Rektor Západočeské univerzity Josef Průša (na snímku) předpokládal, že v komisi zasednou externí akademici. Ti ale většinou odmítli.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša (na snímku) předpokládal, že v komisi zasednou externí akademici. Ti ale většinou odmítli. | foto: ČTK

O etice na plzeňské univerzitě budou rozhodovat její vlastní akademici

  • 6
Do etické komise, která by měla odpovědět na otázku, co na plzeňských právech neodpovídalo mravním hodnotám, nechce téměř nikdo zasednout. Většina oslovených akademiků mimo Západočeskou univerzitu účast v komisi odřekla. O situaci na plzeňských právech tak budou rozhodovat převážně lidé, kteří jsou se Západočeskou univerzitou spojení.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša předpokládal, že komisi z většiny obsadí externí akademické kapacity. Vážení akademici by zajistili zcela nezávislý posudek. Někteří oslovení ale odmítli v komisi zasednout.

Tři z pěti posuzovatelů tak nakonec budou zástupci Západočeské univerzity. Doplní je akademik z univerzity v Olomouci a jeden z akademie věd. Jména členů Západočeská univerzita zatím chrání. Verdikt by měla komise vynést do konce července.

V nejbližších dnech se rektor začne zabývat případy adeptů na odebrání titulu, kteří se už ohradili proti zahájení správního řízení. Dosud problematickým absolventům práv rozeslal rektor na šedesátku oznámení o záměru tituly odebrat.

A čím se hříšníci brání? "Hlavní jejich námitka je to, že se správní řád nevztahuje na vysoké školy," uvedl Průša. V případě, že by první námitka nezabrala, mají podle Průši další obrannou strategii. V odpovědích rektorovi tvrdí, že diplom není osvědčení, ale doklad a v takovém případě je na odebrání jeden rok, takže už je věc promlčená.

Hříšníci se brání

Oslovení absolventi podle Průšových slov argumentují i tím, že by se odebráním titulů mohl rektor dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.

"Při rozhodnutí o odebrání titulu musím mít u dotyčného jistotu na 101 procent," podotkl Průša s tím, že nechce strávit zbytek života ve vězení. Univerzita podle něj vychází z názoru ministerstva školství, podle jehož právních analýz tituly je možné odebrat, "Ale u soudu nemohu samozřejmě argumentovat názorem ministerstva. Jdu skutečně s kůží na trh," dodal Průša.

Univerzita zahájila správní řízení s devíti držiteli titulu Ph.D., sedmi bakaláři a 44 magistry. Ve stanovené lhůtě 14 dnů zareagovali už všichni absolventi doktorského studia i bakaláři a také zatím deset magistrů.

O tituly mohou přijít i držitelé titulů JUDr. U nich ještě zbývá prověřit rigorózní práce. Proto je ZČU poslala do Brna k prověření systémem na odhalování plagiátů.

Rektor zatím nedokáže odhadnout, kolika absolventům bude titul skutečně odebrán. Mezi hříšníky jsou i ti, jimž nestihla škola vydat diplom, například poslanec Marek Benda. V takových případech budou informováni, že už ho nedostanou.

Univerzita podle Průši uvedla oficiální jména viníků kauzy, v případě absolventů mlčí. "Člověk je vinen, až ho označí soud," řekl Průša. Podle něj by bylo pro ZČU drahé, kdyby jména zveřejnila, vzhledem k možným soudním sporům.

Z problematických absolventů dosud ZČU zažalovala jen chomutovská primátorka Ivana Řápková. Kauza plzeňských práv stála dosud univerzitu téměř milion korun za různé právní posudky, také ze své rezervy poskytla právnické fakultě částku 1,8 milionu Kč na vyplacení odstupného pro učitele, s nimiž se škola v rámci personálních reforem rozloučila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video