(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jaké přístroje si nemocnice koupí a za kolik, rozhodne nový úřad

  • 155
Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce vytvořit nový úřad, který bude hlídat, do čeho budou nemocnice investovat a co je už příliš drahé. Novinka se bude týkat zdravotnických technologií, které budou oproti těm stávajícím o více než sto tisíc korun na pacienta dražší.

Ostravská nemocnice si pořídila magnetickou rezonanci za 21 milionů korun, zatímco kladenská koupila tentýž přístroj za 42 milionů. I to je jedním z důvodů, proč chce ministr Heger investice do nových zdravotnických technologií hlídat.

Nově by mělo platit, že pokud budou lékařské přístroje, nové léčebné postupy či léky (s výjimkou těch na vzácné choroby) oproti stávajícím o více než sto tisíc korun na pacienta dražší, tak budou muset povinně projít takzvaným procesem HTA. Tedy zhodnocením, zda se v Česku vůbec vyplatí do novinky investovat.

To samé bude platit i v případě, že bude hrozit, že se léčba prodraží zdravotním pojišťovnám o více než dvacet milionů na rok.

Rozhovor s vedoucím týmu, který jako jediný v ČR umí cenu přístrojů zhodnotitČtěte v sobotu, 29. září

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Zatím se u nás jen subjektivně a neřízeně rozhoduje o tom, co za technologie či léčebné postupy zavedeme a budeme platit," říká Oldřich Šubrt, předseda správní rady Academy of health care management, který je autorem pravidel, podle nichž se bude o příchodu nových technologií rozhodovat. Česko má kvůli neřízenému přijímání nových technologií například devět robotů na chirurgické zákroky, zatímco srovnatelné sousední Rakousko jen tři.

Podle ministerstva zdravotnictví je to snaha zavést do českého prostředí proces, který v zahraničí už leckde funguje; například ve Velké Británii či v Rakousku.

"Tam teď podobný institut například zrovna nedoporučil celoplošné očkování dívek proti rakovině, protože ekonomická ztráta plynoucí z toho, že s nimi matky musí jít ke gynekologovi a nepracují, je větší než přínos, že se v budoucnu nebude muset několik žen operovat," popisuje Oldřich Šubrt.

Proč další byrokracie?!

Hodnotit přínos nových přístrojů, ale i léků či léčebných postupů má nový úřad. "Ten pak svá zjištění předá komisi ministerstva zdravotnictví s tím, že buď doporučí novinku zavést, nebo ji navrhne zavést jako nadstandard, za nějž pacienti platí, nebo ji odmítne jako příliš drahou," popsal Hegerův náměstek Pavel Vepřek.

Doposud však není jasné, jak by měl nový úřad vypadat. Hovoří se jen o tom, že by jeho provoz platily zdravotní pojišťovny. "Teď to otestujeme a konečné rozhodnutí padne v prosinci letošního roku," dodal Vepřek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video