Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Nová výmluva řidičů, osobu blízkou nahradí třeba Kuvajťan

  • 1934
Poslanci po třech letech schválili zákon, který má zamezit výmluvám řidičů na osobu blízkou. Lidové noviny ale zjistily, že obsahuje trhliny. Řidiči stačí, aby uvedl, že za volantem seděl cizinec z nějaké exotické země. Úřady pak případ raději odloží.

Právní experti a policisté oslovení deníkem upozornili na trhliny v zákoně, které mohou zavinit, že výmluvy řidičů neskončí. Problém nastane, když provozovatel vozidla odmítne vyměřenou pokutu a svůj čin svede třeba na fiktivního viníka z ciziny, jemuž náhodou půjčil svůj vůz. Úředníci bez obalu přiznávají, že v takovém případě kvůli zdlouhavosti a složitosti hledání "viníka" kauzu raději odloží.

"Bude se to obcházet tak, že si někoho vymyslíte. Stačí říct, že to byl nějaký Kuvajťan, který tu byl na dovolené, a úřad mu buď pošle dopis, nedostane odpověď a případ se po roce promlčí nebo ho rovnou odloží," řekl listu dopravní expert Jan Kněžínek.

Čeští poslanci vycházeli při přípravě novely z holandského modelu. Ten ale nešťastně upravili. Zatímco v Nizozemsku se s majitelem nebaví a dokazování, že za volantem v době spáchání přestupku neseděl, je výhradně na něm, v Česku to bude opačně. Pokud majitel pokutu odmítne, hledání řidiče bude na bedrech zaměstnanců přestupkových odborů.

"Úřady zkrátka řadu případů nebudou vůbec řešit a odloží je. Už nyní jich pracovníci přestupkového úřadu ve Zlíně mají o čtyřicet procent víc, než by měli. Pouštějí se jen do věcí, které jsou křiklavé, a ostatní radši nechají propadnout, protože na to nemají čas," popsal situaci ve Zlíně šéf tamní dopravní policie Štěpán Zachara.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video