Jiří Pospíšil je jedním z politiků, kteří zažili strmý pád a nyní se pokusí vyhrát krajské volby, stát se hejtmany a zažít satisfakci.

Jiří Pospíšil je jedním z politiků, kteří zažili strmý pád a nyní se pokusí vyhrát krajské volby, stát se hejtmany a zažít satisfakci. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pospíšil, Paroubek, Čunek. Exministři chtějí být po volbách hejtmany

  • 254
Do čela krajů se jako noví hejtmani pokusí dostat politici, kteří zažili strmý politický pád. Jiří Pospíšil, kterého premiér Petr Nečas "odstřelil" z funkce ministra spravedlnosti. Expremiér Jiří Paroubek, který pošilhával i po Hradu, ale volby s ČSSD vyhrál tak málo, že se poroučel a založil si vlastní stranu. A také bývalý šéf lidovců Jiří Čunek.

Úterý 7. srpna je posledním dnem, kdy mohou strany podat kandidátky pro podzimní krajské a senátní volby. Z již známého seznamu jmen vyplývá, že volby nabídnou mimo jiné několik příběhů známých politiků, kteří spadli z výsluní a krajské volby pro ně mohou znamenat satisfakci.

"Podpora ze strany spolustraníků, ta spontánní silná podpora, je natolik významným a výrazným signálem, že jsem připraven usilovat o pozici lídra kandidátky ODS pro krajské volby," zdůvodnil exministr spravedlnosti Pospíšil, proč se rozhodl vést stranickou kandidátku v Plzeňském kraji.

Nabídku přijal poté, co ho z vlády nechal vyhodit stranický kolega, premiér Nečas. Pospíšilův výsledek ve volbách může mít vliv i na volební kongres ODS, který má být po volbách. Soupeřem Pospíšila bude mimo jiné současný hejtman Milan Chovanec z ČSSD.

Paroubkův pokus o comeback s vlastní novou stranou

Bývalý premiér Jiří Paroubek se pokusí o politický reparát v Ústeckém kraji. Ještě před volbami do Sněmovny v roce 2010 byl jako předseda ČSSD horkým favoritem na post premiéra a netajil se tím, že kdyby byl v čele vlády úspěšný, zajímal by ho i Pražský hrad. Místo toho přišla od voličů studená sprcha. ČSSD "vyhrála", ale koalici sestavily ODS, TOP 09 a VV. Paroubek hned po zveřejnění výsledků oznámil rezignaci a se svou stranou se postupně rozešel natolik, že se rozhodl založit si vlastní stranu Národní socialisté - levice 21. století.

Předseda Jiří Paroubek a místopředseda Jiří Šlégr na tiskové konferenci strany...

Do ní ho doprovodili jeho stálí souputníci, bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr a sponzor z Teplic, bývalý krajský šéf ČSSD Petr Benda. Strana zatím v průzkumech nijak vysoko nefiguruje, ale ve svém dosavadním volebním obvodu, v Ústeckém kraji, může zamíchat kartami. Paroubek se ve volbách postaví proti současné hejtmance Janě Vaňhové ze sociální demokracie.

"Je to generální zkouška pro volby do Sněmovny, které podle mě mohou být už příští rok na jaře," řekl iDNES.cz Paroubek. "Samozřejmě žádná strana nejde do voleb s tím, aby je prohrála. Nám jde o to rozbít mocenský monopol ČSSD a ODS, které ovládají kraj," uvedl už dříve v jednom z rozhovorů (najdete ho zde).

Čunek vede lidovce do krajských voleb. Obhajuje i Senát

Pozornost si zaslouží také Zlínský kraj. S hejtmanem Stanislavem Mišákem z ČSSD se v krajských volbách utkají například šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík či bývalý předseda lidovců a senátor Jiří Čunek. Ten bude ve Vsetíně hájit i křeslo v horní komoře parlamentu.

Demonstrace ve Varnsdorfu svolaná Lukášem Kohoutem. Zúčastnil se i senátor Jiří

Právě vítězství v senátních volbách před šesti lety zahájilo Čunkův raketový politický vzestup, po němž následoval prudký pád. Čunek, jenž na sebe upozornil stěhováním Romů na kraji Vsetína a vystěhováním části z nich na Jesenicko, vystřídal v čele KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Krátce poté čelil obvinění, že přijal ještě jako starosta města půlmilionový úplatek od majitele realitní firmy ve Vsetíně.

Pro koaliční vládu představovalo stíhání šéfa vládní strany problém. Vyšetřování bylo nadvakrát zastaveno žalobcem, ale lidovci se mezitím začali vnitřně štěpit a i když Čunek v čele strany skončil, frakce vedená Miroslavem Kalouskem stranu opustila a Kalousek založil s Karlem Schwarzenbergem TOP 09.

"Neberu ty krajské a senátní volby jako politickou satisfakci, tu už jsem zažil před dvěma lety v komunálních volbách, když mě podpořili lidé, kteří mě dobře znají a úsudek o té aféře kolem mě si udělali sami," řekl v úterý iDNES.cz Čunek.

Kdo nově povede kraj se zatčeným hejtmanem Rathem?

Zatčený David Rath v policejním autě.

Zajímavý souboj zažije také Středočeský kraj. Zatčení dosavadního hejtmana a jedné z nejvýraznějších figur ČSSD Davida Ratha s miliony v krabici od vína, které policie považuje za úplatek, notně oslabilo šance sociální demokracie zopakovat "oranžové tsunami" z voleb před čtyřmi lety, kdy ČSSD vyhrála ve všech třinácti krajích a ve všech také obsadila místa hejtmanů.

ČSSD kvůli Rathově aféře přišla o vysoké preference a musela také překopat krajskou kandidátku. Nyní je jejím kandidátem na hejtmana starosta Příbrami a senátor Josef Řihák, za ODS vede kandidátku primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati a za TOP 09 místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.

Ze 13 dosavadních hejtmanů nebudou hájit pozici čtyři - vedle Ratha ještě Jaroslav Palas v Moravskoslezském kraji, kterého už ČSSD nepodpořila, a také liberecký Stanislav Eichler a pardubický Radko Martínek. Eichler i Martínek zkusí místo toho štěstí v senátních volbách, stejně jako další dva dosavadní hejtmani, kteří ale na rozdíl od nich budou v krajských volbách kandidovat. Královéhradecký Lubomír Franc se zkusí prosadit do Senátu v Náchodě, Stanislav Mišák ve Zlíně.

Lhůta pro podávání kandidátek skončila v 16 hodin. Krajské volby a první kolo senátních se uskuteční 12. a 13. října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video