Cílem cesty je záchytka na Bulovce. Tady opilce zřízenci umyjí, nechají vyspat

Cílem cesty je záchytka na Bulovce. Tady opilce zřízenci umyjí, nechají vyspat a některým dají i staré šaty. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

O umístění opilce na záchytce se musí dozvědět jeho lékař, chce Heger

  • 25
Ministerstvo zdravotnictví v novém zákoně navrhuje změny pro záchytky. Provozovatel záchytky bude muset vždy hlásit takový pobyt praktickému lékaři opilého. O přijetí opilce by měl navíc vždy rozhodovat pouze lékař.

"U mladistvých do 18 let bude muset poskytovatel služby pobyt povinně nahlásit kromě dětského lékaře také rodičům a úřadům, tedy orgánu sociálně právní ochrany dětí," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

V současné době by měl člověk o pobytu na záchytce informovat svého praktického lékaře sám, což se ale podle předsedy Sdružení praktických lékařů Václava Šmatláka  děje velmi zřídka a tomu, že by to nový zákon změnil, příliš nevěří.

Pokud by nová pravidla prošla, opilý by se také nemohl na záchytce ocitnout svévolně. "O přijetí pacienta bude vždy rozhodovat lékař," doplnil Polák. V současné době tomu tak sice už téměř vždy je, ale pravidlo není nikde písemně zakotveno. To by se nyní mělo zmenit.

Záchytné stanice navíc budou muset povinně monitorovat základní životní funkce opilého a kontrolovat, aby si hospitalizovaní lidé nemohli ublížit. Zda se kvůli tomu budou muset vybavit novými přístroji či zaměstnat více personálu, zatím Polák neupřesnil. "Je to součástí dalšího jednání a také nové vyhlášky upravující technické a personální vybavení zdravotnických zařízení," tvrdí náměstek.

Návrh zákona totiž protialkoholní záchytné stanice ukotvuje jako zdravotní službu, která by i nadále spadala pod kraje. To vítají lékaři. "Dříve byla umístěná osoba nazývána zachyceným, ale nyní už získává označení pacient. To znamená, že budou menší potíže s úhradami za pobyt," řekl iDNES.cz přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Michal Miovský.

Například záchytka v pražské nemocnici Na Bulovce jen za loňský rok evidovala 2 800 opilců. Podle dřívějšího vyjádření náměstka pražského primátora Ivana Kabického 89 procent klientů za pobyt na této záchytce neplatí, protože se jedná většinou o bezdomovce. Praha proto na provoz záchytky ročně doplácena 13 miliony korun.

Podle Miovského novinka navíc pomáhá řešit problém s ochrannou personálu záchytek. Útoků na ně přibývá, novinka dává naději, že by agresoři mohli být tvrději potrestaní, i když zatím se o tom, že by získali statut veřejného činitele zatím jen diskutuje.

Změny jsou součástí návrhu zákona o ochraně před škodami způsobenými alkoholem a tabákem. Ten musí ještě projít připomínkováním, teprve poté jej ministerstvo předloží vládě a dostane se do parlamentu. Podepisovat by jej měl už nástupce prezidenta Václava Klause. Začít platit by měl od 1. ledna 2014.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video