O křeslo předsedy Unie svobody budou usilovat Karel Kühnl a Vladimír Mlynář

- Unie svobody žije tento víkend posledním jednáním republikového výboru před republikovým shromážděním, na němž se bude za 14 dnů v Brně volit nové vedení strany. Kandidáti jsou zatím dva, úřadující předseda Karel Künhl a Vladimír Mlynář.
Unie svobody by měla podle výsledků jednání republikového výboru usilovat o znovuzřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro bankovnictví.

"V českých bankách, zejména v Komerční bance, se stále objevují nové hospodářské ztráty, které ve svých důsledcích dopadají na všechny občany České republiky," objasnil dnes důvody nutnosti opětovného zřízení komise pro bankovnictví úřadující předseda Karel Künhl. Tato komise ve sněmovně existovala dlouhá léta, návrh na její obnovení však byl před časem zamítnut hlasy ze strany ODS a ČSSD, dodal.

"Asi dobře ví, proč si nechtějí nechat koukat do karet," komentoval Kühnl jejich postoj. Parlamentní komise, která by v dlouhodobé perspektivě měla připravovat návrhy ústavních změn, by podle Künhla měla vzniknout proto, že Unie svobody považuje za nezodpovědné měnit Ústavu účelově a nepromyšleně. Řekl to se zjevnou narážkou na ústavní novelu z dílny ODS a ČSSD, která omezuje pravomoci prezidenta, posiluje váhu politických stran a omezuje imunitu poslanců a senátorů.

Tuto předlohu se podařilo ODS a ČSSD prosadit ve sněmovně proti vůli unionistů a lidovců. "Nemyslíme si, že Ústava je něco úplně svatého, co se nesmí měnit při vzniku nové situace, takovým příkladem je členství ČR v NATO či uvažované členství v Evropské unii," vysvětlil Kühnl.

Připustil také ústavní změny, u nichž je zřejmá všeobecná shoda, příkladně v otázce omezení imunity ústavních činitelů. Odmítá ale ty, které se zakládají na účelově a krátkodobě vzniklém většinovém spojení politických stran ve sněmovně.

"Předpokládáme, že v takové situaci splní Senát svoji úlohu pojistky," uzavřel šéf unie. Ze Senátu, kde ČSSD s ODS nemají ústavní většinu, se ozývají hlasy, že návrh ústavních změn z dílny občanských a sociálních demokratů horní komorou neprojde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video