Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: Tomáš Krist, MAFRA

O uprchlících ze Sýrie by měli Češi hlasovat v referendu, řekl Chovanec

  • 895
Příjem syrských uprchlíků do České republiky je závažná otázka, o které by měli v budoucnu občané rozhodnout v referendu, míní ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD, který to řekl v nedělní diskusi České televize. Zatím podle něj není jasné, kolik běženců by mohlo do ČR přijít.

Když Chovanec jednal se svým německým protějškem, hovořili o možnosti přijetí pěti či deseti tisíc uprchlíků, ale i o jiných číslech, řekl Chovanec v pořadu Otázky Václava Moravce. Jednání o počtu běženců, které by Česko mohlo přijmout, jsou však podle něho na začátku.

O této otázce by se mohlo rozhodnout v referendu, míní ministr vnitra. „Budu chtít vědět, jestli to budou etničtí křesťané z té oblasti, jaké budou náklady, jak se k tomu finančně postaví Evropská unie. Budeme velice obezřetní v tom, koho budeme chtít pustit na území České republiky,“ řekl Chovanec.

Je to stále horší

Ve světě je přes 50 milionů uprchlíků, nejvíce od druhé světové války.

Uprchlíci z iráckého Mosulu míří k oblastem pod kontrolou kurdské samosprávy.

„Chudákům, kteří potřebují pomoc, pomozme. Pomozme jim klidně na území sousedních států zemí, kde se boje vedou,“ dodal ministr. Upozornil na nebezpečí přílivu bojovníků Islámského státu, kteří se budou navracet do Evropy. „Kolem nich mohou vznikat ostrůvky nestability,“ uvedl ministr.

Letos prý meziročně vzrostl počet uprchlíků ze Sýrie, kteří byli zachyceni v Česku o 380 procent. „Není to závratné číslo, je to přes 100 lidí,“ uvedl Chovanec. Podle něj jde o varovný trend.

Česká republika podle Chovance již není pouze tranzitní zemí, přes kterou se běženci přesouvají dál na západ, ale pro některé skupiny je již také cílovou zemí. „Když se podíváme například na běžence z Ukrajiny, tak tam se cílem běženců stáváme, protože už zde legálně pobývá velké množství Ukrajinců. A oni jdou za svými příbuznými,“ řekl ministr.

Téma přílivu uprchlíků se příští týden bude řešit v Bruselu na zasedání ministrů vnitra států Evropské unie. “Požádal jsem o stanovisko ministerstva zahraničí a budu chtít, aby se k tomu vyjádřila vláda a vybavila mě nějakým mandátem,“ prohlásil Chovanec.

Alibismus, odmítl referendum o přijetí uprchlíků Jurečka

Chovancovo vyjádření nenechalo chladným jeho kolegu z vlády. „Mluvit o referendu a přehazovat zodpovědnost mi přijde v dané situaci, kdy lidé z těch postižených oblastí potřebují urychlenou pomoc, za alibistické,“ reagoval pro iDNES.cz ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Příběh zachránců

Pár z Malty vydal na záchranu uprchlíků miliony, teď sám žádá o pomoc

Havárie lodi u ostrova Lampedusa (3. října 2013)

Otázku příjmu uprchlíků by podle něho měla řešit vláda. V brzké době se tímto tématem bude zabývat koaliční rada i vláda, uvedl Jurečka. „Ještě, že tak trapně se nechovaly státy k našim emigrujícím občanům v době komunismu. Dnes bychom to měli umět také vrátit jiným lidem v podobné situaci. Je to naše spoluzodpovědnost a vědomí, že bychom měli tento dluh vrátit jiným. Když i nám bylo pomoženo a nejen využívat ochoty jiných a sami hledět sobecky jen na sebe,“ dodal Jurečka.

I přes nechuť části české vlády se někteří uprchlíci ze Sýrie sužované válkou do Česka již dostávají. Na severu Čech před měsícem policie narazila na čtyři Syřany, kteří jen projížděli. Nakonec tady zůstanou legálně, dokud v jejich zemi neskončí občanská válka (více čtěte zde).

Evropská unie nám nemůže počet uprchlíků „nadiktovat“

Doporučení pro českou vládu, jak se zachovat v současné imigrační krizi, zpracovává ve spolupráci se státními institucemi v rámci Národního konventu o EU think tank Evropské hodnoty.

„Ministrův požadavek lze chápat, pokud by se jednalo o množství v řádu okolo zmiňovaných deseti tisíc uprchlíků z válečné zóny,“ reagoval na Chovancova slova o referendu výkonný ředitel Evropských hodnot Radko Hokovský.

„Nejenže by přijetí tak vysokého počtu uprchlíků z Blízkého východu bylo ohromnou zátěží pro český azylový systém a důvodem pro aktivaci krizového řízení, ale v české společnosti se známými xenofobními náladami by to jistě vzbudilo silnou vlnu odporu, čehož se vláda realisticky obává,“ uvedl Hokovský.

„Pokud by se však jednalo o množství v řádu desítek či stovek přijatých osob, šlo by o počet, který jsou český azylový systém a integrační opatření schopna standardně zvládnout a absorbovat, což již v minulosti bylo prokázáno. V takovém případě se nezdá být pro vypsání referenda závažný důvod,“ míní výkonný ředitel think tanku Evropské hodnoty.

Zdůraznil, že EU nemá právní nástroje, jak členské státy nutit k přijetí jakéhokoliv počtu uprchlíků. Neplatí tedy teze, že nám něco „Brusel nadiktuje“.

Chtěli byste hlasovat o tom, jestli Česko přijme uprchlíky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. prosince 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3136
Ne
Ne 426
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video