Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | foto: Petr Topič, MAFRA

Ministr Pelikán posílá vládě „vyladěný“ zákon o státním zastupitelství

  • 2
Ministr spravedlnost Robert Pelikán představil návrh zákona o státním zastupitelství, který posílá vládě. Slibuje transparentnější a přehlednější soustavu, která podle něj umožní i lepší dohled veřejnosti. Od dubna, kdy byl návrh představen naposledy, se podle Pelikána dolaďovaly hlavně detaily.

Nový zákon má podle Pelikána splnit tři hlavní síle. Posílit státní zastupitelství v boji s ekonomickou kriminalitou a korupcí, posílit nezávislost, ale i odpovědnost státních zástupců a zajistit transparentnost soustavy.

Návrh počítá se zrušením vrchních státních zastupitelství a vznikem nezávislého „protikorupčního speciálu.“ Ten se bude podle představy ministerstva zabývat nejzávažnějšími trestními kauzami, konkrétně korupcí, hospodářskou a majetkovou trestnou činností se škodou nad 250 milionů korun a trestnou činností v oblasti zadávání veřejných zakázek.

Speciál bude podle ministra tvořit 25 až 30 vybraných státních zástupců. „Budeme do nich investovat, školit je, posílat na stáže do zahraničí,“ plánuje ministr spravedlnosti. Proto budou mimo odborných zkušeností požadovány i jazykové znalosti.

Státní zástupci se budou opírat o šedesát až sto odborníků z různých oblastí, například na účetnictví, obchod a další. „Proti nám stojí velké týmy odborníků. Tato kriminalita se týká stamilionových i miliardových částek, z nichž nemalá část jde na placení těchto lidí. My musíme postavit něco podobně silného,“ uvedl Pelikán.

Významnou změnou bude i to, že státní zástupci nebudou mít svou funkci na doživotí. Nově budou, pokud uspějí ve výběrových řízeních, ustanoveni ve funkci na sedm let. Při dalším řízení se pak bude přihlížet k jejich hodnocení za uplynulou funkční dobu. Nejvyššího státního zástupce už pak nebude moci odvolat vláda, ale rozhodne o něm případné kárné řízení.

Návrh zákona má i celou řadu kritiků. Například člen sněmovního ústavněprávního výboru Martin Plíšek z TOP 09 zaslal ČTK ještě před Pelikánovým vystoupením na tiskové konferenci kritiku toho, že ministr návrh probral jen v koalici. Pelikán na to reagoval tím, že projednání se členy ústavněprávního výboru plánuje až bude návrh zákona ve Sněmovně. Obecně pak dodal, že nelze vyhovět všem, protože pak by výsledek vypadal „jako když pejsek a kočička vařili dort.“

Ministr nyní odhaduje, že vláda projedná návrh zákona do konce roku, v roce 2016 se mu budou věnovat poslanci a senátoři. V platnost by podle něj mohl vstoupit v průběhu roku 2017.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video