Jan Korytář dostal před svým posledním zastupitelstvem ve funkci primátora od příznivců květiny.

Jan Korytář dostal před svým posledním zastupitelstvem ve funkci primátora od příznivců květiny. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

O sesazení Korytáře hlasovali manželé každý jinak, teď mluví o rozvodu

  • 125
Spor o primátora Jana Korytáře rozdělil nejen celý Liberec, ale zřejmě se kvůli němu rozpadne i manželství dvou libereckých zastupitelů. Nemohou rozdýchat, že při bouřlivém sobotním hlasování o sesazení Korytáře z funkce hlasoval každý jinak.

"Manželovo rozhodnutí nemohu rozdýchat," říká Andrea Dzanová, která hlasovala pro to, aby Korytář primátorem zůstal. Její manžel Ladislav ho naopak chtěl odvolat.

Rozložení sil v Liberci

Původní koalice
Změna pro Liberec - 9
ČSSD - 7
Unie pro sport a zdraví - 3
Liberec občanům - 6

Opozice
ODS - 8
KSČM - 3
Věci veřejné - 3

Nově
ČSSD, Unie pro sport a zdraví, Liberec občanům a Věci veřejné se dohodly na menšinové koalici, nyní hledají podporu další strany.

Oba jsou lékaři a oba se do komunální politiky dostali díky hlasům voličů v říjnových volbách. Každý ale za jinou stranu.

Andrea Dzanová má své místo ve Změně pro Liberec, kterou do voleb vedl právě Jan Korytář. Že se nyní její manžel podílel jako člen Unie pro sport a zdraví na Korytářově odstřelu, jen prohloubilo manželskou krizi.

"Nejvíce mě na tom drásá, že mi není schopen zdůvodnit, proč primátora potopil. Navíc, když v jeho straně s tím kategoricky jeden člen nesouhlasil," prohlásila Andrea Dzanová.

Rozpor je to podle ní tak nepřekonatelný, že může vést i k tomu, že se nakonec jejich cesty rozdělí. "Kdyby mi řekl, že se dozvěděl, že Jan Korytář někde vzal milionový úplatek, ale on argumentuje pouze tím, že udělal to, co chtěli všichni. Nechápu to," uzavřela Dzanová.

Není šance vysvětlit, že mám jiný názor, říká manžel

Ladislav Dzan nechtěl manželskou krizi příliš komentovat. Podle něj byla na zastupitelstvu vyhrocená situace, která sváděla k vypjatým rozhodnutím. Přiznává, že se při odvolávání Korytáře přidal k většině.

"Není šance vysvětlit někomu, kdo je přesvědčený o své pravdě, že mám jiný názor," říká Dzan.

Sesazení Korytáře z funkce primátora lidi rozhněvalo. Pod petici proti jeho odvolání se jich podepsaly čtyři a půl tisíce. Liberec tak patří mezi unikátní města, kde lidé za svého primátora do poslední chvíle bojovali. Nebylo jim to ale nic platné.

ČSSD, jedna z koaličních stran, která jeho odvolání navrhla poprvé už před čtrnácti dny, dosáhla v sobotu svého. Šestadvacet zastupitelů z devětatřiceti se postaralo o pád Korytáře, společně s ním skončil i jeho ekonomický náměstek a jedna z radních (o odvolání Jana Korytáře čtěte více zde).

Korytář se do změn pustil příliš razantně

Korytářova Změna pro Liberec vyhrála v Liberci v říjnu loňského roku volby. Sám Korytář dostal nejvíce preferenčních hlasů. Město přebíral s dvoumiliardovým dluhem, a tak se rozhodl k několika nepopulárním krokům.

 Odstřihl například od zakázek města soukromé televize, zastavil vyplacení "zlatých padáků" pro některé odcházející úředníky a zrušil rekonstrukci Soukenného náměstí, kterou měla provádět firma Syner, v minulosti spjatá s libereckou politikou.

Když ale odmítl se Synerem a firmou Chládek a Tintěra podepsat stamilionové zakázky na přestavbu bazénu a rekonstrukci městských lázní, protože podle něj byly pro město nevýhodné, u koaličních partnerů už narazil. Z důvodu "nedostatku komunikace" poslali celou Změnu pro Liberec do opozičních lavic.

"Primátor se pokusil starým sítím sáhnout na jejich příjmy z rozpočtu města. S tím však uspět zřejmě nemohl," myslí si politolog Zdeněk Zbořil (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video