Šance předsedy Čunka (vlevo) na obhajobu jsou malé, Línek (vpravo) nakonec ani nekandiduje.

Šance předsedy Čunka (vlevo) na obhajobu jsou malé, Línek (vpravo) nakonec ani nekandiduje. | foto: Michal Klíma, MF DNES

O vedení lidovců se poperou čtyři kandidáti, Línek boj vzdal

  • 22
Boj o šéfování Kalouskově demokratické unii - Čunkově straně lidové, jak se už i mezi lidovci přezdívá KDU-ČSL, vzdal první místopředseda Roman Línek. Chce jen obhajovat svůj post. Ve hře tak dva týdny před volbou zbývají čtyři kandidáti. Nabízejí návrat ke křesťanským hodnotám, pravicovější pohled, obojí či jen politickou zkušenost.

Rozhodne se za dva týdny ve Vsetíně, kde budou lidovci svého předsedu volit. Strana si od nového šéfa slibuje urovnání vnitřních sporů a nárůst voličské přízně před podzimními předčasnými volbami.

Roman Línek, který uvažoval o kandidatuře do nejvyšší stranické pozice, se nakonec rozhodl pouze obhajovat svou dosavadní funkci. Lidovci tak můžou vsadit na čtyři jména. Kandiduje dosavadní předseda Jiří Čunek, europoslanec Jan Březina, poslankyně Michaela Šojdrová a exministr Cyril Svoboda.

Všichni uchazeči o předsednickou funkci slibují sjednotit stranu, která je rozpolcená po sporech mezi exministrem financí Kalouskem a předsedou Čunkem. Právě kvůli nim se straně začalo otevřeně říkat Kalouskova demokratická unie - Čunkova strana lidová.

Křesťan Čunek a zkušený Svoboda

Jiří Čunek bude funkci obhajovat s výzvou k radikálnímu obratu ke křesťanským hodnotám. Podle něj se na ně v politice zapomnělo a mohou být "silným sjednocujícím potenciálem".

Členům strany se jako všichni ostatní zájemci o účast ve vedení KDU-ČSL představil v květnovém čísle lidoveckého zpravodaje Nový hlas.

Cyril Svoboda, který už jednou KDU-ČSL vedl, se nabídl jako zkušený politik. "Volba předsedy nesmí být experimentem," uvedl s tím, že stranu čeká těžká doba a nový předseda nebude mít žádné období hájení.

Jeho cílem je dovedení KDU-ČSL jako samostatné strany k "důstojné vládní účasti", což má straně vrátit hrdost. Vnitrostranické spory navrhuje řešit bratrstvím, ve kterém všichni společně nesou společnou zodpovědnost a "nikdy nikdo nad bratrem či sestrou neláme hůl".

Kalouskovec Březina nabízí změnu

Jako nováček se prezentuje europoslanec Jan Březina, který paří k sympatizantům nekandidujícího Kalouska.

"Jsem znám dlouhodobou kritikou vedení strany, což mnoho bratrů a sester vedlo k výzvám typu: kritizuješ, běž a předveď. Jsem muž činu, zareagoval jsem a chci ukázat možný směr," uvedl s tím, že od ostatních kandidátů se liší tím, že "není tolik zatížen minulostí".

"Strom se pozná po ovoci a úrodu současného vedení jsme již měli možnost ochutnat. Dávám přednost čerstvému, zdravému a osvěžujícímu," konstatoval.

Březina KDU-ČSL vnímá jako sociálně citlivou stranu vyznávající tradiční hodnoty a hlásící se k politice pravého středu.

Šojdrová chce zrušit pomlčku

S návrhem na zrušení pomlčky v názvu strany osloví delegáty sjezdu Michaela Šojdrová. "Buďme Křesťanskodemokratickou stranou lidovou," vyzvala v závěru svého článku Šojdrová.

Delegátům vzkázala, že v programu strany i její reprezentaci musí být oba hlavní názorové proudy zastoupeny.

"Křesťanskodemokratický i sociální, oba musí umět prosazovat společný program," uvedla.

Strana by podle ní měla usilovat o hlasy věřících, tak by měla šanci na desetiprocentní úspěch ve volbách, což by vedlo k tomu, že by strana byla volitelná i pro širší okruh lidí.

Podle kuloárních informací má největší šance na zvolení Cyril Svoboda a právě Šojdrová. Jako žena by byla ale v čele strany novinkou a není jasné, zda budou delegáti ochotni do novot jít. Nový vítr si slibovali před dvěma lety od Čunka, někdejší vsetínský starosta ale příliv nových voličů neznamenal.

Línek povede lidovce na Pardubicku

Obhajovat post prvního místopředsedy bude Roman Línek, šéf lidovců v Pardubickém kraji. Lidovci také dnes definitivně rozhodli, že je Línek povede na Pardubicku do voleb.

Zájem o post druhého muže KDU-ČSL má kromě Línka i současný řadový místopředseda David Macek a expert na evropské fondy Jan Vitula.

Mezi kandidáty na řadové předsedy jsou místopředseda Sněmovny Jan Kasal, náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák a exministr a kariérní diplomat Pavel Svoboda. K Březinovi se výslovně hlásí další kandidát na místopředsedu Jaroslav Kopřiva. O místo v neužším vedení strany se uchází také náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.

Od výsledku sjezdu odvodí svoje další působení ve straně Miroslav Kalousek. Až po něm se chce rozhodnout, zda zůstane.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video