Téměř čtyřicet procent kandidujících do Sněmovny není členem žádné strany. Ilustrační foto

Téměř čtyřicet procent kandidujících do Sněmovny není členem žádné strany. Ilustrační foto

O jedno místo ve Sněmovně svede boj 25 kandidátů

  • 5
Poslanecká křesla jdou "na dračku". V boji o dvě stovky míst ve Sněmovně se v letošních parlamentních volbách utká pět tisíc kandidátů. Šance dosáhnout na své křeslo se tak rovná 25:1. Přesto jako by jistota mít svou poslaneckou lavici ztrácela na přitažlivosti.

Proti minulým volbám v roce 2002 celkový počet kandidátů klesl o celou tisícovku. Tehdy totiž o vstup do Sněmovny usilovalo 28 uskupení, letos je jich o dvě méně.

Strany letos sázejí více na své vlastní "ovečky". "Celkem 1973 kandidujících není členem žádné strany, což je 39,4 procenta," vypočítal mluvčí předsedy Českého statistického úřadu Roman Prorok. Při posledních volbách do Sněmovny přitom bylo mezi adepty na poslance 42 procent nestraníků.

O něco větší šance mají ve volebním boji i ženy. Opět totiž vzrostlo jejich zastoupení na kandidátkách. Letos se jich v boji o poslanecká křesla utká 1391, což je o půldruhého procenta více než ve volbách 2002.

Navzdory stále vyhlašovaným snahám o rovné příležitosti obou pohlaví se nárůst ženského zastoupení na kandidátkách zpomalil. Před čtyřmi lety se počet žen na kandidátkách zvýšil o šest procent v porovnání s volbami v roce 1998.

Ze stran, které mají podle průzkumů šanci se dostat do Sněmovny, má nejvíce žen na svých kandidátkách Strana zelených – téměř 44 procent. Na chvostu tohoto žebříčku je naopak KDU-ČSL, která jich na své kandidátky zapsala jen 20 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video