Nový šéf vyčistil vedení policie

  • 15
Brno - Nový brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk rozprášil dosavadní vedení brněnské policie. Padli všichni tři náměstci, dva velitelé a šéf skupiny stížnosti a kontroly. Ředitel odchody odůvodnil tím, že si chce vybudovat nový tým. Odmítl komentovat, zda výměna souvisí s kauzou falšování policejních statistik. Kvůli ní musel z Brna před pár měsíci odejít jeho předchůdce Jaroslav Přikryl.

"Pravda je, že kdyby nedošlo k falšování, nebyl bych v této funkci a nehledal bych si nové spolupracovníky," řekl Vaněk. Při svém nástupu slíbil, že do konce listopadu případ rozsáhlého zkreslování počtu objasněných případů v řadách brněnských policistů uzavře.

Podle ředitele se na falšování podílelo pět desítek policistů. Jedenáct z nich bylo ve vedoucích funkcích.

"Osmatřicet policistů jsme potrestali kázeňsky, to znamená snížením platového ohodnocení, zbylých dvanáct šetří Inspekce ministra vnitra," upřesnil Vaněk. Dodal, že nikdo z policistů zatím nebyl postaven mimo službu.

Policisté porušili zákon ve zhruba tisícovce případů. Trestné činy například připisovali mrtvým lidem. Tudíž nešly vyšetřit a musely být odloženy.

Zaměřovali se také na jednoduché případy, například na rvačky dětí. Dělali to s vidinou vyšších odměn za objasněné případy. V očích nadřízených tak uměle vylepšovali svou práci.

Ředitel Vaněk označil svůj krok za první a největší kolo personálních změn. Další ale podle něj mohou následovat.

Náměstci a velitelé odcházejí po dohodě. Všichni tak zřejmě zůstanou u policie. Vaněk vyloučil, že by nové místo našli v rámci brněnského ředitelství.

Výjimkou je vedoucí skupiny stížností a kontroly, který byl přeřazen na jinou funkci.

"Na základě dohody s ředitelem se nikdo z nás nebude k danému problému vyjadřovat," uvedl jeden z náměstků Josef Němec. "Hledám si jiné služební zařazení, ale kam půjdu, to sám nevím. Nyní sedím u počítače a píšu si žádost o změnu funkčního zařazení," dodal.

Neoficiální informace hovoří o tom, že ředitel Vaněk bude hledat nové spolupracovníky mezi bývalými kolegy na Hodonínsku a Zlínsku, kde dříve působil jako ředitel.

Potvrdil to mimo jiné mluvčí zlínského policejního ředitelství Ivo Mitáček. "Je tady možnost, že by od nás mohl odejít jeden z funkcionářů vrcholového vedení, ovšem nic konkrétního není dohodnuto. Informace jsou nyní spíše kuloární, než aby se zakládaly na nějakém skutečném podkladě. Mluví se o jednom nebo o dvou lidech," řekl mluvčí.

Na místa náměstků musí brněnská policie vypsat výběrové řízení.

Vývoj kauzy falšování statistik

konec ledna 2002
Jihomoravský policejní ředitel Břetislav Břečka na tiskové konferenci chválí brněnského policejního ředitele Jaroslava Přikryla za to, že o více než jedenáct procet vzrostl počet objasněných trestných činů v roce 2001. Šlo o výsledek projektu META 2001, který kladl důraz na hodnocení policistů podle počtu "čárek" - objasněných trestných činů.

počátek roku 2002
Brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl získává 2. místo v soutěži ministerstva vnitra Velitel roku mimo jiné za "úspěšnou realizaci bezpečnostního projektu META 2001".

16. července 2002
MF DNES jako první informuje o tom, že Inspekce ministra vnitra vyšetřuje brněnské policisty za to, že falšovali statistiky, aby zvedli počet objasněných trestných činů. Mluvčí brněnského policejního ředitelství Zdeněk Lubas článek označil za znevažování práce policistů a tvrdil, že jde pouze o nevýznamné jednotlivé případy.

červenec 2002
Státní zástupce obviňuje jednoho policistu z Brna, že v několika desítkách případů falšoval statistiky.

8. srpna 2002
Krajský policejní ředitel Břetislav Břečka sestavuje speciální kontrolní skupinu, která hledá případy falšování statistik v Brně.

září 2002
Kontrolní skupina krajského policejního ředitelství vyhotovuje dva kontrolní nálezy, které dokumentují falšování statistik v Brně. Policisté podle spisu určeného pouze pro vnitřní potřebu policie například "papírově" prokázali trestnou činnost muži, který byl v době, kdy měl podle spisu prodávat kradené zboží, na operaci v nemocnici.

22. října 2002
Policejní prezident Jiří Kolář prohlašuje, že falšování statistik v Brně se může týkat šesti set až tisíce případů.

1. listopadu 2002
Jihomoravský policejní ředitel Břetislav Břečka "po dohodě" přesunuje brněnského policejního ředitele Jaroslava Přikryla na stejnou funkci do Hodonína. Na Přikrylovo místo přichází hodonínský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

29. listopadu 2002
Nový brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk uvolňuje z funkcí šest vedoucích pracovníků městského ředitelství. Za falšování statistik bude pykat padesát policistů. Vaněk už jich kázeňsky potrestal osmatřicet a dalších dvanáct vyšetřuje Inspekce ministra vnitra.

,

Video