Tomáš Kužel pracoval v roce 1989 na IV. správě Sboru národní bezpečnosti. Má ale čisté lustrační osvědčení a prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.

Tomáš Kužel pracoval v roce 1989 na IV. správě Sboru národní bezpečnosti. Má ale čisté lustrační osvědčení a prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. | foto: Dan Materna, MF DNES

Nový policejní náměstek Kužel byl u StB

  • 70
Ministr vnitra Ivan Langer od svého jmenování prohlašuje, že zbaví policii lidí spojených se StB. V úterý přitom posvětil jmenování nových náměstků policejního prezidenta. Mezi nimi je i Tomáš Kužel, který v roce 1989 pracoval na IV. správě Sboru národní bezpečnosti.

Ta měla na starosti sledování lidí a spadala pod StB.

"Pro mě je důležité, že má čisté lustrační osvědčení a má prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné," reagoval Langer na otázku, zda mu Kuželova minulost nevadí.

Podobně se vyjádřil i Oldřich Martinů, který se od pátku stane novým policejním prezidentem. Právě on si Kužela na místo náměstka pro ekonomiku vybral: "Vím, kde v roce 1989 působil. Má ale veškeré povinné prověrky."

O svém prověření mluvil i Kužel, když popisoval, jaké má pro funkci náměstka pro ekonomiku předpoklady. Na tiskové konferenci řekl, že byl u IV. správy SNB. Fakt, že ta spadala pod StB, nezmínil.

"U IV. správy jsem působil v roce 1989 jen několik měsíců na tamním školském oddělení a pak jsem šel studovat na důstojnickou školu. Nikdy jsem to před svými nadřízenými nezakrýval, je to jasně napsané v mém osobní spisu." řekl Kužel MF DNES, když se ho na působení u StB ptala.

Jak je možné, že člověk, který byl u StB, má čisté lustrační osvědčení a dosáhne na vysokou funkci? Je to díky tomu, že Kužel nezastával u StB důležitější pozici. Pozitivní osvědčení mají podle "malého" lustračního zákona, který se týká policistů, jen ti z vyšších funkcí. Díky tomu může být Kužel v klidu.

Zastaví se odliv policistů?
Ostatní nově jmenovaní náměstci "škraloup" jako Kužel podle dostupných informací nemají. Na místo náměstka pro trestní řízení si nový prezident Martinů vybral Jiřího Houbu z Plzně. Uniformovanou policii bude mít na starosti Ivan Bílek, který dosud sloužil v Jičíně.

Oldřicha Martinů si zase do funkce šéfa policie vybral ministr Langer. Martinů se ujme funkce ve chvíli, kdy policii trápí odchody lidí. V současné době chybějí policii tři tisíce lidí a další se k odchodu chystají. Celkem obléká policejní uniformu přes 45 tisíc lidí.

"Uklidnění personální situace je jednou z mých hlavních priorit. Plánujeme náborovou kampaň. To by mělo situaci vyřešit," uvedl. Víc o kampani nechtěl mluvit.

Jenže pokus nabrat nové lidi nemusí stačit. Kampaň s názvem "Hledám parťáka" spustila policie už loni a úspěch s ní neslavila. Policisté totiž odcházejí do civilu především kvůli kritizovanému novému služebnímu zákonu. Martinů proto slíbil, že se některé kontroverzní pasáže pokusí změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video