Podle Jiřího Pospíšila má největší šanci dvoukolová přímá volba prezidenta. Ilustrační foto

Podle Jiřího Pospíšila má největší šanci dvoukolová přímá volba prezidenta. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

O přímé volbě prezidenta by mohlo být rozhodnuto už ve čtvrtek, míní Pospíšil

  • 52
Šance na prosazení přímé volby prezidenta je podle ministra spravedlnosti největší za posledních deset let. Ve čtvrtek se mají nad návrhy na její formu sejít zástupci koaličních stran i opoziční ČSSD. Největší šanci prý má dvoukolová volba podobná té, jakou dnes občané volí své zástupce do Senátu.

"Domnívám se, že největší šanci má dvoukolový systém. Osobně si dovedu tento systém představit," uvedl Pospíšil (ODS) v pořadu Partie na Primě. Je ale třeba nejdříve vyřešit pravomoci hlavy státu, dodal.

Pokud se strany neshodnou například na odvolatelnosti prezidenta, je přesvědčen, že přímá volba za dva roky nebude.

"Je to zásah do tradice, která tady trvá několik desítek let. Musí být dvoukolová volba, jako je to do Senátu. Dále je třeba vyřešit postavení prezidenta, například jeho odvolatelnost," souhlasí s Pospíšilem právník a opoziční poslanec Stanislav Křeček (ČSSD).

Je třeba jednat rychle, ale odpovědně

Pospíšil dále uvedl, že ve čtvrtek by mohlo být jasné, zda jsou či nejsou strany vůbec schopné se na přímé volbě dohodnout. "Nechci předjímat, ale možná, že se ty základní věci ve čtvrtek vyjasní," dodal.

"Chceme-li za dva roky přímo volit prezidenta, musíme letos velmi rychle tu ústavní změnu projednat, protože přijetím ústavní změny musí být přijat ještě doprovodný zákon, který upraví samotný průběh voleb," rozklíčoval složitost zavedení přímé volby prezidenta.

Strany musí podle Pospíšila dospět k jasné dohodě, nebo korektně říci, že dohoda možná není. Opoziční poslanec Křeček dodal, že budou-li existovat jasná stanoviska všech politických stran, neměly by vzniknout spory ani při schvalování zmíněného doprovodného zákona.

Upozornil ale na to, že změna způsobu volby hlavy státu je odpovědný krok a podle toho by se k němu mělo přistupovat. "Není to tak jednoduché. Nemůžeme být tak neodpovědní, abychom neviděli ty souvislosti, jaké tady jsou. Je s tím spojena řada věcí, které se musí vyřešit." dodal Křeček.

Prezident se zřejmě bude volit stejně jako senátoři

Ke dvoukolové volbě se podle vládních zdrojů kloní většina poslanců a má tak zřejmě největší šanci na prosazení. Věci Veřejné však v pátek přišly s návhem, že by lidé měli prezidenta volit tak, že seřadí jednotlivé kandidáty podle preferencí. Návrh má opatrnou podporu vládních stran, ČSSD ho ale považuje za zbytečný.

Pro prosazení změny ve volbě prezidenta potřebují koaliční strany podporu opozice. Předseda vlády Nečas proto už před časem uvedl, že je koalice otevřena jednání s ČSSD. "Chceme, aby dohoda o přímé volbě byla nezpochybnitelná," uvedl již dříve Nečas.

Poslední projednávání návrhů proto vláda přerušila, aby do nich mohly být připomínky opozice zapracovány.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue