NY-LON - město rozdělené oceánem

Víte, které je největší město na světě? Říká se mu NY-LON a z jednoho konce na druhý měří rovných 5564 kilometrů. To je totiž vzdálenost z New Yorku od Londýna, mezi nimiž se NY-LON vlastně rozkládá. NY-LON je samozřejmě jen virtuální pojem, který však vystihuje mocný trend současnosti: stále více lidí žije v obou těchto městech, jako by šlo vlastně jen o jedno, byť rozdělené Atlantským oceánem.

A tito "nyloňané" cestují z jednoho břehu velké louže na druhý stejně běžně jako se v jiných městech přechází z čtvrti do čtvrti přes řeku.

Rozmařilost bohatých snobů, kteří si vydržují sídla na těch nejprestižnějších světových adresách? Vývoj ukazuje, že nikoli. Samozřejmě že takový životní styl vynalezli nejprve známí umělci či podnikatelé. Ale dnes se mu stále více podřizují také nejrůznější finanční, počítačoví či jiní odborníci. Důvod je zřejmý: protože to potřebují ke své práci.

A tak na obou hlavních letištích NY-LONu, londýnském Heathrow a newyorském JFK, je stále častěji k vidění tento obrázek: z letadla vystoupí elegantně oblečený cestující, který si nese jen malou aktovku s laptopem, pozdraví se s celníky jako se starými známými a aniž by čekal na jakákoli jiná zavazadla, zmizí v davu. Za dva dny se vrací zpět a ten třetí je opět na stejné cestě.

A jak se vlastně "nyloňané" vyrovnávají s problém únavného překonávání Atlantiku? Je to jen otázka zvyku, soudí mnozí. Ostatně vydatně jim pomáhá i moderní technika. Vždyť běžné dopravní letadlo urazí cestu z Londýna do New Yorku za sedm hodin a co teprve nadzvukový concorde?

Vzhledem k pětihodinovému časovému posunu mezi oběma městy, avšak jen čtyřhodinovému letu, je dokonce cestující z Londýna v New Yorku dříve, než vůbec vyletěl. Takže startuje-li hned po snídani, může si dát na druhé straně oceánu repete, protože do New Yorku přiletí v době, kdy se město teprve probouzí...

V současné době obývá NY-LON podle údajů z časopisu Time asi 47 000 Američanů. Počty Britů, kteří žijí ve městě rozděleném oceánem, prozatím nejsou k dispozici, je však zřejmé, že čísla budou stále rychleji narůstat. Za postupným splýváním obou tak rozdílných měst vidí odborníci především obří tok financí, který tvoří páteř světového bankovnictví.

Mezi Wall Street v New Yorku a londýnskou City projde denně více financí, než kdekoli jinde. Proto se za poslední roky počet zahraničních bank v Londýně zněkolikanásobil a do města dorazili další cizinci vlastnící převážně americký pas. Ti postupně přilákali zástupce dalších služeb: americké restauratéry, hoteliéry, architekty, realitní agenty.

Aby se "nyloňané" cítili opravdu jako doma, z jednoho břehu na druhý se neustále přelévají i kulturní novinky, módní trendy a výjimkou není ani pendlování celých osádek zábavních podniků.

Náhodný návštěvník tak chvílemi nemá šanci poznat, zda je právě v té newyorské části NY-LONu či v londýnské. Ti, kteří jsou doma v obou, to však neřeší. Jakákoli odlišnost by je mohla vést k pocitu, že snad nežijí na jednom místě.

Přestože označení "město rozdělené oceánem" si přivlastnil právě NY-LON, trend měst-dvojčat se vytváří po celé zeměkouli. A nemusí jít jen o tak obligátní spojení, jako je například Londýn s Paříží. Ve velkém se dnes přelévají i obyvatelé Tokia a Hongkongu či Rio de Janeira a Kapského Města.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video