Vojáci z přerovské vrtulníkové základny.

Vojáci z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

O osudu vrtulníkové základny se rozhodne na jaře

  • 1
Do konce května příštího roku chce vláda definitivně rozhodnout o osudu vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova. Armáda plánuje v rámci reformy přesun základny do Náměště nad Oslavou. Místní samosprávy protestují a navrhují na letišti společný vojensko-civilní provoz.

"Před zhruba třemi nebo čtyřmi lety bylo učiněno podle nás chybné rozhodnutí o přemístění vrtulníkové základny do Náměšti nad Oslavou," řekl premiér Mirek Topolánek na letecké základně v Přerova, kam přicestoval v doprovodu politiků i armádních špiček informovat vojáky o stavu jednání.

Vláda totiž na svém středečním zasedání oddálila definitivní rozhodnutí o stěhování přerovské vrtulníkové základny o rok s tím, že chce získat čas k prověření, zda by bylo možné a rentabilní vybudovat v Přerově smíšené vojensko-civilní letiště.

"My jsme včera na vládě učinili rozhodnutí, které by tento chybný krok mělo alespoň částečně napravit a nebo dát šanci na nápravu," dodal Topolánek s tím, že vláda už uložila příslušným ministrům, aby společně s přerovskou radnicí a Zlínským a Olomouckým krajem vypracovali studii týkající se financování takového smíšeného leteckého provozu. - více zde

Podle ministra obrany Jiřího Šedivého by konečné rozhodnutí mělo padnout do 31. května. "V nejkratší době sestavíme komise a vypracujeme projekt, který bude obsahovat finanční rozvahu a my předložíme naše očekávání investic do vojenských infrastruktur," konstatoval Šedivý.

Do Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku by se měla vrtulníková jednotka podle armádních plánů přestěhovat do roku 2008. Představitelé Přerova i Olomouckého kraje ale protestují. Odchod vojáků podle nich zvýší nezaměstnanost. Armádě proto navrhují, že budou na provoz základny finančně přispívat.

Plán bude stát miliardy korun
Zachování letky v Přerově by ale podle odhadů mohlo přijít na dvě až tři miliardy korun. Armáda totiž v posledních letech počítala s přesunem a do vybavení základny prakticky neinvestovala. Podle představitelů olomouckého a zlínského kraje, kteří o zachování letiště usilují, však půjde o zhruba 1,7 miliardy korun.

Zlínský hejtman Libor Lukáš nastínil, že jeho kraj připraven potřebné peníze na investice získat z evropských zdrojů. Letiště totiž patří mezi platformy, které mohou pomoci rozvoji kraje.

"Věřím, že nakonec dojedeme k takovým číslům, které potvrdí, že letiště je v našem kraji může fungovat a příběh bude mít šťastný konec," uvedl hejtman olomouckého kraje Ivan Kosatík. Každý z krajů má podle něj šanci získat až miliardu z evropských fondů.

"Možná je to paradox, že vláda, která je v demisi, udělá dobré rozhodnutí narozdíl od jiných vlád," komentoval Kosatík rozhodnutí o odložení definitivního rozhodnutí.

Případné zachování letecké základny v Přerově se podle Šedivého nijak nedotkne provozu základny v Náměšti. "Náměšť zůstává, je to součást širšího systému NATO. Je to letiště předurčené pro případné přijetí posil z NATO. CO se týče Přerova, dlouhodobě to přinese úspory, jinak bychom do toho nešli," řekl Šedivý

Letos v prosinci oslaví 23. základna vrtulníkového letectva v Přerově dvanáct let od svého založení. Přerov je domovským letištěm proslavené tygří letky. Ta si předloni připsala na své konto významný úspěch: zvítězila v soutěži aliančních letek v Portugalsku a byla oceněna jako nejlepší tygří letka NATO. Obdobné letky jsou v zemích NATO považovány za elitu vojenského letectva. - více zde

, natoaktual.cz

Video