Nový zákon komplikuje uzavírání sňatků

  • 24
Břeclav - Parlament ztížil cestu k manželství. Zkomplikoval ji lidem, kteří chtějí uzavřít sňatek v jiném místě, než mají trvalé bydliště. Úskalí plynoucí z nového zákona o matrikách poznala na vlastní kůži například Lenka Trávníčková z Břeclavi, která si na loňský srpen naplánovala svatební obřad v romantickém prostředí Janova hradu v lednicko-valtickém areálu. Půvabné místo však už nepatří do území Břeclavi, ale k nedalekému Podivínu.

Do doby před novým zákonem o matrikách by stačilo, kdyby Lenka Trávníčková na břeclavské matrice získala potvrzení, že nic nebrání tomu, aby svatba byla. Teď si však musela podat na břeclavský úřad řádnou žádost a tu pak předložit v místě, kde chtěla být oddána.

Dřívější potvrzení by dostala na počkání. Teď musela čekat na povolení a pak, až verdikt úřadu nabude právní moci. Termín svatby se tak může i o několik týdnů posunout.

"Jakási podivná právní formalita ve mně vyvolala pocit jakési manipulace," říká Lenka Trávníčková, přestože ji úředníci předem ujistili, že povolení vdát se mimo město jistě dostane. Rozpačití z nových paragrafů nejsou jen snoubenci, ale i starostové, úředníci a matrikářky.

Jak to bylo dřív:
- Snoubenci museli mít už konkrétní termín z úřadu, kde svatbu chtěli. Matrikářka zkontrolovala doklady, ověřila, jestli snoubenci splnili podmínky k uzavření sňatku, a vystavila takzvanou delegaci sňatku na úřad, který si snoubenci zvolili. Toto šlo vyřídit na počkání, během jedné návštěvy úřadu.

Nyní:
- Snoubenci musí podat žádost o povolení uzavřít manželství mimo trvalé bydliště. Správní orgán, v tomto případě matrika, pro ně vyhotoví rozhodnutí o tom, že svatbu mimo bydliště povoluje. Úřad má na rozhodnutí třicet dnů, patnáct dnů nabývá právní moci.

"Rozhodovat o tom, kde bude mít někdo z naší obce svatbu, je mi proti srsti. To je přece svobodná vůle každého," namítá starosta Mikulčic na Hodonínsku Vlastimil Glos. "Jako bychom se vraceli do dob nevolnictví před rok 1881," dodal.

Matrikářka podivínského městského úřadu Bohumila Minaříková na adresu autorů zákona a poslanců uvedla, že tak nepodařené úpravy v paragrafech dělá vždycky ten, kdo si problém v praxi neosahá.

"Je to v podstatě to stejné, jako to bylo, jen se to jmenuje rozhodnutí a musí to mít doložku o nabytí právní moci. Matrikářka má s tím víc práce a snoubenci musí čekat," řekla.

Matrikářky, alespoň na Břeclavsku a Hodonínsku, se snaží snoubencům problém ulehčit.

"Většinou to děláme tak, že žádost vyřídíme během dvou dnů. Máme už nachystány tiskopisy, a aby nemuseli snoubenci čekat, až rozhodnutí nabude právní moci, vystavíme jim k tomu i protokol o převzetí rozhodnutí a vzdání se práva odvolání. Takto je rozhodnutí platné ihned," řekla Miluše Štěpánková, matrikářka Městského úřadu v Břeclavi.

Nestalo se ještě, že by takovou žádost matrika v Břeclavi zamítla. "V zákoně nejsou důvody k odmítnutí uvedeny. Sama si nedovedu představit důvod, pro který bychom to nepovolili," řekla.

Úředníci ministerstva vnitra přiznali, že nová úprava je jen formální. "Protože to vyplývá ze zákona o rodině, muselo se i v zákoně o matrikách objevit, že o svatbu v jiném místě se musí žádat. Povolení je ryze formální, takže důvod pro zamítnutí v podstatě neexistuje," uvedl Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Ministerstvo uvažuje o tom, že s blížícím se zánikem okresních úřadů bude paragraf novelizovat.

"Zjednodušilo by se to. Žádost by se předkládala pouze na tom místě, kde chtějí snoubenci sňatek uzavřít," řekl Hájek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video