Kanada zavedla víza pro občany ČR

Kanada zavedla víza pro občany ČR | foto: Profimedia.cz

O azyl do Kanady požádali na konci července jen dva lidé, kvůli vízové povinnosti

  • 55
Se zavedením vízové povinnosti do Kanady zaznamenala ambasáda velký pokles žádostí o azyl. Zatímco na začátku července požádalo o azyl v Kanadě 155 občanů České republiky, po 16. červenci, kdy byla zavedena vízová povinnost, zažádali o statut uprchlíka pouze dva lidé.

"Předpokládáme, že výrazný pokles žádostí je způsoben zavedením vízové povinnosti do Kanady," uvedl mluvčí kanadské ambasády Michael Vlček.

Znovuzavedení vízové povinnosti vyvolalo v zemi negativní ohlasy a česko-kanadské vztahy silně ochladilo. Červencová novinka se nelíbí českým politikům. Kanadu za to kritizoval i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák a Česku slíbil, že jej podpoří.

Vízová povinnost do Kanady

Šéf slovenské diplomacie kritizuje Kanadu za zavedení víz

Praha se obrátila na Evropskou unii a situaci nyní monitoruje Evropská komise. Za zrušení vízové povinnosti bojuje i nevládní organizace Amnesty International, která apelovala na kanadského ministra pro občanství a imigraci Jasona Kenneyho.

"V tuto chvíli Kanada nezvažuje zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku. Kanada však bude nadále usilovat o svobodný a bezpečný pohyb lidí mezi EU a Kanadou," ujistil Vlček.

Podle některých informací zavedla Kanada vízovou povinnost pro Českou republiku a Mexiko také z toho důvodu, že jejich uprchlický systém nefunguje podle představ.

Ambasáda má novou velvyslankyni

S českými politiky by o vízové povinnosti měla diskutovat nová velvyslankyně Valerie Raymondová, která dnes nastoupila do úřadu. Kdy se však jednání uskuteční, zatím není jasné. Svou funkci totiž velvyslankyně zastává pouze neoficiálně.

"Oficiálně se ujme úřadu poté, co pan prezident převezme od paní velvyslankyně pověřovací listiny. Přesné datum předání zatím neznáme, odhaduji, že se tak stane na konci září či v říjnu," informoval mluvčí.

O vízové povinnosti rozhodla Kanada v červenci kvůli vysokému počtu romských žadatelů. Romové si stěžují na diskriminaci, podle některých informací jsou však hromadné odjezdy organizované a zprostředkovatelé na nich vydělávají. Českou republiku novinka ohledně vízové povinnosti zarazila.

Ottawa se vízovou povinností před přílivem potenciálních uprchlíků z Česka brání. Kanadští zástupci ale současně připouštějí, že za zavedení vízové povinnosti může do značné míry i špatně fungující kanadský azylový systém. 

Nejznámější emigrant Suchý ukázal na špatný systém

Na špatně fungující azylový systém upozornil i případ nejznámějšího českého emigranta Jaroslava Suchého, který se proslavil jako Rom, jenž pohladil Baracka Obamu. Suchý je v Kanadě od poloviny května. Nyní má ale s azylem problémy, protože se před časem v jednom kanadském deníku nechal slyšet, že v Česku má přátele a nikdo mu zde neublížil.

"Češi jsou milí lidé, jsou to mí přátelé," řekl Suchý v červenci pro kanadský deník National Post. Přiznal, že se v České republice nikdy nestal terčem rasového útoku. Suchý dodal, že v Kanadě není kvůli ohrožení své bezpečnosti, ale protože v Česku, dlouho nemohl sehnat dobrou práci.

Kanaďané na to rychle zareagovali. Na článek v Postu reagovali právníci, kteří emigranta sháněli, i lidé, kteří psali redakci.

Těm vadí, že za tisíce uprchlíků, kterým ještě nebyl statut uznán, platí oni z odváděných daní. Rozhodnutí o přiznání statusu uprchlíka totiž trvá v Kanadě obvykle 17 měsíců. Suchý tak zatím pobírá od kanadské vlády měsíční příspěvek 572 dolarů a až do roku 2010 je zařazen v mezinárodním zdravotním programu.

"To vše na náklady daňových poplatníků," stěžuje si například Charles Owen, který se deníku ozval.

"Jeho případ dokazuje, že uprchlický systém je neovladatelný. Nedivil bych se, kdyby tohle byla jen špička ledovce lidí z České republiky, kteří žádali o azyl v Kanadě v roce 2007. Kanadské daňové poplatníky stojí přes dvacet milionů dolarů," dodal Owen.

"Provozujeme v Kanadě úžasný hotel. A platíme každému návštěvníkovi cokoliv, jakmile se dotkne našich břehů. Tohle však není velkorysost, to je nepochopitelná stupidita," přisadil si čtenář J. Jordan.

Zdroj: National Post

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video