O ničivých zbraních za humny neměli lidé na Libavé ani tušení - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O ničivých zbraních za humny neměli lidé na Libavé ani tušení

  16:20
Se sovětskými vojáky žili dlouhé roky jako sousedé. Přímo za humny ale měli nejničivější zbraňový systém, který kdy na území Československa byl. O balistických raketách SS-12 ukrytých v lesích a připravených k jadernému úderu na "imperialisty ze Západu" ale neměli místní lidé na Libavé dlouho ani tušení.

Město Libavá. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Nikdo z místních nevěděl, co Sověti na Libavé dělali a už vůbec, co zde měli za zbraně. Jasně, mezi lidmi se šířily nejrůznější fámy a dohady, ale každý si raději hleděl svého. Lidé měli starosti, jestli poteče vůbec voda nebo jestli půjde zase elektřina," konstatuje pamětník Jindřich Machala z Města Libavá.

Do střeženého vojenského prostoru, kde působila československá a od roku 1968 hlavně sovětská armáda, tehdy jezdil pravidelně pracovně a pak i za známými lovit zvěř do zdejších nekonečných lesů.

O skutečnost, že nedaleko obce Sověti vybudovali jednu ze tří tajných a bedlivě střežených základen, se podle místních raději nikdo moc nestaral. Od roku 1983 až do jara 1988 přitom na Libavé působila přísně tajná sovětská raketová jednotka vyzbrojená balistickými raketami středního doletu 9K76 Temp-S (v kódovém označení NATO nazývané SS-12 Scaleboard) schopné nést jaderné hlavice.

Střely země-země s doletem až tisíc kilometrů byly odpovědí Kremlu na rozmístění jaderných raket Pershing 2 v západní Evropě. Ačkoliv dodnes neexistují hmotné důkazy, je pravděpodobné, že rakety na Libavé zřejmě jadernými hlavicemi vyzbrojeny byly.

Seriál - Sověti na Libavé

Co ukrývali Sověti na Libavé? Jak pobyt cizí armády poznamenal osudy místních obyvatel? A jak obyvatelé Československa na konci osmdesátých let reagovali na informace o přítomnosti jaderných zbraní na území státu?

První díl: Co ukrývají lesy na Libavé? Sověti odtud mohli začít totální zkázu

Na příjezd sovětské raketové jednotky na jedno z palebných stanovišť si dodnes přesně pamatuje místní usedlík Jan Hňátek. Únorovou noc roku 1983 má před očima jako dnes. Tehdy pracoval na Libavé jako občanský zaměstanec pro armádu a zodpovídal za sjízdnost silnic ve vojenském prostoru.

"Dlouho do půlnoci na 1. února jsme opravovali v garážích rozbitý sypač, ráno do čtyř musely být cesty sjízdné," vzpomíná. Když kolem půl jedné v noci opouštěl bránu autoparku ve Městě Libavá, všiml si sovětského "regulovčíka" přímo uprostřed hlavní křižovatky. "Trochu mě překvapilo, že dopravu řídí chlapík s hodností plukovníka. Z dálky už bylo slyšet podivné burácení," vypráví Hňátek. "Schoval jsem se raději do tmy. Za chvíli už kolem projížděla ta jejich osmikolová monstra".

"Držhubné" - dvě stovky za mlčení

Pro člověka z vnějšku bylo tehdy velmi těžké se na Libavou vůbec dostat. I pro ty, co na Libavé žili a pracovali pro armádu, měl prostý život ve vojenském prostoru, navíc za přítomnosti tisíců sovětských vojáků a tajných raketových stanovišť, přísná omezení. "Panovala tady taková zvláštní atmosféra. Pro mě, jako pro člověka z venčí, to bylo tajemné vojenské město. Uzavřený a ponurý svět," vypráví Jindřich Machala, který se na Libavé usadil a mapuje historii celé oblasti.

Do Československa byla sovětská raketová jednotka převelena z Ukrajiny jako reakce na rozmístění amerických raket Pershing 2 v Německu.

Vytáhnout například na náměstí v Libavé fotoaparát znamenalo zatčení do několika minut. Přítomnost sovětského vojska zasahovala i do všedních věcí.

Velkým problémem byla například obyčejná návštěva někoho z "venčí" - tedy toho, kdo na Libavé nežil. "Když chtěli přijet na návštěvu rodinní příslušníci nebo známí, muselo se to nahlásit předem a vyřídit jim propustka. Když pak přijeli, mohli jsme s nimi maximálně na dvorek. Žádné procházky nebo výlety," říká Jan Hňátek.

Ten se na Libavou se dostal jako přistěhovalec s rodiči už v roce 1960. Bydleli na Smilově, kde je řadu let střelnice. Tehdy tam ale ještě stálo několik kompletně zrekonstruovaných domů pro zaměstnance vojenských lesů a statků. Po příchodu okupačních vojsk v roce 1968 museli jeho rodiče dům opustit. Po vojně se pak Hňátek na Libavou vrátil a pracoval třicet let jako občanský zaměstnanec pro armádu.

Sám prý o přísně střežených objektech něco slýchával, tedy pouze, že tam jsou a kde přibližně leží. Po několika incidentech, kdy místní lesáci poznali celu tamějšího vězení, protože se příliš přiblížili k plotu tajné základny, neměl nikdo odvahu ani zájem se o aktivity Sovětu nějak zajímat. "Stalo se to několikrát, že třeba hajný sledoval krvavou stopu po upytlačené srně a za chvíli už na něj mířil strážný samopalem. Do vězení pak pro něj vždycky musel až příslušník kontrarozvědky," popisuje tehdejší události Hňátek.

Pokud by se přeci jen o aktivitách Sovětů něco dozvěděl, stejně to nikomu "z venčí" nemohl říci. Za mlčení o veškerých aktivitách i životě na Libavé totiž místní dostávali zvláštní příplatek a pokud zde chtěli dál pracovat museli mlčení stvrdit i svým podpisem. "Říkali jsme tomu držhubné, byly to asi dvě stovky. Lidé se báli o práci. Pokud se někdo znelíbil, do hodiny byl vystěhovaný," konstatuje Hňátek. O Libavé se tak po celé zemi šířily fámy a pomalu vytvářelo zvláštní tajemno, co všechno se v uzavřené zóně děje.

Strach i velké oslavy všeho

Přímo na Libavé žilo podle odhadů zhruba 2 500 až 3 000 sovětských vojáků. Ti však byli v "týlu" a na speciální raketové základny se v životě nedostali. Soužití s takovým počtem vojáků podle místních nebylo jednoduché. Problémy pravidelně působili například v obchodech, kde hromadně skupovali prakticky všechno zboží - od jídla až po oblečení a obuv. Přitom měli přímo na Libavé vlastní a výborně zásobený obchod. "Nemyslete si, měli lepší zboží než v Tuzexu," vzpomíná Hňátek.

Libavá je druhým nejrozsáhlejším armádním prostorem v Česku.

Za roky soužití by se daly vzájemné vztahy označit za normální sousedské - dobré i špatné. "Pořád chtěli něco slavit. Někteří s nimi kšeftovali. Když jim člověk pomohl, už se jich těžko zbavoval," říká s úsměvem Hňátek a přidává historku o Tamaře, manželce tehdejšího místního sovětského politruka. Ráda sedávala v hospodě, ale vždycky jen s Čechy.

"Chlapi si už začínali stěžovat, že jim vždycky všechno vypije. Tahle Tamara, původem někde z Ukrajiny, pak v hospodě vždycky vykřikovala, že by Rusové měli z Československa odtáhnout. Po dvou týdnech ji poslali domů," popisuje usedlík.

Při manévrech se zase stávalo, že občas sovětští vojáci zasáhli i obytná území. Několikrát to například schytala zdejší škola. "Tu a tam se zase vedle traktoru na poli zapíchla do země střela," konstatuje kronikář Machala. Jednou z největších neřestí sovětských vojáků bylo ale pytláctví. Po zdejších lesích se dokonce proháněli v terénních autech a stříleli zvěř samopalem.

Samostatnou kapitolou pak byly jejich drobné krádeže. Když něco potřebovali a nebylo to hlídané, prostě si to vzali, byla tehdejší běžná praxe.

Machala si vzpomíná na dobu, kdy se podílel na opravě kostela v nedaleké Staré Vodě, kde bylo jedno z palebných stanovišť raketové jednotky. Ze stavby tam tehdy mizelo dřevo a vedení se proto rozhodlo, že na staveništi bude někdo zůstávat v maringotce přes noc, aby materiál ohlídal. "Dodnes vidím ty obličeje chlapů, kteří sem jezdili z venčí a jejich obavy, že tady mají zůstat. To bylo jen - proč já, já jsem nic neudělal," říká Machala.

Když pak skutečně v noci přijeli vojáci zase krást, jeden z dělníků je slyšel. Začal prý běhat po maringotce, vykřikovat jména a dělat rámus, že budí své kamarády. "Měl strach a tak dělal, že jejich v maringotce hodně. Tehdy to na ně skutečně zabralo a už se neukázali," dodává Machala.

Autoři: , natoaktual.cz,

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Brala 11. září jako vnitřní spiknutí. Sešel se s ní Trump a v Bílém domě začaly čistky

Americký prezident Donald Trump propustil po setkání s krajně pravicovou aktivistkou Laurou Loomerovou několik významných představitelů Národní bezpečnostní rady Bílého domu (NSC). Loomerová vysoce...

3. dubna 2025  21:37

Česko zaspalo, říká expert o investicích do obrany. V 3D tisku ale může být lídrem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý podepsala za svůj resort memorandum s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) o spolupráci v oblasti inovací obranného průmyslu. Podle expertů je...

3. dubna 2025  20:57

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

3. dubna 2025  20:24

Prezident oplodnitel. V USA bují hnutí za vyšší porodnost, Trump je pro ně mesiáš

Premium

Američtí pronatalisté v posledních měsících výrazně posílili. Stoupenci co největší porodnosti získali mocné spojence v administrativě Donalda Trumpa. Společnými silami bojují proti uvadající...

3. dubna 2025

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Netanjahu bez obav přijel do Maďarska, odstoupilo od haagského tribunálu

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Gergely Gulyás poté, co do Maďarska přijel na návštěvu izraelský ministerský předseda...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  19:11

Bombardéry B-2 a letadlové lodě USA se hromadí u Íránu. Rusko vydalo varování

Spojené státy posílají na Blízký východ svou druhou letadlovou loď. Pentagon to vysvětluje nutností chránit obchodní trasy. Nejméně čtyři bombardéry B-2 se přemístily na americko-britskou základnu na...

3. dubna 2025  18:37

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

OBRAZEM: Kvetoucí sakury zbarvily ulici dorůžova, Turnovští se ale obávají mrazu

V Turnově začaly kvést sakury a Nádražní ulici zbarvily dorůžova. Pod rozkvetlými stromy se zastavují místní obyvatelé i návštěvníci města v srdci Českého ráje, aby si udělali fotku nebo se jenom...

3. dubna 2025  17:48

Česko kvůli slintavce od půlnoci výrazně omezí nákladní dopravu ze Slovenska

Česko kvůli šíření slintavky omezí nákladní dopravu ze Slovenska na pět přechodů. K Mostům u Jablunkova, Starému Hrozenkovu, Bílé a Lanžhotu přibude Hodonín, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný...

3. dubna 2025  16:18,  aktualizováno  17:31

„Jsi podjatá jako kráva!“ Za výhrůžky soudkyni vůdce sekty obvinili a zadrželi

Policisté ve středu obvinili sedmačtyřicetiletého Lukáše S. z Plas na Plzeňsku, který si říká Bůh Šašek, z přečinů vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a výtržnictví. Podle zjištění...

3. dubna 2025  12:07,  aktualizováno  17:29