Zařízení mělo fungovat mezi lety 2002 a 2004. Ilustrační foto

Zařízení mělo fungovat mezi lety 2002 a 2004. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O věznici CIA v Polsku věděl jen premiér, tvrdí web

  • 36
Utajené vězení americké zpravodajské služby, kde měli být vyslýcháni podezřelí z terorismu, se prý nacházelo u obce Stare Kijkuty. Nevěděli o něm ani členové polské vlády. Tvrdí to internetové zpravodajství The Raw Story s odvoláním na důvěrnou zprávu britské rozvědky.

Věznice americké Ústřední zpravodajské služby byla prý umístěna v objektu školícího střediska polských tajných služeb na severu země.

Komplex dříve využívaly jak sovětské tajné služby, tak nacistické Německo v době druhé světové války.

Od roku 2002 mělo zařízení sloužit Spojeným státům pro vyslýchání a krátkodobé zadržování osob podezřelých z terorismu. Podle britské tajné služby MI-6 o něm věděl jen tehdejší premiér Leszek Miller a vrcholní představitelé rozvědky.

Expremiér ale podobné tvrzení dnes popřel. "Již poněkolikáté odmítám, že by v Polsku bylo tajné vězení. Tony Blair se mnou o tom nikdy nemluvil, protože nebylo o čem," řekl Miller novinářům.

O zřízení americké věznice v bývalém vojenském prostoru bylo podle The Raw Story rozhodnuto v dubnu roku 2002. Bushova a Blairova administrativa prý tehdy došla k závěru, že stávající základna v Bagramu blízko afghánského Kábulu už nevyhovuje potřebám tajných služeb.

Vznikl tak plán umístit důležité vězně někde ve východní Evropě. Nakonec bylo ke spolupráci přizváno Polsko. Po sérii setkání v roce 2002 se na vzniku základny dohodli zástupci polské rozvědky s tehdejším ředitelem CIA Georgem Tenetem a šéfém britské MI-6 Johnem Scarlettem, uvádí web The Raw Story.

Hlavně o ní nemluvte
Tvrdí, že zařízení mělo fungovat následující dva roky - tedy do roku 2004 - v naprostém utajení.

V projektu se měl údajně angažovat i britský premiér Tony Blair. Svého polského kolegu Leszka Millera podle zpráv MI-6 požádal, aby existenci věznice nepřiznával ani vlastní vládě.

Naprosté utajení se však nepodařilo. V Evropě se později začíná o údajných amerických zařízeních spekulovat.

Během listopadu 2005 pak došly organizace na ochranu lidských práv pod vedením Human Rights Watch k závěru, že se tajné věznice CIA nacházejí na území Polska a Rumunska. Obě země to rezolutně popřely. - více zde

Už tehdy se poprvé začalo mluvit o středisku ve Starých Kiejkutech. Nikdo však nikdy nedodal přesvědčivé důkazy, které by takovou informaci potvrzovaly.

Američané naznačují, Poláci mlčí
Mluvčí CIA Paul Gimigliano v pondělí existenci věznice pro Raw Story ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Vysocí představitelé CIA však pod podmínkou anonymity označili informace za pravdivé. Vyjádřit se naopak odmítli zástupci polských tajných služeb.

Třebaže existenci tajných amerických věznic v Evropě přiznal v září 2006 i prezident George W. Bush, neuvedl, kde přesně se nacházely. - více zde

Případem se tedy dlouhodobě zabýval zvláštní výbor Evropského parlamentu. Ten však také nikdy nepřinesl žádné důkazy, pouze ve své zprávě tajná americká vězeňská zařízení kritizoval. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video