Nový zákon chce od lékařů bezúhonnost

  • 13
Před čtyřmi roky se Miloš Broďák spolu s dalšími lékaři dopustil krutého omylu: pacientovi odoperovali zdravou ledvinu. Lékař nesměl rok na operační sál. Loni ho soud odsoudil na 18 měsíců podmíněně, ale léčit mu nezakázal. Přesto teď Broďák znovu nebude smět k pacientům.

Nařizuje to nový zákon, který vyžaduje od zdravotníků bezúhonnost. Čistý trestní rejstřík, v němž nebude záznam o odsouzení za profesní nedbalost nebo za úmyslný trestný čin, musí do 2. října předložit čtvrt milionu zdravotníků.

Zákon platí od dubna, lékařská komora však proti němu brojí. I nová ministryně Milada Emmerová chce normu zmírnit. "Chci navrhnout novelizaci zákona," řekla MF DNES.

Právník Jan Mach, který zastupoval lékaře Broďáka u soudu a pracuje i pro lékařskou komoru, říká: "Ten zákon zasahuje do nezávislosti soudů. Soud měl jistě důvod, proč lékaře potrestal, ale nezakázal mu léčit. Konstatoval totiž, že navzdory chybě je to dobrý lékař."

Broďák půjde učit studenty na anatomii. "Mezitím mu bude klinika držet místo," uvedl ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger. Miloš Broďák se k tomu nechce moc vyjadřovat. "Štve mě to, ale to je asi tak vše, co k tomu chci říci," uvedl.

Spolu s ním byl odsouzen i lékař Zbyněk Veselský, ten už však v nemocnici nepracuje kvůli ještě jinému provinění.

Lékařská komora tvrdí, že nový zákon takto postihne několik desítek, možná stovek lékařů, kteří mají v rejstříku nějaký trest, aniž jim však soud zakázal léčit. Šéf komory David Rath o zákonu říká: "Je to generální červená karta pro všechny."

Za nespravedlivé označil i to, že lékař nebude smět dál léčit, když spáchá něco, co s jeho profesí nesouvisí. Například někoho pomluví nebo zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. "O trestu pro opilého lékaře, co srazil dítě, není pochyb. Ale když si dá doktor jedno pivo a pod auto mu skočí ještě opilejší cyklista, je zákaz činnosti příliš tvrdý," tvrdí Rath.

Komora, stejně jako řada dalších lékařských organizací, žádá mírnější podmínky. Pro svůj záměr už získala Miladu Emmerovou, doteď poslankyni a nyní už ministryni. Jiní experti oponují, že zmírňování zákona není na místě. Soudy jsou podle nich k proviněním lékařů často příliš mírné a komora jakbysmet.

Například šéfka Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková říká: "Naše zákony jsou naopak ještě slabé. V západních zemích soudy mnohem přísněji posuzují delikty lékařů a například ve Švýcarsku je podmínkou pro lékařskou praxi "všeobecná důvěryhodnost". Jsem zklamaná, že ministryně od prvního dne pracuje proti občanům."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video