Opakované krádeže pod pět tisíc nebudou od nového roku trestné. Půjde jen o přestupky. Ilustrační foto

Opakované krádeže pod pět tisíc nebudou od nového roku trestné. Půjde jen o přestupky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nový trestní zákon nahrává zlodějům, pytlákům i šoférům bez řidičáku

  • 168
Novela trestního zákoníku přináší výhody zlodějům v obchodech, pytlákům či lidem, kteří sednou za volant bez řidičského průkazu. Kdo ukradne zboží do pěti tisíc a počká s další krádeží šest týdnů, nedopustí se trestného činu jako dosud, ale jen přestupku.

Podobné zloděje znají soudci jako své boty. Třeba v Ostravě jeden za drobné krádeže, především v supermarketech, stál před nimi už nejméně dvacetkrát. Za tu poslední už coby protřelý recidivista má v příštích týdnech nastoupit na sedm měsíců do vězení.

Recidivista už po novele recidivistou nebude

Je ale velmi pravděpodobné, že už se s ním soudci neuvidí a on do vězení nenastoupí. Jeho drobné krádeže, u kterých si vždycky hlídal, aby škoda nebyla vyšší než pět tisíc korun, totiž podle novely trestního zákoníku, který má začít platit od začátku příštího roku, už nebudou trestné.

"Do konce roku musíme jen v Ostravě prozkoumat bezmála pět tisíc spisů, aby se nemohlo stát, že po prvním lednu bude ve vězení sedět někdo za něco, co už v tu dobu nebude trestné," říká soudce Igor Krajdl.

CO ZMĚNÍ NOVELA

Drobné krádeže bez trestu
Dosud platí, že když policie chytí zloděje, který například v obchodě ukradne věci do pěti tisíc korun, je to přestupek, ale opakovaná krádež, třeba i za pár korun, už je recidivou a zloději hrozí vězení. Novela trestního zákoníku už ale u opakovaných drobných krádeží s recidivou nepočítá, zloděje, který bude krást do pěti tisíc, tak čekají jen přestupková řízení.

Pytláctví jen s úlovkem
Člověk s prutem u vody, avšak bez rybářského lístku nebude pytlákem, stejně tak nepůjde o trestný čin, ale pouze o přestupek, pokud nachytá ryby nebo zastřelí zvěř do hodnoty pěti tisíc korun. Za přestupek hrozí pouze pokuta, kdežto za pytláctví až dva roky vězení. Myslivci a rybáři se obávají, že novela ještě více zhorší jejich pozici vůči mnohdy bezohledným pytlákům.

Jízda bez řidičáku bez trestu
I nadále bude trestné, pokud bude řídit auto někdo, komu policie z nejrůznějších důvodů zabavila řidičský průkaz. Jakmile ale usedne za volant člověk, který řidičský průkaz nikdy neměl, nebude jeho jednání trestným činem, ale pouze přestupkem. Šéf krajské dopravky Jiří Zlý věří, že nový trestní zákoník s chybami platit nezačne a bude ještě do konce letošního roku novelizován.

Někteří soudci, advokáti, ale i představitelé samosprávy volají po novelizaci zákoníku, ještě než začne v lednu platit, ministerstvo spravedlnosti ale jejich obavy nesdílí. Mluvčí ministerstva Jitka Zinke řekla, že bude záležet na soudcích, jak posoudí, zda škoda způsobená krádeží byla či nebyla nepatrná. "Tak to ale není, hranice nikoli nepatrné škody je jasně dána pěti tisíci korunami," řekl ostravský soudce Igor Krajdl.

Nový trestní zákoník přináší i další změny, kvůli kterým se dají ve dnech zbývajících do konce roku očekávat velké spory a vzrušené debaty. Jde například o pytláctví, za které dosud platí až dvouletý trest vězení.

Pytlák? Až když uloví zvěř za pět tisíc korun

Novela počítá s tím, že pytláctví bude od 1. ledna 2010 trestné jen tehdy, když pytlák neoprávněně uloví zvěř či ryby v hodnotě minimálně pěti tisíc korun.

To by například podle současných cen znamenalo, že pokud porybný nachytá pytláka, který u potoka loví pstruhy, pak je to trestný čin až tehdy, jestliže pytlák ulovil přes čtyřicet kilogramů pstruhů. Pokud je to méně, jde pouze o přestupek.

"Je to norma, která myslivcům velmi ztíží boj s pytláky. Dosud platí, že pytlák je ten, kdo loví neoprávněně zvěř či ryby, po novele je to člověk, který už ulovil a ještě za pět tisíc," řekl právník Okresního mysliveckého sdružení ve Frýdku-Místku Rostislav Kejdana.

Ani prut ve vodě ještě člověka z pytláctví neusvědčí

Zjednodušeně lze říci, že člověk s flintou na rameni přichycený bez zbrojního průkazu v lese nebo rybář s prutem ve vodě, ale bez ryb, se ničeho nedopouštějí. A když už přece jen něco uloví, musí to být za pět tisíc, jinak jde jen o přestupek, za který jim hrozí pouze pokuta. Autoři novely zákoníku se brání tím, že soudci již tak v poslední době trestají pytláctví velmi mírnými tresty.

Další změnou, která se nelíbí nejen soudcům, ale také například odborníkům na dopravu a policistům, je ustanovení o beztrestnosti jízdy bez řidičského průkazu. Netýká se řidičů, kterým byl průkaz zadržen, například za řízení v opilosti. Pro ně bude i nadále trestné, když je za volantem chytí policie bez řidičáku.

Věřím, že zákon projde novelou, říká šéf dopraváků

"Bez trestu by ale podle novely měli vyváznout ti, kteří řidičský průkaz jednoduše nikdy neměli a stejně budou řídit," řekl soudce Igor Krajdl.

Šéf krajské dopravní policie Jiří Zlý věří, že nový trestní zákoník bude ještě novelizován a podobné věci, jako beztrestnost jízdy bez řidičského průkazu, z něj budou vyškrtnuty. "To by bylo hodně špatné, kdyby něco takového začalo platit. Věřím, že to bude nadále trestný čin," řekl Jiří Zlý.

Soudce čeká obrovský nápor práce, musejí najít vězně, kteří byli odsouzeni za trestné činy, které již od prvního ledna nebudou trestné. "Někteří jsou ve vězení za více trestných činů a my jim musíme trest zkrátit o ty činy, které už od ledna trestné nebudou," dodal Krajdl. Vězení by tak třeba v Moravskoslezském kraji měly opustit dva tisíce vězňů.


Video