Ségolene Royalová a Nicolas Sarkozy

Ségolene Royalová a Nicolas Sarkozy | foto: Profimedia.cz

O prezidentský post se utkají Sarkozy a Royalová

  • 141
Francouzi už znají dvojici, z níž vzejde příští hlava státu. Do druhého kola voleb se probojoval konzervativec Nicolas Sarkozy s 31,2 % hlasů a socialistka Ségolene Royalová s 25,9 %. Zájem o hlasování byl enormní, přišlo téměř 85 procent voličů.

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Čísla oznámila v pondělí agentura AFP s odvoláním na údaje ministerstva vnitra.

Před branami velkého finále skončil se ziskem 18,6 procenta centrista Francois Bayrou, čtvrté místo zbylo na ultrapravičáka Jean-Marie Le Pena, jehož jméno vhodilo do urny 10,4 procenta voličů.

PODÍVEJTE SE NA GRAF VÝSLEDKŮ

Ze zbylých osmi kandidátů byl nejúspěšnější mladý trockista Olivier Besancenot (4,1 %), další se nedostali přes tři procenta.

"Dnes se francouzský národ vyjádřil. A vyjádřil se jasně. První kolo voleb je vítězstvím demokracie," reagoval už v neděli večer na svůj úspěch Nicolas Sarkozy.

Podobná slova zněla i z opačného tábora. "Pro Ségolene Royalovou je to též osobní vítězství. Francouzi v ní poznali rozvážnou a vyrovnanou osobnost. Volám po široké koalici proti kandidátovi odcházející vlády," prohlásil poradce Royalové Jack Lang. - další reakce čtěte ZDE

Radost v táboře Sarkozyho stoupenců.

Volby provázela vysoká účast. Podle internetových stránek deníku Le Monde přišlo 84,6 procenta z celkových asi 44,5 milionu registrovaných voličů. Tedy téměř stejně jako v roce 1965, kdy novou hlavu státu vybíralo rekordních 84,8 procenta Francouzů, napsala agentura AP.

Ovace i v opačném táboře. Z postupu své kandidátky se radují i stoupenci socialistky Ségolene Royalové.

Lidé si evidentně uvědomili, jak jsou pro ně letošní volby důležité. Země prochází vleklou ekonomickou i společenskou krizí. Potřeba změny se stala heslem předvolební kampaně, adepti na prezidentský post slibovali rozluku se starou garniturou a nový vítr do zkostnatělé francouzské politiky.

Druhé kolo: těžko předvídat
První kolo voleb dopadlo přesně tak, jak naznačovaly předvolební průzkumy. Druhé, z něhož už vzejde nástupce Jacquesa Chiraka, se koná v neděli 6. května. Jak dopadne, je těžké předvídat.

Sarkozy do něj vstoupí jako mírný favorit. To dokazuje i nejčerstvější průzkum institutu IPSOS, podle něhož exministr vnitra zvítězí s 54 procenty hlasů.

Řada Francouzů oceňuje Sarkozyho charisma, pracovitost a odvahu tnout do citlivých záležitostí. Ovšem existuje i početná skupina těch, kteří kontroverzního pravičáka, jenž svými výroky leckdy nadbíhá Le Penovým voličům, nemůže ani cítit.

Sarkozy například veřejnost rozlítil tím, že během pouličních nepokojů na předměstích na podzim roku 2005 nazval nespokojenou mládež "chátrou". Netají se tvrdým postojem vůči imigrantům ani obdivem k Americe, který je v zemi galského kohouta spíše ojedinělý.

Royalové, jíž během kampaně vyčítali nekonkrétnost a také chyby v zahraniční politice, by mohla pomoci právě "antisarkozyovská" nálada, která se projevila zvlášť v posledních dnech kampaně.

Smutek. Ve štábu centristy Francoise Bayroua tekly po zveřejnění odhadů i slzy. Ovšem i téměř dvacetiprocentní zisk může donedávna téměř neznámý politik považovat za úspěch.

Nejvíce však bude záležet na tom, ke komu se přikloní necelá pětina voličů, jež v prvním kole hlasovala pro centristu Bayroua. Hlasy se budou dělit mezi oba kandidáty. Otázkou je, v jakém poměru. Každopádně následující dva týdny prožije Francie ve velkém napětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video