Jednou z novinek, kterou přinese občanský zákoník, bude podle poslance Marka Bendy to, že nájemné bude moci majitel zvednout nájemné za tři roky nejvýše o dvacet procent. Poslanci se inspirovali v Německu.

Jednou z novinek, kterou přinese občanský zákoník, bude podle poslance Marka Bendy to, že nájemné bude moci majitel zvednout nájemné za tři roky nejvýše o dvacet procent. Poslanci se inspirovali v Německu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nový návrh: růst nájemného nejvýše o 20 procent za tři roky

  • 155
Zvyšování nájemného by nemělo být vyšší než o dvacet procent za tři roky. Jako jednu z významných změn, kterou chtějí do vládního návrhu nového občanského zákoníku začlenit poslanci, to ve Sněmovně představil Marek Benda z ODS. "Je to opsané z německého občanského zákoníku," řekl Benda.

"Považuji to za nepřípustnou veřejnoprávní regulaci," kritizoval to při jednání Sněmovny poslanec TOP 09 a Starostů Stanislav Polčák.

Kritizoval i to, že nový občanský zákoník umožní nájemníkovi bytu, aby bez souhlasu majitele byt dál pronajímal, pokud v něm bude sám dál bydlet. To ale ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS hájí. "Když třeba starší člověk bydlí v nájmu a ze sociálních důvodů není schopen nájem platit, není důvod, proč by nemohl studentovi pronajmout jednu místnost," řekl Pospíšil.

Když bude nemovitost deset let opuštěna, jejím novým vlastníkem by se stal podle pozměňovacího návrhu k občanskému zákoníku stát.

Do budoucna by mělo být pravidlem, že pozemek a dům mají jednoho vlastníka. "Víme, že bude trvat 100, 150 let, než se to podaří nastavit," řekl ve Sněmovně Benda. Inženýrské sítě nebudou považovány za součást pozemku, ale budou se pokládat za věcné břemeno.

Před konečným hlasováním o novém občanském zákoníku není naopak jisté, že projde návrh, aby k převodu nemovitosti byla nutná notářská nebo advokátní smlouva. Tento návrh se nelíbí ani ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, ani zpravodaji ústavně-právního výboru a jeho kolegovi z ODS Bendovi.

Pospíšil: Na občanském zákoníku je více než 10 let práce a měl by platit desítky let

Ministr Pospíšil ve Sněmovně při projednávání občanského zákoníku ve druhém čtení řekl, že na zákonu je odpracováno deset let. "Je to jedna z klíčových norem, týká se rodinného práva, vlastnického práva, v zásadě upravuje většinu právních vztahů, do kterých občan vstupuje," řekl Pospíšil.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznamuje pochybení soudců v kauze sledování

Základní filozofií nového občanského zákoníku, který má přes tři tisíce paragrafů, podle něj je, že je k občanovi velmi vlídný. V zásadě mu dovoluje dělat to, co nenarušuje práva jiného občana.

"Řeší se řada věcí, které zatím nebyly upraveny či byly upraveny nedostatečně," uvedl ministr spravedlnosti. Nově je podle něj například upravena otázka způsobilosti k právním úkonům či možnost domoci se vyšší náhrady škody.

Pospíšil připomněl, že v Rakousku platí občanský zákoník už od roku 1811. Jeho přáním je, aby i nový český občanský zákoník, který nahradí mnohokrát novelizovaný komunistický předpis ze šedesátých let, vydržel platit alespoň mnoho desítek let.

Ostře kriticky vůči návrhu nového občanského zákoníku ve Sněmovně vystoupil poslanec KSČM Stanislav Grospič. "Je to dílo plné archaismů a nesrozumitelností," prohlásil a navrhl zamítnutí návrhu. Důkladněji projednat by si zákon zasloužil i podle poslance Jiřího Paroubka, který opustil ČSSD a zakládá si svou vlastní politickou stranu.

Poslanci o jejich návrzích, stejně jako o všech navržených změnách, rozhodnou při konečném hlasování o zákonu v příštích dnech. Pokud bude nový občanský zákoník schválen v obou komorách parlamentu a potvrdí ho i prezident, má začít platit od roku 2014. Tak, aby si na něj zvykli občané i soudci, kteří by podle něj měli v budoucnu postupovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video