Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O milostech bez milosti

  15:42
Když německá policie zatkla Günthera Guillauma, spiona StaSi, jenž byl tajemníkem spolkového kancléře Willy Brandta, přišel o tom nic netušícího spolkového prezidenta Heinemanna uvědomit spolkový prokurátor až po akci. Spolkový kancléř byl o podezření proti svému tajemníkovi neoficielně informován již v průběhu šetření. Vrcholní představitelé státu byli s choulostivou informací seznámeni dříve, než byla uvolněna pro sdělovací prostředky.To je ukázka standardního chování policie k ústavním činitelům ve spořádaném demokratickém státě.
U nás zpráva o vyšetřování možného korupčního pozadí některých milostí, udělených prezidentem, unikne z elitní policejní jednotky k novinářům dříve, než je sděleno podezřelým obvinění, a ministr vnitra neověřenému klepu dodá punc věrohodnosti jejím potvrzením v televizním zpravodajství. Protože nebyly veřejnosti předloženy žádné důkazy, zprávu je zatím třeba považovat za pomluvu. Právě díky její neurčitosti ji ovšem lidová fantazie může vztáhnout úplně ke komukoli, včetně prezidenta, pracovníků jeho kanceláře a dalších osob, které mají s řízením o udělování milostí něco společného a to bez ohledu na to, že ministr vnitra alibisticky ve slovech od prezidenta podezření odvrací. Z logiky věci vyplývá, že pomluva se tak dotýká osobní cti všech, kdo patří k širokému okruhu možných podezřelých, prezidenta nevyjímaje. Případné usvědčení pracovníků Kanceláře prezidenta republiky z korupce by současně prokázalo selhání prezidenta při výběru lidí, jimiž se obklopil. Vzhledem k Havlovu důrazu na význam mravnosti v životě společnosti by prokázání korupčního jednání v jeho blízkosti vážně poškodilo jeho prestiž. To jsou ale předčasné úvahy, protože zatím nikdo žádný důkaz nepředložil. Spíše je pravděpodobné, že dodáním věrohodnosti nedoloženým podezřením vůči osobám funkčně blízkým hlavě státu ministr vnitra naplnil skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašené zprávy a měl by tedy uvažovat o únosnosti svého dalšího setrvání ve funkci.  Únik informací o tak závažném vyšetřování je selháním policie. Ministr, který je za policii odpovědný, se proto měl  prezidentovi a jeho spolupracovníkům omluvit za špinavou skvrnu, kterou na jejich obraze vytvořila policie svou neprofesionalitou ( nebo snad úmyslně ?), a to  dříve, než vystoupil v televizi. Místo toho se tváří, že se vlastně nic nestalo a soudí, že přednostní informování prezidenta by bylo jakýmsi vybočením z pravidel. Naše policie dokáže uvalit přísné informační embargo na všední kriminální případy a její tiskoví mluvčí umí odrážet všetečné dotazy novinářů a nic jim neříci. V praxi Grossova ministerstva vnitra je ochrana osobnosti "obyčejných" zločinců respektována s větší úctou než prezidentova. 
Grossovo televizní vyjádření navíc dostává zvláštní příchuť tím, že k němu došlo souběžně s novinářskou kampaní, šířící podezření o možném korupčním pozadí některých udělených milostí. Vnucuje se otázka, komu či čemu taková kampaň slouží, proti komu je namířena, kdo ji řídí, a také kdo ji platí a jaký k ní má vztah ministr vnitra. To jsou hádanky, které by měla vyluštit Bezpečnostní informační služba.
Druhou stránkou věci je děsivost představy, že by udělení některých milostí skutečně bylo výsledkem působení  korupce. Je proto naprosto správné, že policie toto podezření vyšetřuje. Předčasné vyzrazení vyšetřování ovšem snižuje naději na případné usvědčení pachatelů, kterým byl dán čas k zametení stop.  Pokud se přesto pravdivost podezření potvrdí, bude to velmi špatná zpráva o morálním stavu této společnosti. Bude-li vyvráceno, všem se nám jistě uleví.
Je pozoruhodné, že novináři vytvořili představu, podle které je získání milosti prezidenta republiky poměrně jednoduchou záležitostí. Podle jejich zaručených zpráv stačí, když zájemce prostřednictvím advokátní kanceláře naváže spojení se spolkem Šalamoun, přesněji s jeho předsedou Johnem Bokem, zaplatí mu a on milost zařídí. Má k tomu odpovídající předpoklady: je prezidentův přítel z dob disentu, má k němu přístup a na něj vliv, je předsedou komise pro udělování milostí při Kanceláři prezidenta republiky a "jak každý ví", je navíc neoficielním zaměstnancem Hradu.  Tato senzační bajka je ovšem velmi prostoduchá a neobstojí při kritickém rozboru. Ze všech zmíněných tvrzení o Johnu Bokovi je pravdivé pouze to, že byl blízkým spolupracovníkem Václava Havla v disentu a v době jeho působení v čele Občanského fora byl šéfem jeho ochranky. Od té doby se ovšem mnoho změnilo. Oba spolubojovníci spolu několik let osobně nejednali až do tohoto týdne. John Bok má k Václavu Havlovi určité dílčí výhrady, i když si ho stále hluboce váží. Jeho protekci se v žádném případě netěší. Není členem komise pro udělování milostí, ani jejím předsedou. Jedná sice podle potřeby občas s pracovníky Kanceláře prezidenta republiky, ale není ani skrytě veden v jejím stavu a neplynou mu z Hradu ani ze soukromých prostředků prezidenta žádné příjmy. Během osmi let existence spolku Šalamoun podal několik desítek návrhů na udělení milosti prezidenta republiky, nebo žádosti podpořil. S částí z nich skutečně uspěl. Prezident však v souběžném období udělil téměř dva tisíce milostí, takže je zřejmé, že vliv spolku Šalamoun je mediálně značně nadhodnocen.
Domněnku účasti spolku Šalamoun na možném korupčním ovlivňování řízení o milosti prezidenta republiky zpochybňuje jak jeho způsob zpracování případů, tak organizace vlastního řízení. Bokovy návrhy totiž nejdou přímo na stůl prezidenta republiky, jak by si leckdo mohl myslet na základě zmatených novinářských zpráv. Jako všechny ostatní procházejí rukama právniček Kanceláře prezidenta republiky a většinou i přezkumným řízením na ministerstvu spravedlnosti. Spolek Šalamoun se zásadně neujímá odsouzených, jejichž žádost o milost se opírá pouze o humanitární důvody, ale vždy jen těch, u nichž se domnívá, že zjistil  porušení zákona v průběhu trestního řízení. Tyto rozdílné skupiny případů se značně liší z hlediska náchylnosti k zneužití účelově zpracovaných informací. Můžeme připustit, že právnický aparát by mohl nezjistit například záměrné zkreslení lékařských zpráv o zdravotním stavu žadatele, protože k tomu není vzdělán, a podlehnout tak úmyslně vyvolanému omylu. V případě žádostí, zdůvodňovaných závadami trestního řízení, se však aparát pohybuje na půdě své odbornosti a vedle žádosti a různých doporučení má k disposici trestní spis. Rozpor mezi výsledky dokazování a zdůvodněním žádosti o milost by neměl přehlédnout, zvláště ne v případech, které zkoumá také ministerstvo spravedlnosti. Zřejmě je málo pravděpodobné, že by na korupční ovlivnění výsledku řízení stačilo koupit si pouze Johna Boka. Bylo by nutné zaslepit zrak také úředníkům ministerstva spravedlnosti a prezidentské kanceláře, čili zkorumpovat celý řetěz osob. To není tak úplně jednoduché a při naší žvanivosti by se to již dávno prozradilo. Proti domněnce o úloze spolku Šalamoun a Johna Boka mluví i skutečnost, že kritizovaných "podivných" milostí je podstatně více než případů, podporovaných spolkem Šalamoun. Někteří z takto omilostněných měli podporu dalších organizací, které se problémy žadatelů o milost zabývají, ale většinou žadatelé jednali s Kanceláří prezidenta republiky sami. Kdyby ostatně bylo možno si milost prostřednictvím Johna Boka koupit, byl by to pro něj nádherný zdroj příjmů. Lze ale poměrně snadno ověřit, že jeho rodina žije ve velmi stísněných poměrech, což o velkých příjmech nesvědčí.
Zřejmě jsme pouze svědky další dezinformační kampaně, které provázejí polistopadový režim od jeho vzniku, časem vyšumí a za nějaký čas už si na ně nikdo nepamatuje. Vždy však napáchají nějaké škody. Tato kampaň možná zabolí více než jiné, protože patrně vyvolá zdrženlivější postoj prezidenta k udělování milostí v posledních týdnech jeho mandátu a někdo z nespravedlivě odsouzených za ni zaplatí několika lety ztráty svobody. Novináři, kteří vychrlili v rozpětí několika dní tolik lží a polopravd o Johnu Bokovi, spolku Šalamoun a režimu projednávání milostí, si patrně vůbec neuvědomují důsledky svého nemravného počínání. Pan ministr Gross si možná myslí, že prezidentova péče o "lumpy" je nadbytečná a nějaký zbytečně odsezený rok vězení navíc jim pouze prospěje. Přeji jim všem, aby se jednou dostali do postavení nespravedlivě odsouzeného, kterému zbyla milost prezidenta jako poslední jiskřička naděje.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Pašeráci v Indii lákali mladé na práci, skončili v ruské armádě. Organizátory zatkli

9. května 2024  7:36

Indická policie ve středu zatkla čtyři lidi napojené na mezinárodní síť pašeráků, která pod...

Výkonný výbor TOP 09 schválí nominaci Ženíška na post ministra pro vědu

9. května 2024,  aktualizováno  7:05

Širší vedení vládní TOP 09, výkonný výbor schváluje ve čtvrtek nominaci Marka Ženíška na post...

Víkend bude oblačný s až 22 stupni, od pondělí opět deštivo i bouřky

9. května 2024  6:58

Přímý přenos Konec druhého květnového týdne bude typicky jarní, poslední noc s přízemními mrazíky bude ta ze...

Izrael bombami zabíjel civilisty v Gaze, zdůvodnil Biden zastavení dodávek

9. května 2024  6:22

Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...