Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Blíží se průlom domovní svobody: úřady budou kontrolovat, čím lidé topí

  • 1678
Nový zákon o ochraně ovzduší umožní obecním úřadům, aby mohly zkontrolovat domácnosti, které topí v kamnech odpadky a škodí tím životnímu prostředí. Právo na ochranu zdraví tak dostane přednost před ochranou domovní svobody.

Až na výjimky nemůže jen tak někdo vstoupit na soukromé území. Ani policie. Česká ústava totiž ctí nedotknutelnost domovní svobody. Zásadní průlom a nebývalou pravomoc úředníkům nyní přináší zákon o ochraně ovzduší ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který ve čtvrtek prošel Legislativní radou vlády.

Ti, kteří pálí v kamnech například odpadky a zamořují tak vzduch, budou od roku 2017 povinni do svého domu či bytu vpustit kontrolory obecního úřadu, aby mohli třeba z popela nasbírat důkazy, že topí zakázaným palivem. Pakliže jim kontrolu kotle či kamen znemožní, čeká je až padesátitisícová pokuta.

„Potvrdil se náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná,“ vysvětluje Brabec. „V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu. A přímo ústava tím umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit,“ argumentuje.

Stejný pohled zastává i ministr a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD). Zároveň upozorňuje, že „možnost vstoupit do domácností a provést kontrolu je až krajní řešení, když se minou účinkem předchozí pokusy úřadů k nápravě“. V tomto případě přijde nejprve upozornění. Až pak přijde kontrola.

Kontrola nemá být šikanózní

A zásadní problém v tom nevidí ani ústavní právníci oslovení MF DNES. „Obecně platí zásada nikomu neškodit, a existuje-li důvodné podezření, že to někdo nerespektuje, patrně je dobré mít nástroj, který potvrdí, nebo vyvrátí, zda k porušení uvedené povinnosti došlo, či ne,“ domnívá se právník Vladimír Balaš. „Na druhou stranu případná kontrola kotle by jako zásah do práv soukromých subjektů neměla být prováděna šikanózním způsobem,“ dodává.

Podobný návrh už před lety vláda řešila. Tehdy jej však smetla, protože upřednostnila právě ochranu domovní svobody. Ale nyní schválení v podstatě nestojí nic v cestě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video