Ministr Pospíšil se zasazuje o nový občanský zákoník

Ministr Pospíšil se zasazuje o nový občanský zákoník | foto: Profimedia.cz

Nový zákoník zakáže předávání bytů vnoučatům a osm lidí v garsonce

  • 1115
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce prosadit nový občanský zákoník, vidí ho jako šanci odpoutat se od komunistické minulosti. Zákoník se ale stará spíše o práva majitelů než nájemníků. Chce například učinit přítrž předávání bytů z generace na generaci.

Zákoník přináší mnoho změn v nájemním bydlení, které posílí majitele bytů a omezí práva nájemníků. Na konečné podobě zákoníku ve čtvrtek část poslanců pracovala při výjezdním semináři v Krkonoších a pasáže týkající se bydlení budou ještě v pátek dolaďovat na ministerstvu pro místní rozvoj.

ministr Pospíšil odpovídá

Proč navrhujete jediný dlouhý "superzákoník", který nahradí i zákon o rodině a mnoho dalších?

Má to tak většina civilizovaných zemí. Občanské právo je celek, proto chceme dostat co nejvíc věcí do jednoho zákona. Třeba kupní smlouva může být jinak vykládána podle obchodního a jinak podle občanského zákoníku, a to lidem zbytečně ztěžuje život.

Jaké jsou největší problémy dosud platného zákoníku z roku 1964?

Můžeme jet paragraf po paragrafu a v každém najdeme nějaké nedostatky. Problémy jsou s dědickými právy, právy osob se zdravotním postižením... Dodnes u nás platí také velmi nehumánní socialistická praxe, kdy máme obrovské množství lidí zbavených způsobilosti k právním úkonům soudem. Platné občanské právo bohužel odráží filozofii totalitního státu.

Očekáváte, že návrh projde parlamentem hladce?

Jsem optimista. Zatím jsem v koalici konkrétní protest proti novému zákoníku nezaznamenal.

Je to potřeba. Vztahy mezi nájemníky a majiteli bytů jsou často tak vyhrocené, že se obě strany chytají každého slovíčka v zákoně.

Ministerstvo pro místní rozvoj do něj například doplnilo důležité pravidlo, že v případě sporu rozhodne o výši nájmu soud – jde o aktuální opatření při probíhající deregulaci nájmů. Majitelům má zabránit v nepřiměřeném zdražování.

Ministerstvo vedené Kamilem Jankovským (VV) také vytvořilo vlastní verzi některých paragrafů, většinou ještě tvrdší než ministerstvo spravedlnosti. Oba úřady se nejprve budou muset dohodnout. Zmírnění pro nájemníky se však logicky nedá čekat.

Byty jen pro jednu generaci

Zákoník například zamezí oblíbené praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může vesele užívat i po její smrti, takže řetěz lidí by si mohl nájemní smlouvu na dobu neurčitou předávat třeba do konce světa.

"Vnuk" bude moci podle návrhu zůstat v bytě jen dva roky, pak mu nájem skončí. Známý obhájce nájemníků, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, proti takovému přitvrzení nic nenamítá, dokonce s většinou pasáží v zákoníku souhlasí.

Protestuje však proti "výbušnější" větě, podle které majitel může žádat, aby v bytě žil jen "počet lidí přiměřený jeho velikosti".

Jde o zákon proti přeplněným bytům. "Co to znamená? Žena bydlí v bytě 1+1, má dvě děti, narodí se jí třetí. A co? Zakážou jí ho přihlásit?" ptá se Křeček. Podle něj je tato část návrhu protiústavní.

Přiměřený počet lidí v bytě je dán kulturou

Navíc hned vedle je dost podobná věta, která Křečka také dráždí: "Majitel má právo vyhradit si souhlas s přijetím každého nového člena, když pronajímá zařízený byt" (ve verzi ministerstva pro místní rozvoj dokonce i byt nezařízený).

Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel pasáž hájí. "O nepřiměřený počet osob půjde tehdy, pokud v bytě objektivně nemohou žít v hygienicky vyhovujících podmínkách. Na členy rodiny se pasáž nevztahuje," tvrdí Korbel.

Milan Řezníček, který vlastní a pronajímá byty v Praze a Berouně, považuje paragrafy regulující počet lidí v bytě za nadbytečné.

"Mohou zabránit tomu, aby v malém bytě bydlelo osm zahraničních dělníků a majitel s tím nemohl nic dělat. Ale jinak je mi jedno, jestli nájemník má dvě nebo tři děti. Přiměřený počet lidí v bytě je navíc daný kulturou. Jinak to chápou lidé v Praze a jinak lidé, kteří se sem stěhují z východu Slovenska," říká Řezníček.

Podle něj dnes stejně většina majitelů uzavírá s nájemníky smlouvu na dobu určitou – nejčastěji na rok – takže nepohodlné nájemníky může snadno vystrnadit.

Řezníček by naopak uvítal, kdyby mu zákon umožnil snadněji vystěhovat nelegálního nájemníka. "Dnes musím podat žalobu k soudu a vše trvá rok a půl," dodává.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj počítá i s povinností nahlásit majiteli "dlouhodobou návštěvu", protože mnozí bydlící načerno předstírají, že jsou hosté. "Návštěva delší než dva měsíce už by se měla hlásit," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Co se také změní

Ztráta radosti z dovolené 
Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila – třeba pokoj s výhledem na moře.

Dům i pozemek – jeden vlastník
Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky – předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu

Náhradní mateřství
Zákoník řeší vztah žen, z nichž jedna donosí dítě druhé. Oficiálně je matkou žena, která dítě porodí. Dárkyně zárodečných buněk ho bude moci osvojit.

Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání "zletilosti"
Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější
Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy vy bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí.

Cena zvláštní obliby
Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video