Alžířanka žijící ve Spojených státech Karima Bennoune, která přijela do Česka...

Alžířanka žijící ve Spojených státech Karima Bennoune, která přijela do Česka kvůli vydání své knihy Tady vaše fatwa neplatí. | foto: Reuters

Otce před islamisty bránila nožem. Teď píše o těch, kdo s nimi bojují

  • 59
Když na dveře profesora Mahfouda Bennouneho v Alžíru zabušili islamističtí radikálové, jimž se nelíbilo, že na univerzitě přednáší o Darwinovi, vzala jeho dcera, studentka práv Karima, do ruky nůž na zeleninu, aby ho bránila proti výhrůžkám smrtí. Teď už proti islamistickým fundamentalistům bojuje jinak.

„Můj otec musel opustit dům, ve kterém jsme bydleli, ale řekl, že ho z vlastní země nikdo vyhazovat nebude a stavěl se dál na odpor vlastním hlasem a perem,“ popisuje Bennoune, profesorka mezinárodního práva, která nyní žije v Kalifornii a dlouhodobě se zabývá situací lidských práv v muslimských zemích. V Praze ve čtvrtek představila české vydání své mezinárodně úspěšné knihy „Tady vaše fatwa neplatí“.

Jde o skutečné příběhy lidí, kteří žijí v islámském světě a různými způsoby bojují proti fundamentalismu a násilí. „Je smutné, že teroristé dostávají velký prostor, ale o těch, kteří stojí proti nim, se neví. To je také důvod, proč jsem se rozhodla knihu napsat. Snažila jsem se oslovit co možná nejvíce lidí, kteří se v zemích jako Irák, Afghánistán, Mali a Nigérie snaží extrémismu postavit,“ uvedla osmačtyřicetiletá Bennoune.

Úspěšná kniha Tady vaše fatwa neplatí vychází v českém překladu

„Oponenti, kteří se snaží násilí postavit, jsou mírumilovní a pokud je nepodpoříme, budeme znát pouze jména lidí jako Usáma bin Ládin,“ řekla iDNES.cz profesorka Bennoune. Západní svět podle ní teroristickou organizaci, která si sama říká Islámský stát, podcenil.

„Mohou prohlásit muslima za hříšného a zabít ho“

„Když vznikal takzvaný Islámský stát, tak jeho zabíjení nebylo věnováno tolik pozornosti. Pro západní svět se ty zprávy staly zajímavými, až když začali zatýkat a zabíjet západní novináře,“ míní Bennoune. Organizace jako Islámský stát, al-Káida, Taliban či Boko Haram podle ní spojuje totalitární vnímání. „Ospravedlňují násilí, mohou prohlásit jiného muslima za hříšného a na základě toho ho mohou zabít. Toto hnutí je nutné zastavit,“ uvedla před autogramiádou své knihy v Praze.

Nemyslí si ale, že řešením je pozemní intervence do Sýrie a to, že se tímto způsobem pokusí civilizovaný svět Islámský stát zničit. „V určitých případech je vhodné použití síly, ale viděli jsme sami, jaké byly důsledky invaze do Iráku v roce 2003, kterou já sama považuji za ilegální,“ řekla Bennoune.

„Navštívila jsem nespočet hřbitovů, tam jsem viděla truchlící muslimy nad ztrátou dětí, které zabil Islámský stát. Kdyby mladí v muslimských diasporách viděli, co jsem viděla já, nikdy by neskočili na vějičku ‚pojďte s námi chránit muslimy‘,“ uvedla ve čtvrtek Bennoune. Problémem podle ní je, že teroristům se daří oslovit mladé lidi, kteří hledají identitu.

V boji proti terorismu bychom podle ní neměli zaměňovat islám a islamisty. „Měli bychom myslet na to, že ti, kdo prchají, jsou sami oběťmi fundamentalismu. Jsou to lidé, kteří prchají ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Somálska. Samozřejmě že to není důvod jediný, ale je hlavní. Měli bychom ukázat naši solidaritu. I ve vaší zemi máte zkušenost, že lidé, kteří protestovali a byli proti režimu, museli prchnout ze země a jinde jim ukázali solidaritu,“ řekla alžírská profesorka.

„Nečekám v prvé řadě komerční úspěch, i když doufám, že si kniha své čtenáře najde. Když hovořím s celou řadou lidí ve svém okolí, tak tady mnozí říkají, že mají strach z jinakosti, strach z uprchlíků, strach z muslimů. Přitom řada z nich nikdy ani uprchlíka neviděla,“ říká ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák, proč se rozhodl knihu „Tady vaše fatwa neplatí“ vydat.

„Často také slýchám, proč neslyšíme i o té většině lidí, kteří žijí v islámském světě a nesouhlasí s tím. Proto nám přišla potřebná tato kniha osobních svědectví lidí, kteří tam žijí a spojili svůj život s bojem proti radikálnímu islámu a riskují svůj život,“ doplnil Novák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue