Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O Vánocích bychom měli darovat především naše největší bohatství. A tím je čas

  20:31aktualizováno  20:44
V oné době byli lidé dosti zaměstnáni tím, že nastalo sčítání lidu, a potřebovali prostor, kde by mohli odpočívat. V něm však nebylo místo pro Josefa a Marii, která očekávala narození Syna. Tenkrát, když Bůh chtěl komunikovat s námi, lidmi, neměli lidé pro něho ani čas, ani místo.

Ježíšovo narození na obraze ze 17. století od Gerarda van Honthorsta | foto: Foto: WikipediaKavárna

Ježíšovo narození na obraze ze 17. století od Gerarda van Honthorsta

Nyní, více než 2000 let po těchto událostech, se historie opakuje: žijeme v globálním světě, převážně všichni rádi komunikujeme, poznáváme lidi a jsme s nimi v kontaktu. Máme hodně práce; místo toho, abychom poslali písemný pozdrav, raději napíšeme e-mail, použijeme ICQ, skype, facebook a připojíme poslední fotku či komentáře, které chceme sdělit. A přitom někdo s námi chce neustále komunikovat "tváří v tvář"! Na to ovšem takzvaně nemáme moc času…

Obálka knihy Gezy Vermese Ježíšovo narození, kterou nakladatelství Paseka vydalo v minulých dnech

Před dvaceti lety zde byly Vánoce plné očekávání, díků a chvály, protože jsme ochutnali svobodu. Lidé žili v radosti z komunikace mezi sebou. Ježíšovo narození přineslo svobodu člověka, který se už nemá bát, nýbrž žije v důvěře, že Bůh stojí při něm a že mu na něm záleží. A ten Ježíš, který chtěl tenkrát s námi komunikovat, si to dnes rovněž přeje. Jenže naše odpověď na jeho prosbu o čas mnohokrát se rovná ignoraci. Anebo mu dáme najevo, že na pořadu dne máme něco jiného, zajímavého, že zrovna je po ruce lepší kamarád, s nímž chceme mluvit.

Neutíkat před sebou, přijít k druhým

Bůh, který miluje každého člověka, se těší na osobní komunikaci s ním. Také s tebou, který pravé tato slova čteš. A to je hlavní poselství Vánoc. Je to důvod, proč se radujeme a proč slavíme. Vánoce jsou svátky komunikace mezi Bohem a lidmi a kvůli tomu i svátky komunikace mezi námi. Ale jak komunikovat s Ježíšem, co dělat, aby se tento dialog opravdu mohl uskutečnit? Pro nás je komunikace nejen zdvořilostí, nýbrž cestou ke štěstí a k radosti života. Komunikujeme s Ježíšem, když komunikujeme sami se sebou a s lidmi. Jenže kolikrát nemáme čas pro sebe a potřebujeme pořád "zkonzumovat" čas komunikace, i když s nikým fakticky nekomunikujeme. Kdo nic nemá, nemůže nic dávat; a nikdo nemůže komunikovat, jestliže na to nemá čas.

Ilustrace z knihy Ježíšovo narození

Vánoce jsou svátky radosti a naděje, ale takové radosti a naděje, která má jméno: Ježíš. Radost a naděje se uskutečňují, když člověk dokáže vidět Ježíšovu tvář právě v lidech, s nimiž se denně setkává. Slavit Vánoce, jak připomíná papež Benedikt XVI., nás vede k zamyšlení nad Boží blízkostí a láskou. Můžeme si uvědomit, jakou máme v jeho očích cenu, protože právě díky němu jsme se my sami stali Božími dětmi. Každá lidská bytost je Božím dítětem, a tedy naším bratrem, a jako takovou je třeba ji přijímat a vážit si jí. Kéž by si to uvědomila i naše společnost! Každá lidská osoba by pak byla hodnocena nikoliv podle toho, co má, ale podle toho, čím je, protože ve tváři každé lidské bytosti, bez rozdílu rasy či kultury, se odráží Boží obraz.

Ilustrace z knihy Ježíšovo narození

Jde o radost, která pramení z toho, že se člověk cítí obdarován, a proto může o Vánocích darovat. Ale co má darovat? Jistě je pěkné darovat věci. Avšak nejlepší, co bychom měli darovat, je právě naše největší bohatství - a to je náš čas. Vánoční radost je radost naslouchání sobě i ostatním.

Vánoce jsou také pozváním k sebepoznání. Na cestě k sebepoznání máme strach, co tam můžeme nalézt. Když poznáme sebe a neutíkáme od sebe, můžeme poznat i Boha, jehož obrazem jsme.

Jde o to znovu povstat

Vánoce jsou časem chvály lidí a Boha. Jestliže chceme chválit Boha, existuje jen jedna cesta, a to je chvála lidí, se kterými "reálně" komunikujeme. Když je chválíme, splníme to, k čemu jsme byli pozváni v tomto světě a kvůli čemu přišel Ježíš. A tahle poznávací známka dobrých lidí dnešní doby otvírá dveře k cestě za šťastným životem nás všech. Dobří lidé nejsou dobří proto, že by nikdy neklesli. Jsou dobří proto, že po každém pádu vždy znovu povstali k novému úsilí. A to je to nejdůležitější v životě každého člověka. To můžeme činit i my, kteří máme vánoční naději.

Tak – až se budeme snažit najít si čas na komunikaci, na přijímání sebe a druhých a na darování svého času, potom letošní Vánoce budou opravdovými Vánocemi. Potom budou Vánoce určitě trvat celý rok!

Autor: Kavárna


Šafářová v Rozstřelu: Trenéři se mi dřív smáli. Teď je první na světě

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.