O Grebeníčkovi rozhodují komunisté

  • 119
O tom, zda bývalý vyšetřovatel komunistické tajné policie (StB) Alois Grebeníček, obžalovaný za mučení politických vězňů, skončí ve vězení, rozhodují zase bývalí komunisté nebo lidé úzce spjatí s bývalým totalitním režimem.

Grebeníček, otec předsedy KSČM, už šest let nechodí k soudu a prochází mu to. Když dostane obsílku k soudu, nechá se prohlásit za nemocného. Když neonemocní on, onemocní advokát.

Soudkyně, která Grebeníčkovu "docházku" šest let toleruje, je bývalou členkou KSČ. Jiří Brož, úředník ministerstva spravedlnosti, který kontroluje, zda v kauze nejsou průtahy, je bývalým šéfem stranické buňky na ministerstvu spravedlnosti - v komunistické hantýrce se funkce jmenovala "předseda základní organizace KSČ".

A do případu významně zasáhl i lékař Alois Tichý, který vypracoval zdravotní posudek, podle nějž je Grebeníček tak nemocný, že nesmí k soudu - případ zdržel asi o rok. Sám Tichý je přitom současně souzen za to, že na objednávku komunistické tajné policie zavřel v 80. letech do karantény disidenta pod záminkou, že má žloutenku.

"Ukazuje se, že je tu určité spiknutí osob spjatých s komunistickou minulostí, kteří nyní pomáhají svým soudruhům k tomu, aby na ně spravedlnost nedosáhla," říká předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný.

Šéf odboru dohledu ministerstva spravedlnosti Jiří Brož však tvrdí, že o podjatosti nemůže být řeč: "I když jsem byl před patnácti lety v KSČ, necítím se v této věci podjatý kvůli Grebeníčkovi ani kvůli tomu, že jeho syn je předsedou KSČM." Postup své kolegyně z okresního soudu hájí: "Průtahy nejsou zaviněny nečinností soudu," tvrdí už šest let.

Přitom minimálně v jednom případě spor zdržela sama Veselá když spis poslala zbytečně ke krajskému soudu. Důkaz, že v jiných případech je možné soudit rychle, přitom existuje: Grebeníčkův kolega, vyšetřovatel Vladimír Zavadilík, už byl pravomocně odsouzen. Oba přitom byli obžalováni současně.

O tom, že by soudce s komunistickou minulostí neměl soudit komunistické zločiny, neuvažuje ani Veselá, ani její nadřízená, předsedkyně okresního soudu Marie Chmelařová. "Je soudkyní okresního soudu, má mandát, aby o věci rozhodovala. Nemohu to zpochybňovat," prohlásila Chmelařová.

Existují však i jiné názory: "O zločinech komunismu by měli rozhodovat ti, kteří nebyli s komunistickým režimem spjati. Vyplývá to z podstaty principu nezávislosti," říká soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl. Ministra spravedlnosti Pavla Rychetského se nepodařilo zastihnout, aby se mohl k případu vyjádřit. 

Kdo a jak rozhoduje o případu Grebeníček:

 lékař Alois Tichý - zpracoval zdravotní posudek na Grebeníčka, z nějž vyplývalo, že jeho zdravotní stav je mimořádně špatný. Soud se pak téměř rok nekonal. Tichý zavřel na podnět StB v osmdesátých letech do karantény disidenta, dnes se za to zodpovídá před soudem.

• soudkyně Radomíra Veselá - šest let toleruje Grebeníčkovu "docházku" k soudu. Před rokem 1989 byla členkou KSČ.

• Jiří Brož - vedoucí odboru dohledu ministerstva spravedlnosti - dohlíží, zda nejsou v případu průtahy. Před rokem 1989 byl předsedou ZO KSČ na ministerstvu spravedlnosti. Nikdy proti průtahům v kauze nezasáhl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video