O sjednocení Kypru rozhodnou referenda

  • 6
Řečtí, turečtí a kyperští představitelé se v Ženevě nedokázali dohodnout o plánu OSN na sjednocení Kypru. Rozhodli pouze, že konečný plán bude předmětem oddělených referend v obou kyperských komunitách. Na podobě textu se přitom nedohodli. Pouze stanovili termín plebiscitů na 24. dubna.

Po týdnu složitých rozhovorů o ukončení 30letého rozdělení ostrova generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval přítomné vedoucí delegací Turecka, Řecka a obou kyperských komunit, aby obyvatelům ostrova před referendy dobře vysvětlovali, o co v předloženém plánu jde.

Vyjádřil naději, že Kypr vstoupí do EU 1. května sjednocený.

Ke konečné podobě plánu uvedl, že oproti jeho pondělní podobě zahrnuje mnohé změny, například v otázkách návratu majetků a kompenzací pro uprchlíky a finančních a ekonomických opatření.

"Čas na jednání a konzultace skončil. Nadešel čas pro rozhodování a konání... Nejde o výběr mezi tímto řešením a nějakým jiným kouzelným řešením. Jde ve skutečnosti o výběr mezi tímto řešením a žádným řešením," zdůraznil šéf OSN na briefingu.

S odvoláním na oficiální americký zdroj agentura Reuters krátce předtím sdělila, že Řečtí, turečtí a kyperští představitelé ve středu pozdě večer dosáhli dohody o plánu OSN na sjednocení Kypru. To vzápětí popřel řecký premiér Kostas Karamanlis.

"Bohužel dohody o plánu dosaženo nebylo. Konečné rozhodnutí je nyní na kyperském obyvatelstvu a jeho politických představitelích. Jsem přesvědčen, že se toho Kypřané zhostí s opatrností, smyslem pro odpovědnost a dlouhodobým výhledem do budoucnosti," řekl Karamanlis novinářům.

Účastníci se nedohodli
Annan při vystoupení neupřesnil, zda zúčastněné strany již souhlasí s obsahem plánu OSN. Několik hodin před ukončením rozhovorů měli kyperští Řekové, kteří tvoří většinu obyvatel ostrova, výhrady k textu, který podle nich stále zvýhodňoval kyperské Turky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po Annanově vystoupení řekl novinářům, že žádná ze stran při jednáních nic neztratila.

Vyzval Kypřany, aby plán OSN v referendu podpořili.

Podporu Annanovu globálnímu plánu vyjádřil také americký ministr zahraničí Colin Powell. "Jedná se o historický okamžik a mocný signál k usmíření. Výběr je nyní v rukou Kypřanů," vzkázal z Berlína, kam přijel na konferenci k Afghánistánu.

Kypřané vyjádří, zda souhlasí s plánem
Plán předpokládá vznik dvou rovnoprávných států na ostrově, které bude zastřešovat společná federální vláda po vzoru švýcarského modelu. Kypřané budou v plebiscitech odpovídat ano-ne na otázku, zda souhlasí s plánem.

Pro jeho přijetí je nutný souhlas obou komunit. V opačném případě bude přijata do EU jen mezinárodně uznávaná řecká část ostrova.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní část obsadila turecká vojska v reakci na převrat kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k Řecku. V severní části ostrova vznikla takzvaná Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Ankara.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video