Devadesát procent chodníků v českých městech patří radnicím.

Devadesát procent chodníků v českých městech patří radnicím. | foto: Radek Miča

O chodník by se mělo starat město, navrhuje senátor

  • 50
Mnozí to považují za velkou nespravedlnost. Chodník před jejich domem jim sice nepatří, ale musí ho uklízet a starat se o něj. Navíc jsou odpovědní třeba za to, když na něm někdo uklouzne a zlomí si nohu.

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera to chce změnit. "Nově by měl za chodník odpovídat majitel," vysvětluje návrh na změnu zákona.

Devadesát procent chodníků v českých městech patří radnicím. Právě ty by se podle Kuberova návrhu musely začít starat.

"Chodníková novela" už má za sebou první úspěch. Senátní výbor, pod který spadá problematika pozemních komunikací, ji schválil šesti hlasy proti dvěma.

"Rád bych, aby zákon platil od ledna příštího roku," věří si Kubera. Teď bude jeho návrh projednávat Senát. Už tam však narazí na silné odpůrce. Proti budou senátoři, kteří se bojí, že malé obce úklid a údržbu chodníků nezvládnou. Pokud by návrh prošel, musí ho ještě schválit Sněmovna a prezident. 

Senátor Kubera upozorňuje, že člověk si klidně může zlomit nohu i na uklizeném chodníku, protože když se shrabe sníh, bývá pod ním led. Takto shodou okolností uklouzla i primátorova příbuzná a zranila se. Dnes by za to mohla žalovat vlastníka domku v sousedství, až bude platit Kuberův návrh, musela by se obrátit na město Teplice.

Konec zametací vyhlášky?
Třeba na sídlišti ve Žďáru nad Sázavou se takový úraz stal loni. "Jsme pojištěni, takže léčení zaplatila pojišťovna," řekl právník tamního bytového družstva Zelená hora Jan Stejskal. Ve Žďáru patří úzké chodníčky, vedoucí přímo k domům, jejich majitelům. Větší chodníky u silnic vlastní město.

V jiných městech je však složitější určit, komu chodník patří. Třeba tam, kde se pozemky pod dnešními sídlišti vracely restituentům.

V Česku existuje město, které šlo ještě dál. Lounští zastupitelé včlenili povinnost odklízet sníh před domem na chodníku patřícímu městu do zvláštní vyhlášky. A nezůstali jen u toho – předpis nařizuje uklidit sníh do deseti hodin dopoledne, jinak hrozí pokuta tisíc korun.

Radnici na vyhlášce velmi záleželo, protože ji obhajovala až u Ústavního soudu, kde si na ni stěžoval krajský úřad.

Oponenti namítali, že když padá sníh třeba v jedenáct, majitel domu těžko půjde z práce uklízet chodník.
Pokud Kubera svůj zákon prosadí, stane se lounská zametací vyhláška zbytečnou, protože by lidé na většině míst dělali práci za radnici.

"Počkáme, až bude zákon platit, a pak zareagujeme. V každém případě by technické služby musely na odklízení přijmout nové zaměstnance a nakoupit techniku," uvedl zástupce starosty Loun Jan Čermák.

Jaroslav Kubera může mít smůlu v tom, že spousta jeho kolegů v Senátu vykonává i funkce na radnicích. Třeba senátor a starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD) už namítl, že malé obce nebudou mít na úklid peníze.

"V Německu pořád odpovídají za chodník lidé, kteří tam mají dům, a v Německu jsou s demokracií dál," připomíná Macák.

Dobré pojištění však bude mít pro majitele domů smysl, i když nový zákon projde parlamentem. Pořád budou odpovědní za rampouchy padající ze střechy nebo za mokré schody uvnitř, na kterých někdo spadne a zraní se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue