Ministr financí Miroslav Kalousek hovoří na tiskové konferenci po jednání

Ministr financí Miroslav Kalousek hovoří na tiskové konferenci po jednání vlády. (18. ledna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nový řád chtěl i malíř pokojů v Německu, odsoudil Kalousek protesty

  • 3508
Ostrou municí měl v televizních Otázkách Václava Moravce nabito ministr financí Miroslav Kalousek. Protesty lidí v ulicích v posledních dnech nazval úsilím o rozvrácení demokratických institucí. "O novém spravedlivém řádu mluvil i jakýsi malíř pokojů v Německu," připomněl nástup Adolfa Hitlera v Německu.

Ministr financí Kalousek reagoval především na vystoupení lídra Holešovské výzvy Slávka Popelky v pořadu České televize Hyde Park. Popelka v něm vyzval k odchodu vládu, prezidenta i parlament s tím, že pak "lidé vyberou lidi" do důležitých funkcí a během půl roku úřednické vlády "se vymyslí nový systém".

"Holešovská výzva nejsou protesty proti vládě a vládním krokům, ale proti demokratickému systému jako takovému. Vystoupení jejího mluvčího útočilo na rozvrat všech demokratických institucí," uvedl ministr.

Kritici mu tuto větu zřejmě ještě připomenou, "útokem na rozvrat" se totiž mírně přeřekl.

Pointu ale řekl Kalousek vzápětí. "V demokracii část takových lidí je, kteří se nespokojili s řádem demokratického systému a sní o lepších zítřcích. O novém spravedlivém řádu mluvil i jakýsi malíř pokojů v Německu," připomněl ministr nástup Adolfa Hitlera k moci v meziválečném Německu.

Narážel patrně na to, že Holešovské výzvě nestačí odchod vlády, chce se zbavit i prezidenta a parlamentu, tedy volených institucí. V parlamentu přitom sedí desítky levicových politiků.

A přestože Popelka pro Týden.cz bez důkazů uvedl, že premiér Petr Nečas a ministr práce Jaromír Drábek každý měsíc kradou dvacet miliard korun, avizované "zabavení nakradeného majetku", kterým chce Popelka vyléčit státní dluh, nečinilo podle popisu rozdíl mezi pravicovými a levicovými politiky.

"Rozlišujme protesty lidí, kteří mají jiný názor na to, jak chce vláda konsolidovat rozpočty, a protesty lidí, kteří protestují proti tomu, že je tu demokratický systém, který má své instituce a poslání," uzavřel ministr Kalousek.

Kalouskovi v pořadu odporoval hejtman Jihomoravského kraje, sociální demokrat Michal Hašek. "Lidem dochází trpělivost a dochází jim dech, když vidí, jak postupuje vláda a jak konsoliduje veřejné finance. V tom, že je zapotřebí je konsolidovat, s ní v rozporu nebudeme. Ale tisíckrát se budeme lišit ve způsobu, jak toho dosáhnout," uvedl hejtman a místopředseda ČSSD.

Jako typické příklady toho, co mu na vládním postupu vadí, uvedl "nerovnoměrné rozkládání daňového břemena na úkor nízkopříjmových a středněpříjmových skupin lidí".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video