Nový zákon o odpadech budí rozpaky

  • 2
Praha - Nový zákon o odpadech má několik problematických míst - paušální platby nemotivují ke třídění, platit navíc bude jen někdo. Zákon, který vstoupí v platnost počátkem příštího roku, trpí řadou nedostatků. Kritizují jej mnozí nájemníci, ekologové, ale podporu zákon nenašel ani na pražském magistrátu.

Závažným problémem je například fakt, že zákon nebude finančně motivovat ke třídění. Ještě do konce roku mají lidé důvod rozdělovat odpad do speciálních kontejnerů, protože čím méně zbytků zůstane v jejich popelnicích, tím menší musí odevzdávat poplatky.

To ovšem poslanci schválený zákon změní. Už od 1. ledna budou občané platit nikoli za počet vyvezených popelnic, ale paušálně za každou fyzickou osobu. V hlavním městě bude roční poplatek pravděpodobně pět set korun. "Paušální poplatek není rozumný a povede pouze ke zvyšování množství odpadu," myslí si Ivo Kropáček z Hnutí Duha a navrhuje pružnější systém složený ze dvou částí.

"Na Západě se osvědčil tento styl: každý platí paušál, z něhož se financuje například provoz košů u zastávek. Ale svůj domovní odpad by měl každý platit jen podle množství, které skutečně vyprodukuje," vysvětluje Kropáček.

Ředitel odboru infrastruktury pražského magistrátu Petr Šulc mu dává za pravdu. "Je to vážný argument, někdo možná kvůli nedostatečné motivaci skutečně přestane třídit. Ale mnoho takových lidí snad nebude," doufá Šulc. Připomínkami ekologů se bude ještě tento měsíc zabývat parlament při projednávaní novely zákona. "Ale zákon se už pravděpodobně do konce roku změnit nepovede," předpovídá Šulc.

Podivné je i rozhodnutí, podle něhož mají likvidaci odpadu financovat pouze občané s trvalým bydlištěm v obci. V Praze tak podle přibližných odhadů nebude platit okolo tří set tisíc lidí. To už dnes vytáčí některé nájemníky - například pan Emanuel Petr z Plzeňské ulice tvrdí, že poplatek demonstrativně nezaplatí: "Až bude platit každý, kdo je v Praze a využívá odvoz odpadu, tak to doplatím i se zpětnou platností," slibuje.

Šéf odboru pražské infrastruktury Šulc opět přikyvuje. "Osobně s tím mám taky velký problém, ten systém není správný."

Zákon na ministerstvu financí připravovala vedoucí oddělení místních poplatků Zdeňka Jirásková. "Každý nakonec někde zaplatit musí," vysvětluje. Nový systém bude podle ní průhlednější než současný: "Dosud se velmi těžko dokazovalo, kdo vlastně kolik odpadu vyprodukoval," připomíná.

I ekologové přiznávají paušální platbě přes své výhrady několik výhod. "Tento způsob by měl zamezit vzniku nových černých skládek. Když občané nemohou výši svých plateb ovlivnit, nemají důvod vozit odpad do lesa," myslí si Ivo Kropáček. Definitivními pravidly odvozu komunálního odpadu se zastupitelstvo Prahy bude zabývat okolo 20. prosince.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue