Nový trik: založte firmu a pošlete lidi stonat

  • 150
Někteří lidé si založili výhodný byznys na zneužívání nemocenských dávek. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach uvedl, že prakticky v každém okrese existuje firma, jež vznikla jen kvůli tomu.

Princip, který popsali i někteří další pracovníci ministerstva, funguje zhruba takto: Firma přijme zaměstnance a hned je pošle na neschopenku, takže za ně nemusí odvádět žádné daně. Nasadí jim naopak vysoký plat, aby čerpaná nemocenská byla co nejvyšší. O tu se pak s "nemocnými zaměstnanci" podělí a větší díl si ponechá.

Některé firmy naoko zaměstnávají dlouhodobě nemocné lidi, jiné fungují formou řetězců: člověk vytvoří firmu a přijme svého známého, ten to podobně udělá zase se svým známým...

"Konkrétní jména nemohu uvést, ale svěřují se mi s tím naši lidé při mých výjezdních cestách," uvedl Škromach. Zároveň představil návrhy, jak chce řešit obecný problém zneužívání nemocenských dávek, který je značně rozšířený.

Stonání naoko se ztíží
Když má člověk problém v práci, hodí se načas marod. Neschopenky se poměrně často - a snadno zneužívají, někteří si na tom založili i byznys. Jak problém řešit?  Ministerstvo práce a sociálních věcí vytáhlo do boje proti zneužívání neschopenek.

Škromachovy recepty
na podvody: 

 dávky by v prvních dnech vypláceli sami zaměstnavatelé 

• dávky by v prvních dnech mohly být nižší než dnes, výrazněji by vzrostly v dalších týdnech nemoci, aby nebyli diskriminováni dlouhodobě nemocní. Dnes lidé dostávají v prvních třech dnech nemoci maximálně 303 korun a v dalších dnech 419 korun 

Chce navrhnout, aby je směli předepisovat jen lékaři s certifikátem, aby první týden nemocenské platil lidem zaměstnavatel (a ne stát), a uvažuje i tom, že by se minimální výše nemocenské v prvních dnech či týdnech snížila, a naopak výrazně by vzrostla až v pozdějších týdnech.

"Dnes je nemocenská jedna z nejvýhodnějších dávek," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Mnozí lidé si neschopenkami řeší úplně jiné problémy než zdravotní: hrozící propouštění ze zaměstnání nebo třeba nedostatek práce, když skončí sezona třeba ve stavebnictví.

Škromach uvedl, že existují dokonce firmy, které si na vysávání nemocenské pokladny založily výhodný byznys.

Prakticky v každém okrese podle něho existuje firma, která zaměstnává za fingovaný vysoký plat dlouhodobě nemocné lidi jen proto, aby za ně mohla pobírat nemocenskou. Právně je to dnes jen těžko postižitelné.

"Česká správa sociálního zabezpečení se to už pokusila i zažalovat, ale neuspěla. Podvod se nepodařilo prokázat," popsal praxi jeden z úředníků ministerstva práce, který se zabývá nemocenskou.

"S firmami spolupracují doktoři, kteří vypisují neschopenky. Ale těžko se to dokazuje," tvrdí ministr Škromach. Státní správa je evidentně slabá, její zaměstnanci si stěžují, že nemají kapacity, aby každou neschopenku prověřili.

Škromach předstoupil s originálním řešením: povolit psaní neschopenek jen těm lékařům, kteří by na to měli certifikát od zdravotní pojišťovny. Zpočátku by jej prý měli všichni, ale kdo by extrémně a bezdůvodně vybočoval v počtu vystavených neschopenek, o licenci by přišel.

Škromach spoléhá na to, že i pojišťovny problém trápí: nemocenskou sice neplatí, ale lidé na neschopence jim neodvádějí zdravotní pojistné.

"Ten problém by se určitě měl řešit; jestli takto formálně, to je otázka," reagovala mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová.

Dalším ministerským záměrem je, aby první týden nemoci proplácel zaměstnavatel a více se tak zajímal o to, jak mu stůňou zaměstnanci. Nebo aby se do nemocenské znovu přestaly započítávat víkendy. Napůl žertem ministr řekl, že by bylo vhodné měnit zákony každé dva roky, aby se v nich spekulanti nenaučili chodit.

Každý týden někdo přijde, říká lékař

Lékaři se v praxi nezřídka setkávají s tím, že po nich lidé chtějí neschopenku, aby si mohli vyřešit problém například v práci. Návrh ministra Zdeňka  Škromacha umožnit psaní neschopenek jen lékařům s certifikátem od pojišťovny, a tím zabránit podvodům z jejich strany - však považuje místopředseda Sdružení praktických lékařů Zdeněk Hamouz za absurdní. "Je to orwellovština," uvedl.

Proč je to podle vás absurdní?
Hodnotit lékaře podle množství neschopenek je samo o sobě obtížné, protože někdo může mít nemocnější populaci, někdo funguje jako závodní lékař...

Samozřejmě se najde i někdo, kdo to udělá na přání pacienta, ale doktor je plně zodpovědný za to, co vystaví, a dnes už je i trestně postižitelný, když něco vystaví falešně. Hrozí mu až tři roky vězení. S tím my praktičtí lékaři nesouhlasíme, protože lidé si nosí návrhy na neschopenku od odborného lékaře, ale vystavit ji musíme my, ač je neléčíme. Nehledě na to, že to pacienty zatěžuje.

Připouštíte nicméně, že neschopenky jsou zneužívány?
Potenciálně zneužitelný fenomén to samozřejmě je. Když někomu nefunguje firma, tak pošle lidi, aby šli marodit. My s tím velmi zápolíme. Lidé přijdou a otevřeně řeknou, že je zaměstnavatel poslal.

Co jim na to řeknete?
Řeknu jim: Promiňte, ale od toho tu nejsem. Někteří jdou možná za jiným, který jim to napíše...

Ale není to pravidlo a nemělo by to tak samozřejmě být. Většina lidí nic takového nedělá, ale každý týden někdo s takovou prosbou přijde. Někdy je to i velmi obtížné: nedejte neschopenku někomu, kdo vám tvrdí, že je mu špatně, že ho stále bolí hlava.

Ale zase: někdo chce marodit, jiného naopak přemlouváme, aby se vyležel a nechodil do práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video