Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Nový trend: lékař na mailu a Skypu. Někteří z nich protestují

  • 69
Někteří lékaři přicházejí s novinkou, jak se přiblížit svým pacientům. Konzultace poskytují po mailu nebo přes Skype. Zájem je obrovský, lidé si službu nemohou vynachválit. Jak ale upozorňují někteří jejich kolegové, on-line konzultace s sebou nese i určitá rizika.

Žena seděla doma u počítače, na uších sluchátka, na sobě pyžamo a bačkory a zapisovala si poznámky. Na druhém konci jí psycholog radil, jak se vyrovnat s životní krizí. "Vůbec jsem nemusela do ordinace, mluvili jsme na dálku," popisuje třicetiletá Markéta Němcová.

S psychickými problémy se potýká už několik týdnů. Psycholog, jemuž zavolala, ji mile překvapil. Navrhl, aby se v určitou hodinu spojili přes Skype - internetový program, který umožňuje s druhým člověkem mluvit zadarmo jako po telefonu. Hovořili přes hodinu. Němcové tento způsob velmi vyhovoval, osobní přítomnost doktora by jí u tak intimního rozhovoru vadila.

Podobně "ordinuje" stále více lékařů a psychologů. Kromě Skypu využívají ještě e-mail, chat či normální telefon. Moderní přístup, díky kterému pacienti neztrácejí čas v čekárnách, však má i svá úskalí.

"Když se dostanete na citlivé místo a klient začne tiše plakat, nevidíte ho. Kanálů, které vám o něm předávají informaci, je mnohem méně. Ale zásadní překážka to není," říká psycholog Jeroným Klimeš. Sám na dálku radí lidem, kteří se odstěhovali třeba do Bruselu, USA nebo na Slovensko. A hlásí se i klienti z Ostravy, kteří nechtějí cestovat přes půl země.

Praktický lékař Václav Šmatlák rovněž před časem zavedl ve své ordinaci novinku – pacientům bude odpovídat na dotazy po mailu.

Zájem byl obrovský. Tak obrovský, že doktor musel couvnout a poradenství zrušit. "Jakmile lidé zjistili, že jsem ochotný odpovídat, mohl bych zavřít ordinaci a jen sedět u mailu."

Léčba bez kontaktu

On-line komunikace je pro lékaře kontroverzní téma. Někteří o něm nechtějí slyšet.

"Je to obrovské riziko. O konzultaci po telefonu není žádný záznam. Navíc když mluvíte s pacientem osobně a je vám něco podezřelé, můžete si na něj sáhnout, vyšetřit ho. Při ordinování na dálku to nejde," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Kdyby po něm jako internistovi pacient chtěl radu po mailu, nejspíš by nevyhověl.

Doktor Šmatlák na takové žádosti sice kývl, ale nevydržel dlouho. Zjistil, že lékař se při odpovědích na písemné dotazy pohybuje na tenkém ledě a musí vážit každé slovo, aby pacientovi neublížil.

Rady po mailu zdarma

Rady po mailu bývají většinou bezplatné. Za hovor s psychologem přes Skype se platí. "Můj psycholog mi na konci konzultace po Skypu nadiktoval číslo účtu a já jsem mu poslala peníze," říká Markéta Němcová z Prahy.

Praktičtí lékaři si nemohou poradenství vykázat jako úkon, který hradí pojišťovna. Dětští praktikové proto už před časem vytvořili speciální balíček, který by pacientům nabízeli jako nadstandard. Byly by v něm i rady po mailu.

Zákonodárci však zatím nedokázali stanovit, co je standard a za co by pacienti mohli připlácet. "Mailovou komunikaci, o kterou je čím dál větší zájem, jsem tedy zatím nezpoplatnil. Napjatě očekáváme, jak dopadnou volby a co bude s nadstandardem dál," říká Milan Kudyn, šéf Sdružení praktických dětských lékařů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video