O sčítání lidu mluví i bible

Soupisy obyvatel již existovaly ve starém Egyptě, Babylónii a Persii. Byly pořizovány kvůli vyměřování daní a povolávání do vojska. Ve starém Římě sčítali každých pět let speciální úředníci - censoři. Ti lidem vyměřovali podle jejich majetku povinnosti. Kdo se na Martovo pole k soupisu nedostavil, přišel o majetek a mohl být i popraven.

V Římě se počítali jen muži
Nejstarší římské sčítání proběhlo za doby Servia Tulia v šestém století před Kristem. Účastnili se ho všichni římští občané kromě žen a dětí.  Sčítání bylo původně omezeno jen na město Řím. Po roce 45 před Kristem ho Caesar rozšířil na celou říši.
O tom jak se sčítali Izraelští hovoří bible
Sečíst Izrael a Judu nařídil podle bible kolem roku 1000 před Kristem také král David. Když velitelé jeho vojsk za devět měsíců obešli celou zemi, odevzdali mu součet branného lidu. Poté ale král pocítil výčitky svědomí. Za trest Bůh seslal na Izraelce mor, který armádu zdecimoval.

Ve středověku vznikaly různé registry
O přibližné početnosti populace ve středověku vypovídají berní rejstříky, městské knihy a hlavně církevní matriky. Novodobé demografické statistiky vznikaly od 17. století, kdy se také začala pořádat první soustavná sčítání obyvatelstva.

První větší soupis vznikl v dnešní Kanadě
Poprvé se o soupis veškerého obyvatelstva v oblasti větší než město pokusili v Nové Francii a Novém Skotsku. V obou těchto, dnes kanadských provinciích, obyvatele sčítali v letech 1665 až 1754.

Jejich příkladu následovali koncem osmnáctého století Švédové a Dánové a některé italské státy. Anglie a Wales své obyvatelstvo poprvé oficiálně sečetly v roce 1801, Irsko o dvacet let později.

Ve Spojených státech amerických bylo hlavním důvodem prvního sčítání v roce 1790 rozdělení křesel v Kongresu. Francie se o cenzus pokusila v letech 1800 a 1806. V Rusku se první součet lidu podařilo realizovat až tři roky před koncem 19. století.
Nejstarší doložený čínský sopis pochází z roku 1370. V roce 1953 napočítala Čína při svém novodobém sčítání půl miliardy obyvatel.

V českých zemích zavedla pravidelné soupisy lidu císařovna Marie Terezie v roce 1754. První moderní sčítání v českých zemích proběhlo v roce 1869.


Video