Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009)

Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009) | foto: ČTK

O titul z plzeňských práv je stejný zájem jako loni, ukazují počty přihlášek

  • 6
Kauza na plzeňských právech neodradila studenty toužící po titulu JUDr. od studia na fakultě v západočeském městě. "Na to, co se tady stalo, jsou počty uchazečů dobré," řekl iDNES.cz proděkan Petr Bezouška. Přihlášku už odeslalo 2 400 uchazečů, 1 500 z nich zaplatilo i poplatek.

"V minulém roce byla průběžná čísla obdobná," pochvaluje si děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.

Uchazeči o vysokoškolské studium mohou přihlášky posílat do konce měsíce, tedy do neděle 28. února. A nejvíce přihlášek chodí vždy v posledním týdnu, finální číslo zájemců o studium práv v Plzni bude tedy zřejmě ještě o něco vyšší.

V předešlých letech se o studium na fakultě ucházelo v průměru 2 500 až 3 000 studentů. A například loni se na školu dostalo asi 400 studentů, polovina z nich na odvolání.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989.

Kauza na právech propukla zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Postupně se ukázalo, že škola nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder, objevily se také problémy s uznáváním studia ze zahraničních univerzit. Někteří studenti absolvovali školu nestandardně rychle.

Komise zřízená rektorem udělené tituly přezkoumává.

Fakultu prošetřovala i akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí fakulta nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr. v rámci rigorózního řízení. - více čtěte zde

Letos bude vše jinak. Fakulta se rozhodla, že oproti loňsku přijme méně studentů. "Bereme 250 studentů do magisterského studia a 100 lidí do bakalářského," upřesnil Pospíšil.

Přijímací řízení bude nově probíhat na základě úspěšnosti v SCIO testech stejně jako na olomoucké či pražské právnické fakultě. A na odvolání se už spoléhat nepůjde.

"Nebudeme brát lidi na odvolání, nebo pouze v případě, že se u nich prokáže pochybení při přijímacím řízení. Tímto zcela odstraníme spekulace o tom, že přijímací řízení na naší fakultu je neprůhledné," řekl už dříve Pospíšil v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Brát uchazeče na odvolání byla jedna z metod bývalého vedení, jak na fakultu dostat "své lidi". Podle zjištění akreditační komise a ministerstva školství byly přijímačky na práva velmi těžké, hodně uchazečů tak neuspělo a fakulta pak měla prostor pro to nabrat neúspěšné zájemce o studium na odvolání.

2 v 1: fakulta pro normální studenty a pro prominenty

Pospíšil se do čela právnické fakulty postavil loni na podzim záhy po propuknutí skandálu, kdy se provalilo, že řada absolventů získala právnický titul podvodem. Na začátku listopadu byl zvolen akademickým senátem děkanem na období 2009 - 2013 (viz článek o volbě děkana plzeňských práv).

Kromě reformních kroků se Pospíšil snaží pověst školy vylepšovat i během přednášek na středních školách, kam ho čas od času pozvou.

"Snažím se studentům vysvětlit, že ta kauza má dva rozměry. Vysvětluji jim to na jednoduchém příkladu: musí si představit, že tam byly dvě školy. Jedna, která byla standardní pro 90 % studentů a která měla nároky srovnatelné s Prahou. A pak škola, která se nyní prověřuje, která fungovala pro mnohem menší okruh studentů a která měla nároky úplně jiné. No a tu druhou školu jsme zavřeli," popisuje Pospíšil.

"Není pravda, že by se na fakultě nic nedělo, ale není pravda, že by to byl obraz celé školy a všech studentů," dodává.

Poslední "akualitou" na právech je, že se ze dvou učitelů, kteří jsou spjati s bývalým vedením, stali odboroví předáci. Vyhýbají se tak vyhazovu. Jedním z nich je předseda akademického senátu Daniel Telecký. (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video