O vhodném léku pro pacienta nerozhodne lékař, ale počítač.

O vhodném léku pro pacienta nerozhodne lékař, ale počítač. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vhodný lék vám nevybere doktor, ale počítač. Pojišťovny chtějí ušetřit

  • 346
O tom, jaký lék vám lékař předepíše, v budoucnu nebude rozhodovat lékař-specialista, ale počítačový software zdravotní pojišťovny. Ty chtějí spolurozhodovat o tom, co je pro pacienta nejlepší. To však může být problém, protože ne všechny léky se dají zaměnit, v softwaru jsou navíc ještě chyby.

Z pohledu zdravotní pojišťovny je to logické. Počítá s tím, že vyjedná slevu u výrobce léků a lékař dostane "červenou" na všechny ostatní léky v dané skupině kromě toho jediného, na který je sleva. Dá se to "elegantně" zařídit například přes počítačový program na předepisování receptů. Ten doktorům od minulého týdne výstražně pípá, pokud chtějí předepsat jiný lék, než který je na takzvaném pozitivním lékovém listu pojišťovny.

Zatím jsou tam jen tři druhy léků. "Ušetříme tím až třicet procent za daný lék. V součtu jsou to pak stovky milionů korun, které se dají použít na léčbu pacientů s jinými závažnějšími chorobami," říká Petr Honěk ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ovšem sleva, kterou vyjednala Všeobecná zdravotní pojišťovna, nemusí pro jiné pojišťovny platit. Ty mohou mít slevu na jiné léky. "Je to jedna z cest ke snížení nákladovosti," říká Jaromír Gajdáček, ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.

Značka pojišťovny, u které je pacient registrován, tak bude do budoucna hrát větší roli než dosud. Ač budou mít pacienti stejnou nemoc, dostanou rozdílné léky. "Není to dobré. Ten, kdo má rozhodovat o výběru léku, je lékař, ne pojišťovna a její peníze," říká Zorjan Jojko, šéf Svazu ambulantních specialistů. "I když obsahují stejnou účinnou látku, nejsou tak snadno zaměnitelné," doplnil.

Ordinacím chybí připojení na internet, navíc není ani zákon

Přitom pouze 75 procent ordinací má počítačový program, přes nějž VZP chce vyvíjet tlak na lékaře, co mají předepisovat. Ostatní ordinace buď vůbec nemají připojení na internet, nebo mají zcela jiný software.

Dalším problémem je, že software největší pojišťovny v zemi je plný chyb a například nabízí lékařům jako doporučené léky, které vůbec nejsou na trhu. A ještě jedna potíž: lékaři míní, že jim nelze jen tak administrativně nařídit, jaké léky mají předepisovat. A zdravotní pojišťovny uznávají, že tlak na lékaře, co mají předepisovat, nemá žádnou oporu v zákoně.

Ovšem možná dočasně. Poslanci za ODS Boris Šťastný a Jiří Skalický chtějí prosadit pozměňovací návrh k zákonu o reklamě, který nemá s léky a jejich užíváním jinak nic společného. A jejich návrh zakonzervovává fakt, že o lécích pro pacienty budou do budoucna rozhodovat právě jen zdravotní pojišťovny a jejich ekonomické zájmy.

Boris Šťastný se od návrhu teď chce distancovat, nicméně návrh novely v Poslanecké sněmovně již je a bude se o něm jednat. Podle jakého klíče budou pojišťovny léky pro pacienty vybírat, to zveřejnit nechtějí. Podle Petra Hoňka záleží obecně na tom, kdo nabídne větší slevu. Jisté je jen jedno: pokud lékař nebude postupovat podle "doporučení" pojišťovny, pocítí to na penězích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video