Akreditační komise zkoumala problematické studenty plzeňských práv, kteří mají titul PhD., na řadě jsou magistři. Ilustrační foto

Akreditační komise zkoumala problematické studenty plzeňských práv, kteří mají titul PhD., na řadě jsou magistři. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

O titul z plzeňských práv může přijít pět vysokoškolských pedagogů

  • 43
Na seznamu podezřelých studentů, jejich studium probíhalo příliš krátce nebo jej provázejí jiné nejasnosti, je i pět vysokoškolských pedagogů. Akreditační komise zanedlouho rozhodne, jestli jim tituly PhD. zůstanou, či ne. Zájmu komise se nevyhnou ani podezřelí nositelé titulu Mgr., ti přijdou na řadu po nositelích velkého doktorátu.

Předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, bývalý proděkan Ivan Tomažič, Jan Kavka z katedry občanského práva, bývalý prorektor Policejní akademie Jan Brázda. Ti všichni by mohli přijít o titul PhD. kvůli aféře na plzeňských právech.

Podle zjištění MF DNES jsou všichni na seznamu podezřelých absolventů doktorandského studia, jejichž složkami se probírá akreditační komise i komise rektora Západočeské univerzity, která vyšetřuje obří skandál s opisováním vědeckých prací a rozdáváním titulů prominentům.

Kromě zmíněných jmen je podle informací MF DNES ve výčtu podezřelých držitelů doktorského titulu PhD. i další pedagog z Plzně – Jan Suchý z katedry finančního práva. Nechybí ani advokát Eduard Bruna, který obhajoval například Jiřího Čunka a v jehož kanceláři se školil expremiér Stanislav Gross.

Konspirační teorie

Vypukla aféra na plzeňských právech účelově?

"Obecně lze říci, že prověřujeme absolventy PhD. Mezi nimi je asi deset případů, u nichž jsou podezřelé formality studia – krátká doba, podivné posudky – nebo máme pochybnosti o obsahu jejich vědeckých prací," řekla šéfka ministerské akreditační komise Vladimíra Dvořáková, která aféru vyšetřuje. Ne všichni podezřelí však musí být podvodníci.

V nejbližších dnech komise promluví

Vůbec nejpodezřelejším absolventem doktorandského studia je Jan Kavka, který učí na katedře občanského práva. Zvládl tříletý obor jen za několik měsíců, a navíc si po vypuknutí aféry nechával narychlo svázat dizertační práci.

Rektor Josef Průša už dříve řekl, že se univerzita bude snažit odebrat tituly všem studentům, u nichž se prokáže, že je získali podvodem. Ministryně školství Miroslava Kopicová odhaduje, že v první fázi bude možné odejmout asi deset vysokoškolských diplomů. První jména čeká v nejbližších dnech.

"Pokud tato jména dostanu, začneme proces případného odebírání diplomů," uvedla Kopicová pro Radiožurnál. Neoprávněně získané tituly chce odebírat formou správního řízení. Mnozí právníci jsou však přesvědčeni, že univerzita podle platných zákonů odebírat tituly nesmí.

Odebrat titul není jednoduché, změníme zákon

Skupina poslanců proto připravila novelu zákona, do níž chce přímo zanést možnost odebrat titul. "Chceme hlavně stanovit přesná pravidla, za jakých okolností a kdo může o zbavení titulu rozhodnout," uvedl poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Vláda však tuto změnu nepodpořila.

O titul mohou kromě doktorandů přijít i absolventi dalších oborů. Velmi podezřelé jsou okolnosti, za nichž získala titul Mgr. chomutovská primátorka Ivana Řápková a JUDr. poslanec Marek Benda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video