Julian Assange má šanci na Nobelovu cenu.

Julian Assange má šanci na Nobelovu cenu. | foto: AP

O Nobelovku za mír se utká zakladatel WikiLeaks s internetovými médii

  • 91
Ve Skandinávii se tento týden rozdávají Nobelovy ceny. V pátek se svět dozví jméno laureáta mediálně nejsledovanější ceny za mír. K favoritům patří sociální sítě, díky nimž v Africe a na Blízkém východě nastalo "arabské jaro". Šance na ocenění má i zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

"Bude to zajímavá a velmi významná cena," naznačil před několika dny v rozhovoru pro agenturu Reuters předseda Norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland. "Myslím, že bude dobře přijata," dodal s tím, že totožnost laureáta Nobelovy ceny za mír patří k nejpřísněji střeženým tajemstvím na světě.

Nobelova cena

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí. Nobelovu cenu v daném oboru mohou získat až tři lidé. Součástí ocenění je také medaile a diplom. Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek připadne fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Letošní výběr nebyl pro členy výboru vůbec snadný. Na cenu bylo podáno rekordních 241 nominací, mezi nimiž bylo 188 jednotlivců a 53 organizací.

Jagland svými slovy vyvolal spekulace, že by cenu mohli získat aktivisté, kteří se zapojili do letošní série povstání v severoafrických a blízkovýchodních státech.

Vlna nepokojů získala ve světě přízvisko "arabské jaro", přičemž aktivisté k organizování protivládních protestů využívali sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter, a podařilo se jim svrhnout vládu v Tunisku či Egyptě.

A o internetu se spekuluje i v případě dalšího možného favorita. Mnozí se domnívají, že prestižní cenu s finanční podporou ve výši deseti milionů švédských korun může dostat internetový server WikiLeaks. Portál, který spoluzakládal Julian Assange, se zaměřuje na zveřejňování důvěrných a utajovaných informací.

Podle norského poslance Snorre Valena, který WikiLeaks navrhl, server přispívá ke zvýšení transparentnosti ve světě, nevyjímaje demokratické společnosti.

Cena se vyhlašuje v Norsku

Cena budí kontroverze

Někdy ocenění může přímo pobouřit veřejnost, jako třeba v roce 1994, kdy ji dostal palestinský vůdce Jásir Arafat, podezřelý z podpory terorismu. Naposledy před dvěma lety svět zkritizoval ocenění Baracka Obamy. Prezident USA měl tehdy za sebou jen minimální výsledky.

Cena za mír se od ocenění v ostatních oborech liší nejenom tím, že patří k nejsledovanější a nejdiskutovanějším. Na rozdíl od ostatních ji může získat i organizace, která "vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů".

Také se jako jediná nepředává ve Švédsku, odkud pocházel vynálezce a průmyslník Alfred Nobel, ale v norském Oslu. Laureáta z návrhů vybírá pětičlenný Nobelův výbor, jehož složení určuje norský parlament.

Loni výbor cenu udělil čínskému disidentovi Liou Siao-poovi za jeho boj za lidská práva, demokracii a svobodu projevu v Číně. (více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video