O čtrnáctých platech rozhodne prezident

  • 37
Poslanci přehlasovali pozměňovací návrh senátorů a zrušili letošní 14. platy politiků, soudců a žalobců. Aby zákon platil, musí ho do týdne podepsat prezident Klaus a norma pak do konce listopadu vyjít ve sbírce zákonů. Soudcovská unie vyzvala soudce, aby své platy vymáhali právní cestou.

Zrušením letošního 14. platu ušetří politici asi 160 milionů korun. Pro zrušení platů se v dnešním hlasování vyjádřilo 133 poslanců, proti nebyl žádný.

Úsporné opatření se dotkne poslanců, senátorů, ministrů, českých europoslanců, ale také soudců, státních zástupců, šéfa BIS, členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a dalších úředníků.

Poslanci poprvé schválili zrušení platů v říjnu, senátoři se ale postavili proti tomu, aby o platy přišli také soudci a státní zástupci a zákon vrátili s pozměňovacími návrhy zpět do sněmovny. - více zde 

Aby zákon mohl začít platit, musí do konce listopadu vyjít ve Sbírce zákonů. Ještě tento měsíc ho tedy musí podepsat prezident Václav Klaus. Pokud to neudělá, vznikne nárok na vyplacení 14. platů všem ústavním činitelům.

"Pokud prezident zákon podepíše, tak je reálné, že zákon ve sbírce vyjde. Bude to ale na poslední chvíli," řekl poslancům před hlasováním ministr Zdeněk Škromach.

Soudci budou žalovat stát
Pokud zákon vstoupí v platnost, vzbouří se proti němu soudci. "Ještě před několika dny jsme na shromáždění vyzývali soudce ke zdrženlivosti, pro tu už ale není důvod," řekl MF DNES předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa.

"Soudcovská unie bude vyzývat všechny soudce, aby se v co nejvyšší míře domáhali svých platů cestou práva," řekl Jirsa.

"Znovu se stalo, že se poslanci neřídili dřívějším výrokem Ústavního soudu," připomněl Jirsa dřívější úspěchy soudců v soudních sporech o platy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video