Při výběru sehrála roli politická příslušnost, zlobí se pravicoví starostové ve středních Čechách.

Při výběru sehrála roli politická příslušnost, zlobí se pravicoví starostové ve středních Čechách. | foto: Profimedia.cz

O dotacích rozhodla politická barva, tvrdí středočeští pravicoví starostové

  • 26
Středočeský krajský úřad, vedený sociálnědemokratickým hejtmanem Davidem Rathem, rozdal půl miliardy korun z Fondu rozvoje obcí a měst. Peníze rozdělil mezi 175 obcí, o dotaci přitom žádalo na sedm set radnic. Někteří pravicoví starostové si teď stěžují, že při výběru sehrála roli politická příslušnost.

"Vidím v tom ryze politické motivy. Ti, kdo se snažili, aby při minulých volbách měli oranžoví nebo rudí v obcích víc hlasů, za to byli odměněni," řekl jeden ze starostů na Berounsku. Jméno zveřejnit nechce. Obává se, že by při dalším kole dotací opět neuspěl.

Komise, která o rozdělení dotací rozhodovala, nařčení odmítá. "Členové bodovali nezávisle na sobě jednotlivé žádosti. Rozhodně to nebylo podle politické struktury. Navíc většina starostů jsou nezávislí," uvedl předseda komise Richard Dolejš (ČSSD).

Její složení však příliš vyrovnané není. Z deseti členů bylo šest zástupců ČSSD, tři za KSČM a jeden za ODS. Krajský úřad podle mluvčí Beryll Maschekové se stížnostmi počítal.

Na opravu hřišť, škol i silnic

"Vzhledem k téměř pětinásobnému převisu se daly očekávat. Bylo jich ale málo. Stížnost týkající se politické příslušnosti byla jedna," řekla. Název obce neuvedla. Žádat maximálně o desetimilionovou částku mohly jen obce do 5 000 tisíc obyvatel. Peníze byly určené například na rekonstrukci škol, dětských hřišť či hasičských zbrojnic i na opravu silnic.

"Nic proti opravě místních ulic. Ale mám za to, že nedostatečná kapacita škol a školek ve spádových oblastech je mnohem důležitější, než když si starosta z malé vesnice nechá opravit jednu silnici," konstatoval jeden z neúspěšných žadatelů.

Narážel přitom na fakt, že na Berounsku se nejúspěšnějším žadatelem staly Suchomasty s necelou pětistovkou obyvatel. Získaly takřka sedm milionů na opravu místní ulice a chodníků. V čele přitom stojí starosta z KSČM. Stejně je tomu i v Hudlicích, kam putuje šest milionů.

Liteň, kde šli zastupitelé do voleb na kandidátce ČSSD, získala čtyři miliony na opravu školy. Zdice na Berounsku, kde je Dolejš dokonce místostarostou, dostanou 5,6 milionu korun na rekonstrukci hasičské zbrojnice.

Dolejš odmítá, že by to byl střet zájmů. Není přitom jediný sociální demokrat v komisi, který do své obce poslal peníze. Obce, z nichž pocházejí všichni sociálnědemokratičtí členové komise, s výjimkou Jiřího Havlíčka z Čáslavi (ta se o dotace nemohla ucházet kvůli vysokému počtu obyvatel), v rozdělování uspěly.

Miliony tak putují třeba do Unhošťě, odkud je členka komise Lenka Mazuchová. Velký Osek, který v komisi zastupoval Zdeněk Kotouš, vybojoval 4,2 milionu korun. Svým obcím "pomohla" i trojice zástupců KSČM. "Je to přirozené, protože hodnotitel zná tyto projekty konkrétně. To by o tom museli rozhodovat lidé, kteří nejsou z našeho kraje," konstatoval Dolejš.

Nejhůř dopadly obce u Prahy

Co do úspěšnosti dopadly nejhůř obce v okolí Prahy. Ze 118 obcí peníze získalo jen jedenáct. "Nedá se říci, že obce v těchto okresech neuspěly. V porovnání přiznané dotace s požadovanou celkovou dotací okresu získaly víc než například okresy Mělník nebo Kutná Hora," namítla Mascheková. Jenže v přípražských okresech žije také více obyvatel a je tu více obcí.

"Myslím, že obce kolem Prahy patří k nejvybydlenějším. Bohaté jsou možná jen ve smyslu, že se sem stěhují lidé s vyššími příjmy. Ale infrastruktura je špatná," míní starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Ani jeho obci se nepodařilo získat devět milionů na opravu silnic. Politickou příslušnost z toho ale neviní. "Až budou rozděleny dvě miliardy a budeme mít za sebou další kola, pak budu moci dělat nějaké statistiky," prohlásil Michalik.

Nicméně ze šestice úspěšných obcí okresu Praha-západ mají některé na ČSSD určité vazby. Štěchovická starostka je členkou ČSSD. Lékař Jaroslav Štrof, starosta Karlíka, přiznal, že se se svým profesním kolegou, hejtmanem Rathem, osobně zná. Ve Zbuzanech je zase místostarostou hejtmanův starší bratr Michal Rath.

Maximální možnou sumu, tedy deset milionů, získaly čtyři obce. Jince na Příbramsku je použijí na přístavbu základní školy. Starosta městyse Josef Hála (KSČM) odmítá, že by stranická příslušnost hrála roli. Podle něj nejsou námitky na místě. "Dotace odsouhlasila rada a pak je schválilo i zastupitelstvo," řekl Hála.

Podle Maschekové budou mít obce šanci žádat o peníze opět na podzim. "Je možné, že dojde k menším úpravám kritérií. V tuto chvíli zatím nelze říci, k jakým," dodala mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video