Zastupovat nemajetné klienty může být pro advokáty výhodný byznys.

Zastupovat nemajetné klienty může být pro advokáty výhodný byznys. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Nutná obhajoba stojí stát půl miliardy, vrátí se zlomek

  • 278
Každý obviněný má právo na obhájce. Soudem ustanovení advokáti - ex offo - ale státní pokladnu stojí obrovské peníze. Jen loni jim ministerstvo spravedlnosti vyplatilo na odměnách téměř půl miliardy korun. Od odsouzených se však podaří vymoci pouhý zlomek. Stát chce proto vymáhání svěřit exekutorům.

Zastupovat nemajetné klienty může být na ostře konkurenčním trhu advokátů výhodný byznys.

"Řada advokátů přijímá zastupování ex offo velmi ráda. Mají jistotu, že za práci dostanou zaplaceno a v menších městech, kde není tolik práce, jde v podstatě o životní záležitost," řekla iDNES.cz mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. - více zde

Odměny za nutnou obhajobu platí obhájcům stát, který také v případě odsouzení peníze zpětně vymáhá.

Stát ročně zaplatí stovky milionů korun
O malé peníze zrovna nejde. V případě trestní sazby do jednoho roku inkasuje obhájce za každý právní úkon 500 korun (úkon je např. sepsání smlouvy, právní porada přesahující hodinu, jednání s protistranou).

U trestní sazby do pěti let je částka třikrát větší. Pokud hrozí klientovi více než deset let vězení, účtuje si advokát za jeden úkon 3100 korun.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Jakuba Stadlera stát loni zaplatil advokátům na odměnách 487 milionů korun, z toho 433 milionů připadlo na trestní řízení.

Kritici navíc poukazují na to, že ne vždy je odměna plně zasloužená. "Když jsem pracovala jako koncipientka, posílali mě nadřízení občas na policejní výslech, u kterého jsem nutně být nemusela, naše kancelář na tom ale vydělala," uvedla právnička z Pardubicka, která si nepřála být jmenována.

Podobná praxe se podle ní ale těžko dokazuje. "Vždycky může advokát tvrdit, že výslech potřebuje slyšet." Jako příklad uvedla vyšetřování party třeba deseti zlodějů, kdy je možné jít na výslech v podstatě všech. S vysvětlením, že to je v zájmu obhajovaného klienta.

Z vězení s tisícovými dluhy
Idylické nejsou poměry ani v momentě, kdy se stát pokouší vymoci peníze na odsouzených.

"Většina pachatelů pochází ze špatných sociálních poměrů a dluhy, které si odnesou z vězení, jim brání v resocializaci. Vymáhat od nich peníze jde velmi těžko," říká soudce středočeského krajského soudu Petr Franc.

Polovinu ze státem vyplacené sumy advokátům uhradili jejich klienti dobrovolně. "Zbylých 237 milionů stát vymáhá, zatím se podařilo vymoci 13 milionů, tedy něco přes pět procent," řekl iDNES.cz Jakub Stadler z ministerstva spravedlnosti.

Zřejmě nejdražší v historii českého soudnictví byl soudní proces s obžalovanými z gangu Davida Berdycha. Ten ještě neskončil, podle dřívější informace deníku Právo ale přišel už za 77 dní hlavního líčení na 30 milionů korun. Jen advokáti inkasovali třetinu.

"Berdych byl ojedinělý případ. Je ale fakt, že v součtu je zastupování ex offo hrozně drahé i u daleko menších věcí," myslí si soudce Franc, který měl mimochodem soud s gangem na starosti.

Stát nechá vymáhání na exekutorech
Vysoké náklady trápí i ministerstvo spravedlnosti. "Půl miliardy se nám zdá poměrně dost. Uvažujeme o zefektivnění systému. Novelou zákona chceme zvýšit zaměstnanost vězňů a rozšířit okruh případů, kdy je možné jim práci nařídit, třeba prací pro obce," řekl iDNES.cz náměstek ministra František Korbel. - více zde

Vymáhání nedobytných soudních pohledávek by chtěl náměstek v budoucnu svěřit exekutorům. "Soukromá sféra je efektivnější a rychlejší než státní orgány," dodal.

To ale v případě zadlužených vězňů nemusí vždycky fungovat. Podle soudce France by se měl změnit celý systém, například zavedením Úřadu veřejného obhájce podle vzoru USA. "Jsou to normální zaměstnanci pobírající plat. Nemyslím si, že by se tím snížila kvalita obhajoby," říká.

Takové řešení se ale náměstkovi Korbelovi zdá značně problematické. "Podstatou obhajoby je nezávislost obhájce, těžko by se jí dosáhlo v případě, že by byl zaměstnancem státu," argumentuje náměstek.

Nutná obhajoba ale nebude pro stát výnosná patrně nikdy. Aspoň pokud se chce Česko považovat za právní stát. "Na jedné straně máte veřejné peníze, na druhé záruky zákonnosti a principiální zajištění toho, že se obviněnému dostane kvalifikované pomoci. Je to prostě miska vah," dodal náměstek Korbel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video