Redaktorka MF DNES se v přestrojení za lékařku dostala v Nemocnici na Homolce až na chirurgii

Redaktorka MF DNES se v přestrojení za lékařku dostala v Nemocnici na Homolce až na chirurgii | foto: Michal Sváček, MF DNES

Nový zákon donutí nemocnice dbát na bezpečí

  • 5
Možná už příští rok poznáte při návštěvě nemocnice na první pohled, kdo je pacient, kdo lékař, medik a kdo jen návštěva. Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá zákon o zdravotnických zařízeních, který by nemocnicím mimo jiné nařídil jasná označení pacientů i lékařů.

Norma by měla zvýšit bezpečnost a ochranu pacientů. "Tahle oblast byla dlouhodobě zanedbaná,“ přiznává náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Helerová, která má bezpečnost nemocnic na starosti.

Povinné visačky nebo náramky pro lékaře i pacienty nejsou jedinou novinkou, které ministerstvo v zákoně chystá. Chce, aby každé zařízení vypracovalo svůj bezpečnostní řád, který bude dodržovat.

Že je to s bezpečností nemocnic špatné, prokázal i test MF DNES, v němž se redaktorky v bílém plášti dostaly bez potíží k pacientům na pokoj a dokonce je sestry nechaly nahlédnout do chorobopisů úplně neznámých lidí. - více zde

Jak chránit pacienty v nemocnici
Nemocnice přitom den co den trápí nezvaní hosté a krádeže. Třeba loni na podzim někdo vytrhal měděné trubky, které přiváděly kyslík k pacientům pražské nemocnice v Motole.

Víte, jaká je životnost záchodové štětky v nemocnici? Třicet minut. Pak ji někdo ukradne. Tenhle vtip koluje mezi nemocničním personálem. Jenže ono nejde jen on záchodové štětky, ztrácí se i dražší vybavení – televize, počítače a v horším případě třeba i měděné trubky, které vedou kyslík k vážně nemocným.

Pacienti přicházejí také o peněženky a mobilní telefony. Co s tím? Většina nemocnic uznává, že v bezpečnosti mají velké rezervy. Mnohé se snaží neutěšenou situaci zlepšit, ale s jasnou podmínkou: nemocnice dál musí zůstat otevřené a přátelské.

Pomohly by kamery a čipy
"Jedinou cestou, jak ochránit chorobopisy před zneužitím, je jejich převod do elektronické podoby. Právě spouštíme pilotní projekt a do konce roku chceme mít všechny chorobopisy v počítačové databázi," říká šéf pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Do karet pacientů by se pak dostal jen člověk, který zná heslo. To by navíc chtěli v Motole měnit šestkrát do roka.

V Motole plánují i kamerový systém a v dětské nemocnici zase zavádějí čipový systém. Maminky, které jsou hospitalizované spolu s dětmi, dostanou čipovou kartu, aby se mohly do uzavřeného oddělení kdykoli dostat. "Potíž bude s tatínky, kteří také chodí na návštěvy," myslí si už teď Ludvík.

Proč tedy nedostane svůj čip u vchodu každý návštěvník? "Denně nám nemocnicí projde dvacet tisíc lidí. To by se úplně zastavila, kdybychom museli každého evidovat. Navíc by se čipy ztrácely a jsou dost drahé," upozorňuje šéf Motola.

Test bezpečnosti v nemocnicích

Redaktorky MF DNES v lékařském plášti vyzkoušely minulý týden bezpečnost šesti nemocnic. Jen z jedné "falešnou doktorku" vyhnali.

Všeobecná fakultní nemocnice, Praha
Redaktorka se prošla oddělením dětí a dorostu. Na geriatrii požádala o kartu jednoho pacienta a dostala ji.

Nemocnice Na Homolce Praha
Oddělením gynekologie šla redaktorka, aniž si jí personál všiml. Na lůžkovém oddělení chirurgie dostala chorobopis.

Oblastní nemocnice Kolín, lůžkové oddělení v nové budově
Ve 4. patře se dostala redaktorka i na jednotku intenzivní péče.

Fakultní nemocnice Plzeň
Na gynekologicko-porodnickém oddělení prošla redaktorka tři patra. Narazila i na osamocené děti na převozním vozíku.

Mulačova nemocnice, Plzeň
Redaktorka se prošla internou, dostala se dovnitř bez potíží otevřenými dveřmi. Na pokoji se pobavila s pacientkami.

Fakultní nemocnice u svaté Anny, Brno
Redaktorka se pokusila dostat za pacientem na oddělení JIP, ale sestra ji nepustila.

Vzájemná kontrola
Na nedostatek peněz si stěžuje většina nemocnic. Někdy by však k lepší bezpečnosti stačilo mnohem méně: přesvědčit personál, aby si dával větší pozor, jestli za sebou zamyká nebo koho pouští do dveří. Vždyť ve většině nemocnic už zaměstnanci musí nosit visačky a sestrám by tak každý člověk bez označení – byť v bílém plášti – měl přijít podezřelý.

"Snažíme se, aby se zaměstnanci kontrolovali navzájem. Důslední v tom však moc nejsou. Dokud si lidé neuvědomí, že je to v jejich zájmu a že neděláme z nemocnice vězení, nebude to v pořádku," myslí si Jan Bříza, šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

A ředitel motolské nemocnice Ludvík si přisazuje: "Je těžké přesvědčit lidi, že i když se něco dělalo padesát let stejně, tak se to nedělalo správně."

Visačky s hologramem fungují
Jenže z testu nemocnic, který MF DNES podnikla, vyplývá, že to někdy jde. Ze šesti testovaných zařízení totiž jedno uspělo – Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Redaktorka převlečená za lékařku si musela zazvonit, aby se dostala na oddělení.

Pak se "neprobojovala" přes první sestru. Neměla totiž visačku. Jak je to možné? U svaté Anny zrušili vnější kliky už před rokem a půl. Místo nich nainstalovali "mluvítka" a každá návštěva projde kolem sestry.

"I příbuzní se při první návštěvě musí prokázat. Všichni zaměstnanci pak mají visačku s fotografií, jménem a hologramem. Označení jsou i medici," popisuje režim ve své nemocnici ředitel u svaté Anny Roman Kraus.

Akreditace = výhoda?
Ochrana a bezpečí pacienta je jedna z věcí, která rozhoduje o tom, jestli nemocnice získá mezinárodní akreditaci. Tu dnes mají v Česku jen dva pražské ústavy – Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a Nemocnice Na Homolce (ta testem MF DNES neprošla). Českou verzi akreditace má asi dvacítka nemocnic.

Akreditace přitom dodnes není zakotvena v českých zákonech. To se teď snaží změnit ministerstvo zdravotnictví, které chystá zákon o zdravotních zařízeních. V něm by byla kromě zmíněných akreditací i povinnost nemocnic zajistit řádné označení zaměstnanců i pacientů.

Každá nemocnice by také musela dodržovat vlastní bezpečnostní řád. "Chtěli bychom vyjednat se zdravotními pojišťovnami, aby akreditované nemocnice zvýhodnily ve svých tarifech. Tak by je k dodržování pravidel motivovaly," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Helerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video