Nový Zéland

Nový Zéland | foto: Profimedia.cz

Nový Zéland se potýká s epidemií sebevražd, život si berou hlavně mladí

  • 108
Pro mnoho lidí je Nový Zéland představou ráje, země Pána prstenů a ptáků kivi se však potýká s nejvyšší mírou sebevražd mladých lidí ve vyspělém světě. Nelichotivá statistika navíc stále roste. Mimo mládeže se silně dotýká také etnika Maorů.

Sebevraždy jsou na Novém Zélandu „tichou epidemií“, píše deník The Guardian. Země se potýká s nejvyšší mírou sebevražd mládeže ve vyspělém světě - například pětkrát vyšší než ve Velké Británii a dvakrát vyšší než v Austrálii.

Poslední čísla zveřejněná v tomto týdnu ukazují, že počet sebevražd v zemi je rok od roku větší. Tři roky v řadě se počet lidí, kteří si vzali život, zvyšoval. Poslední rok to bylo 579, letos už 606 lidí. Na sto tisíc Novozélanďanů připadá 12,64 sebevrahů. Poměrově připadá nejvíce sebevrahů na věkovou kohortu mladých lidí ve věku 15-19 a 20-24 let, v té první je dokonce počet sebevražd podle zprávy organizace Unicef nejvyšší z 41 zemí OECD. Mnoho sebevražd připadá také na Maory, kteří ve smutné statistice vedou mezi etniky (zpráva v angličtině zde).

Začátkem srpna napsaly tři matky, jejichž děti spáchaly sebevraždu, dopis politickým stranám, v němž vypsaly šest návrhů, které by měly vést ke zlepšení situace. „Jako rodiny, které ztratily kvůli sebevraždě své milované, víme něco o kuráži. Musely jsme si položit složité, nepříjemné otázky,“ napsaly. Podle nich je problém hlavně v tom, jak se zdravotní systém vypořádává s psychickými potížemi pacientů.

Sebevraždy ničí rodiny

Georgia MacBeathová zemřela před více než rokem, když byla odpojena od přístrojů, které ji udržovaly životní funkce. Předtím ji našli v bezvědomí v garáži v jejím domě, kde devatenáctiletá dívka spáchala sebevraždu. Trpěla psychickými problémy a brala antidepresiva.

Každý pár bot reprezentuje jednoho člověka, který spáchal sebevraždu v posledním roce:

01.září 2017 v 02:58, příspěvek archivován: 02.září 2017 v 16:03

The 606 pairs of shoes represent each person lost in 2016 and 2017 to suicide in New Zealand, on August 31, 2017 in Rotorua, New Zealand https://t.co/WriLI5q62z

Pro její matku Suzy Taylorovou to byla mučivá zkušenost. „Je to jako kdyby zemřela 365krát. Pokaždé, když se vzbudím, jsem přinucena žít v tomhle světě. Není žádný prášek, který můžu vzít, nic, co můžu pít, žádné místo, kam jít... nic se nezmění. Je to odsouzení na doživotí,“ popisuje své útrapy Taylorová. Kromě její dcery spáchal v roce 1995 sebevraždu také její manžel a v roce 2001 nejlepší přítelkyně.

Šestnáctiletá Samara Readová, která ztratila kvůli sebevraždě tři kamarády a sama trpí depresemi, věří, že jedinou cestou je otevřeně o problému mluvit a dát mladým lidem naději do budoucna.

Aby na problém upozornila, rozmístila Taylorová na pláži 606 párů bot, které symbolizující stejný počet sebevrahů. A politiky už problém začíná zajímat. Labouristé v předvolební kampani například slibují do zdravotnictví nalít o několik miliard víc. Ministerstvo zdravotnictví zase připravilo novou strategii k redukci počtu sebevražd.

Proč zrovna Nový Zéland?

Důvody vysokého počtu mladých sebevrahů jsou podle expertů rozličné a pro tak bohatou zemi, jakou Nový Zéland je, také dosti překvapivé. „Je tu kombinace důvodů a je důležité nesoustředit se pouze na jednu statistiku,“ cituje stanice BBC doktorku Prudence Stoneovou z pobočky Unicefu pro Nový Zéland. Jedním z důvodů je podle ní dětská chudoba, vysoký počet těhotenství v mladém věku nebo rodiny, kde ani jeden z rodičů nemá práci.

Nový Zéland se potýká také s vysokým počtem případů šikany ve školách - jedním z nejvyšších na světě, říká Shaun Robinson z Nadace mentálního zdraví. Dodává, že je v zemi „toxický mix“ domácího násilí, dětského zneužívání a chudoby, které musí být vyřešeny, aby počet sebevražd mohl klesnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video