Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O sexu se děti učí stále otevřeněji

  0:01aktualizováno  0:01
Povinná sexuální výchova na základních školách je užitečná věc. Učitelům dává možnost dozvědět se od svých žáků často velmi zajímavé pikantnosti. Václav Nádvorník z pražské Základní školy v Londýnské ulici přiznává, že se při hodinách sexuální výchovy občas červená. Je mu přitom sedmadvacet let. Jako učitele, který má na starosti rodinnou výchovu, ho totiž žáci umějí svými otázkami přivést do rozpaků.

"Překvapují mě každou chvíli. Hlavně tím, jak moc se ptají a kolik věcí vědí. Často je to však otázka frajeřiny. Jednou se mě ptali na takové sexuální praktiky, že jsem se až červenal," říká učitel.

Patnáctiletá Tereza, která je jednou z Nádvorníkových žaček, svému učiteli dokonce zapůjčila knihu o sexuální výchově. "Půjčila jsem panu učiteli knížku, podle které nás občas něco učil. Ale spoléhal spíše na vlastní výklad," vysvětluje dívka.

S otevřeností svých žáků má zkušenost i Jana Fraňková, která na základní škole v Praze na Uhelném trhu učí sexuální výchovu už třicet let. "V dřívějších dobách sledovali žáci hodiny sexuální výchovy se zájmem, teď si spíš dělají legraci. Dnes jsou zřejmě mnohem víc poučeni. Sex si v duchu představují především tak, jak ho znají například z pořadu Peříčko. Svými otázkami si dělají spíš legraci."

Toho, že leckdy vědí víc, než co jim chce učitel prozradit, jsou si žáci na druhém stupni základní školy dobře vědomi. "Na paní učitelce bylo vidět, že si musí na sexuální výchovu zvyknout. V šesté třídě nám toho moc neřekla, spíš se červenala a tak. Raději nám pak pustila film, kde se rozmnožovali brouci a zvířata," říká čtrnáctiletá Kristýna. "Nic nového jsem se ve škole nedozvěděla, znám to už z časopisů," přidává se o rok starší Alice.

Také žáci z pražské Církevní základní školy sester voršilek převážně přiznávají, že základní sexuální osvětu už mají za sebou. "Při vyučování jsme se sice dozvěděli nějaké zajímavé věci, ale o viru HIV už jsem věděla, to už mě potom v hodině moc nezaujalo," vypráví dvanáctiletá Aneta.

"U nás výuku o sexualitě spojujeme také s dalšími hodnotami života, jako je například úcta k osobnosti a charakteru, schopnost dávat, citové prožívání, ale také sebeovládání a odpuštění," vysvětluje ředitelka školy Jana Nováková, která rodinnou výchovu vyučuje.

Sex se už nemaskuje prací
Sexuální výchova není v českých školách nic nového, vyučovala se i za minulého režimu. Jenže tehdy byla skryta pod názvem "pracovní vyučování", kde vydržela až do roku 1996. "Pracovní vyučování bylo rozděleno na technické a pěstitelské práce a jeho součástí byla i rodinná výchova, do které patřila výuka o sexualitě. "Chlapci a dívky se ji učili zvlášť," říká zástupce ředitele odboru základního vzdělávání na ministerstvu školství Svatopluk Pohořelý.

Od roku 1996 se sexuální výchova vyučuje v rámci samostatného předmětu rodinná výchova od šesté do deváté třídy. Dřívější polemiky o tom, zda sexuální výchova do školy patří, už jsou minulostí. "Protestů chodí na ministerstvo minimum a rozhodně jich není víc než u jiných předmětů," dodává Pohořelý.

Učitelé se shodují, že s rodiči svých žáků nemají sebemenší problém. "Oznamuji už na první schůzce v šesté třídě, že budeme probírat také sexuální výchovu. Rodiče vždycky souhlasí," říká Jana Fraňhelová. Také žákům je školní učení o sexu často více než vhod. "V mnoha rodinách je to asi dost choulostivé téma, jsem rád, že se o tom mluví i ve škole," říká patnáctiletý Vojtěch.

Navlékání kondomu je vítaná zábava
I když se sex ve školních učebnicích zabydlel už před několika desítkami let, dnešní výuka je přece jen jiná. O sexu se teď učí mnohem otevřeněji. Vítaným zpestřením je například dříve nevídaný nácvik navlékání kondomů.

Václav Nádvorník si s žáky dokonce při pracovním vyučování vyrobil i názornou pomůcku. "Jednou jsme v dílnách s kluky upravili násady na košťata, které později sloužily jako náhražky. Chtěl jsem dětem vysvětlit nutnost antikoncepce, měly z toho obrovskou legraci. Na něčem se to ale naučit navlíkat musí," hájí své metody Nádvorník. "Přišlo mi dobré, když jsme se učili navlékat kondom na smeták," říká šestnáctiletá Adéla.

Naopak žáky v Církevní základní škole u sester voršilek nečeká navlékání pánské ochrany v době vyučování nikdy. "O nutnosti antikoncepce samozřejmě mluvíme, ale nasazovat prezervativy děti v hodinách neučíme, na pohlavní život mají ještě čas," říká ředitelka církevní školy Nováková.

Nejmenším "to" vysvětlí Krteček

"Jé, první zajíček už leze ven. Už mu kouká čumáček! zaradoval se Krtek. A nešlo to tak honem, kdepak... Nežli se děťátko narodí, stojí to každou maminku hodně námahy, hodně se navzdychá. O to však má potom svoje děťátka radši." To je jen jeden úryvek z knížky Krtek a maminka, ve které oblíbená postavička z Večerníčku přihlíží porodu tří zajíčků manželů Zajdových.

Sexuální osvěta totiž pokročila v posledních letech tak daleko, že informace o tom, jak vzniká nový život a jak se člověk narodí, se mohou dozvědět i děti v předškolním věku. Těm nejmenším to vysvětlí například právě legendární Krteček Zdeňka Milera.

Ve zmíněné pohádce Krtek a maminka Krteček nejprve sleduje namlouvání, svatbu a milostný akt mezi párem zajíců, aby pak později asistoval přímo u porodu tří mláďat. Pohádkový příběh končí křtinami malých ušatých trojčat. "Moje vnučka Karolínka chtěla vědět, jak se narodila," vysvětlil Miler v rozhovoru pro časopis Domov, proč se pustil s pohádkovým Krtkem do poněkud choulostivého příběhu.

Vlastními pohádkami o tom, jak lidé přichází na svět, vysvětluje dětem základy sexuality i někdejší popová hvězda, zpěvák Pavel Novák. "Je to pásmo příběhů a písniček určených pro děti, které ještě věří pohádkám. Tedy od mateřské školky až do čtvrté třídy základní školy." O nezájmu, nebo dokonce odmítavém postoji rodičů nemůže být podle Pavla Nováka ani řeč. "Kdybych měl jen tento pořad, tak udělám až sedmdesát vystoupení za měsíc."

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jiří Drahoš s manželkou a dobrovolníky, kteří ho poslali do boje o Hrad tím, že...
Drahoš: Kdo je trestně stíhán, neměl by usilovat o pozici premiéra

Nedovedu si představit, že člověk, který je trestně stíhán, by se mohl na sto procent věnovat funkci, jako je premiérská, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz...  celý článek

Nový hangár na letecké základně v Čáslavi
NATO chválí letecké základny v Česku. Investuje do nich miliardy

Výtečné. Tak zní verdikt zvláštní inspekce z velitelství vzdušných sil NATO, která kontrolovala stav leteckých základen v České republice. Především letištní...  celý článek

Bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše přišla na setkání s dobrovolníky ve...
Drahoš v námořnickém tričku děkoval za 78 321 podpisů pro boj o Hrad

„Vítejte všichni na palubě,“ přivítal Jiří Drahoš dobrovolníky, kteří sbírali podpisy, aby se mohl zúčastnit volby prezidenta. Nasbírali jich zatím 78 321. Aby...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.