O rodinách bez démonizace

  8:04
Pláč na špatném hrobě připomíná článek rodinných terapeutů Vladislava Chvály a Ludmily Trapkové Děti s ďábelským věnem, který byl v Kavárně publikován 26. dubna.
Dříve v podstatě nezáleželo na kvalitě rodinného soužití, jen bylo nutné, aby rodina byla úplná. Bez ohledu na cenu, kterou za to její členové platili.

Dříve v podstatě nezáleželo na kvalitě rodinného soužití, jen bylo nutné, aby rodina byla úplná. Bez ohledu na cenu, kterou za to její členové platili.

Jako kdyby Chvála s Trapkovou – jejichž usilování dlouhodobě sleduji a které mám osobně rád – nechtěli respektovat směřování západoevropské společnosti, jež není ovlivnitelné z pozic moralizování. Společnost a sociální kultura se prostě mění nikoli podle nejlepšího vědomí myslitelů anebo sociálních konstruktérů, ale podle vlastních popudů, které jsou extrémně ovlivněny sociální pozicí, příjmovou situací, sociální politikou, populární kulturou, lifestylovými časopisy a genderovými studiemi...

A sociální politika je stále více "korektní", protože se tak politická reprezentace pokouší uspokojit co největší objem voličstva. V konečných důsledcích se totiž řeší nákup moci. Dopad "páchání dobra“ bývá prostě dvojsečný, ostatně podrobnosti známe z podmínek USA, jak je popsal Charles Muray v knize Losing Ground (česky jako Příliš mnoho dobra, vydalo Sociologické nakladatelství v roce 1998). Je to kniha o neplánovaných a nežádoucích negativních dopadech dobře míněné sociální politiky. Včetně podpory neúplných rodin.

Co by tomu řekli lidi
Zatímco kolegové Chvála a Trapková ze Střediska komplexní terapie v Liberci pracují s rodinami, to jest s lidmi v reprodukčním věku, a jejich intervence jsou spíše krátkodobé, osobně mám zkušenosti s dlouhodobou individuální psychoterapií. A byla to právě má vlastní zkušenost s pacienty na počátku stařectví, narozenými před rokem 1940 či jen o pár let později, která poukázala na to, jak hluboce stigmatizující bývala neúplná rodina. Nejen "nelegální" původ dotyčné osoby, nýbrž i vdovství matky či pokusy o doplnění rodiny bývaly veřejností ("co tomu řeknou lidi") sledovány s podezřeními. Děti z neúplných rodin – alespoň podle rekonstrukcí osobní historie v rámci individuální psychoanalytické psychoterapie – vyrůstaly až příliš často s pocity viny za přežití, s přesvědčením, že nemohou mít nároky srovnatelné s ostatními vrstevníky. Jejich hlavním úkolem byla tichost, nenápadnost, přizpůsobivost a absolutní konformita. A to samozřejmě bez ohledu na "kvalitu" vrstevnických rodin.

. Děti s ďábelským věnem z neúplných rodin

Článek Ludmily Trapkové a Vladislava Chvály čtěte zde.

Ve čtyřicátých, padesátých a zřejmě ještě i v šedesátých letech minulého století v podstatě nezáleželo na kvalitě rodinného soužití, jen bylo nutné, aby rodina byla úplná. Bez ohledu na cenu, kterou za to její členové platili. Zásadní změna nastala v souvislosti s destigmatizací neúplných rodin – odbourání těchto stigmat má vysokou společenskou hodnotu, kterou nelze znehodnotit poukazem na skutečnost, že všechno dobré je také pro něco špatné. Děti nejsou zodpovědné za nesprávné či zbrklé činy rodičů.

Proč nemohu s tandemem kolegů Trapkové a Chvály souhlasit? Nesouhlasím zejména s tím, že přestupují roli terapeutů a pokoušejí se být kazateli toho, co je správné. Nectí povinnost společnost reflektovat bez nároku na pokusy společnost vylepšovat. Ďábelské věno? Ďábel je přece mocná negativní síla... Ale: děti poškozené z rodinných rozvratů jsou především bezmocné a v zajetí trvalé úzkosti z opuštění. Jistě, některé na ni také reagují paradoxní agresí. Psychoterapeuti určitě nepřijdou o živnost.

Zde jedna "provozní" vsuvka: zájemci o tyto služby to budou mít stále složitější. Například i proto, že Oborová zdravotní pojišťovna nedávno zrušila smlouvy psychoterapeutickým praxím (kuloárně se hovoří o několika stovkách smluv, mezi zrušenými smlouvami je i praxe Vladislava Chvály a také praxe moje). Trend je zjevný: vypudit ze zdravotnictví vše, co není přísně biologické. Do této skutečnosti bezvadně zapadá úspěšný marketing poskytovatelů asistované reprodukce; psychoterapeuti se od nich jaksi nemohou učit, neboť mají jako profesní skupina zábrany, jež jiným profesním skupinám chybí...

Ale zpět k tématu, o němž psali Chvála s Trapkovou. Na rozdíl od nich, přiznávám, si dokážu představit výhody jednočlenného rodičovství: žádné konflikty kolem výchovného stylu, žádné vyjednávání ohledně zacházení s penězi nebo kvůli náplni volného času. Ještě relativně mladá matka se s dítětem necítí osamocená, svoji schopnost zvládat složité situace považuje za zdroj sebeobdivu a sebeúcty. Dítě je na jednoho rodiče více vázané a je "vděčné". Děvče s matkou nerivalizuje kvůli dětské lásce k otci, takže převládá latentní homoerotická idyla. Chlapec o matku v první fázi rivalitně neusiluje, aby v druhé vykonal složitou cestu od máminy sukně (v realitě jsou to pochopitelně spíše praktické kalhoty) k tátovým kalhotám a k mužské identitě, neboť se lehce stane matčiným pseudopartnerem, mladým gazdou... Vztahy se udržují na primitivní párové úrovni a není prostor pro zvládnutí trojúhelníku matka – dítě – otec, kterému se v psychoanalýze říká oidipský konflikt. Je to tedy zdánlivě mnohem jednodušší...

Jistě, důsledkem onoho zjednodušení pak někdy bývá katastrofa emočněkognitivní disociace, což lze zjednodušeně přeložit tak, že emoční život se odehrává v těle (v podobě mnohdy velmi těžko pochopitelných psychosomatických poruch), zatímco na vědomé racionální úrovni je vše v nejlepším pořádku. V této oblasti mají samozřejmě Trapková a Chvála pravdu, podepřenou každodenní klinickou zkušeností.

Takhle to prostě je
Sebelepší myšlenkové konstrukty neobstojí proti ekonomickým tlakům farmaceutického průmyslu, kterému jde přirozeně o zisk, nikoli o zdravý vývoj společnosti. Proto je snadnější nechat si předepsat antidepresivum než se zabývat smutkem, a proto bude patrně ještě snadnější umělé oplodnění na veřejný účet i bez životního partnera, než se snažit o nalezení vztahu.

Je to smutné? Je to výraz společenského úpadku? No, možná ano. Ale je to prostě tak – bez ohledu na názory několika jednotlivců.

. Petr Klimpl (1956)

Psychiatr a psychoanalytický psychoterapeut. Člen České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii. Tréninkový a supervizní psychoterapeut. Autor knihy Psychická krize a intervence v lékařské ordinaci (Grada, 1998).

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  14:47

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

Na Česko loni útočili ruští hackeři. Nechte toho, vyzval je Černínský palác

3. května 2024  13:42,  aktualizováno  14:07

Za loňskými útoky na českou internetovou infrastrukturu stáli ruští hackeři, uvedlo ministerstvo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...