Radim Zika se stal novým šéfem Pozemkového fondu, vybral si ho ministr Gandalovič.

Radim Zika se stal novým šéfem Pozemkového fondu, vybral si ho ministr Gandalovič. | foto: MF DNES

O křesla v čele krajů přišli, ale ODS se o ně dobře postarala

  • 136
Čtyři měsíce po krajských volbách se ukazuje, jak se ODS dokáže postarat o své zasloužilé členy, kteří v regionech neuspěli. Kromě někdejších hejtmanů získávají ve státní správě místa i méně viditelní krajští politici – bývalí hejtmanští náměstci a radní.

Když Jiří Kalista před pár lety kandidoval do plzeňského zastupitelstva za ODS, prezentoval se jako ekolog – a ve funkci náměstka hejtmana dostal na starost regionální rozvoj a zemědělství.

Loňské volby však dopadly pro jeho stranu špatně a Kalista místo neobhájil. Našlo se pro něj nové, i když se tam poznatky z ekologie uplatní stěží. Kalista se stal náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby. Rozhoduje o financích českých věznic.

Od krajských voleb uběhly teprve čtyři měsíce a ve státní správě se už vytvořila řada míst pro lokální politiky z ODS. Nové funkce nezískali jen někdejší hejtmani, ale i další, dnes už bývalé krajské špičky.

Záleželo ovšem na tom, jak jsou pro stranu důležití. Tak třeba dva bývalí politici z Liberecka: někdejší hejtman Petr Skokan a jeho náměstek Radim Zika.

Zatímco ten první se nyní musí uživit sám, druhý dostal "lano" od ministra zemědělství Petra Gandaloviče a stal se šéfem Pozemkového fondu. "Radim Zika je v hlavním proudu, já ne," vysvětluje si to Skokan.

Zika však tvrdí, že jeho nová pozice není žádná trafika. "Dělal jsem náměstka pro rozvoj venkova, a tak mě ministr Gandalovič oslovil, jestli bych do toho nešel. Pozemkový fond rozhodně není místem, kde se nic nedělá," uvedl Zika.

O své lidi se stará i ČSSD

Nová místa získali vedle Kalisty a Ziky i další bývalí krajští radní a náměstkové. Vilém Žák, který dělal zástupce hejtmana ve středních Čechách, se stal šéfporadcem ministra Gandaloviče.

Čtyři další lokální politici získali nově zřízenou pozici zmocněnce pro stavbu různých dálnic a rychlostních silnic. Jde o velmi lukrativní místo. Zmocněnci budou prakticky jen sledovat, jak se Ředitelství silnic a dálnic snaží vyjednávat s majiteli dotčených pozemků a různými úřady. Pokud budou "koordinovat" na plný úvazek, dostanou podle předběžné domluvy až kolem 50 tisíc měsíčně.

"Spíš než peníze je pro mě důležité to, že budu moci jednat přímo s vládou," tvrdí například bývalý náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík, který dnes zastává pozici řadového radního.

První místopředseda ODS David Vodrážka na zaměstnávání neúspěšných lokálních politiků nevidí nic špatného.  "Může to vypadat, že naši straničtí kolegové získali trafiku. Ale tak tomu není. Ti lidé jsou především zkušenými manažery, kteří umějí jednat s lidmi a mají zkušenosti se státní správou. Byla by chyba je ztratit," řekl první místopředseda ODS David Vodrážka.

Svých "prověřených" se nezbavuje žádná strana. Stejně se chová i ČSSD, která zase po loňských krajských volbách dosadila na uvolněná místa mnoho svých zasloužilých členů. Souvisí to i s tím, že si vedení každé strany musí zajistit podporu regionálních politiků, aby se samo udrželo u moci.

Z funkce do funkce

Co dělají bývalí hejtmani

Evžen Tošenovský (Moravskoslezský kraj) – kandidát na europoslance za ODS

Petr Bendl (Středočeský kraj) – ministr dopravy

Ivo Toman (Pardubický kraj) – zmocněnec ministerstva dopravy

Ivan Kosatík (Olomoucký kraj) a Libor Lukáš (Zlínský kraj)
– náměstkové hejtmana

Stanislav Juránek (Jihomoravský kraj, KDU-ČSL) – ředitel brněnské pobočky Státního zemědělského intervenčního fondu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video