Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák | foto: Reuters

Nový ministr Lajčák bude zatím slovenskou diplomacii řídit z Bosny

Slovensko bude mít nějaký čas "dálkového" ministra zahraničí. Miroslav Lajčák, který dnes vystřídal Jána Kubiše, se totiž ještě vrátí do Bosny a Hercegoviny, kde je od předloňského léta vysokým představitelem OSN a vyslancem EU. Lajčák do Sarajeva odletí už zítra, napsal server Pravda.sk s odvoláním na bosenskou televizi.

Pětačtyřicetiletý Lajčák nahradil v čele slovenské diplomacie Jána Kubiše, jenž se v Ženevě postaví do čela Hospodářské komise OSN pro Evropu. - čtěte Kubiš odchází z čela slovenské diplomacie do OSN

Ale Lajčák je také od léta 2007 vysokým představitelem OSN a zvláštním vyslancem EU v Bosně a Hercegovině. To je úřad, který už měl být zrušen, ale mezinárodní společenství se ho předloni rozhodlo prodloužit. Důvodem byly nejen přetrvávající problémy v etnicky rozdělené Bosně, ale také napětí související s Kosovem. V době Lajčákova jmenování už se mluvilo o záměru Kosova vyhlásit nezávislost na Srbsku, k čemuž pak došlo loni v únoru. - přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lajčákem z doby, kdy se ujímal funkcí v Bosně

Miroslav Lajčák se vrátí do Sarajeva den po jmenování do čela slovenské diplomacie, tedy zítra, uvedla bosenská média. Kdo by ho ve funkci mohl nahradit, odmítl říct, ale podle slovenského serveru se hovoří o rakouském europoslanci Hannesi Swobodovi, irském expremiérovi Bertie Ahernovi či bývalém britském eurokomisaři Chrisi Pattenovi.

Lajčáka jako svého nástupce prý doporučil premiéru Ficovi sám Kubiš. Miroslav Lajčák zpočátku tvrdil, že zůstane v Bosně. "Post ministra zahraničí je volný teď. A já mám své povinnosti v Bosně. To mi neumožňuje třeba jen uvažovat o nové práci," řekl před dvěma týdny sarajevskému listu Dnevni avaz.

Ale teď je všechno jinak. "Co všechno premiér Robert Fico nástupci Jána Kubiše nasliboval, možná zůstane nadlouho jen mezi nimi," napsala Pravda.sk. Lajčákovo jméno má však díky dosavadním úspěchům ve světě tak dobrý zvuk, že si diplomat s velkou pravděpodobností vyžádal záruky, aby s ním nemusel hazardovat, dodal server.

České předsednictví EU vydalo k Lajčákovu jmenování oficiální prohlášení. Poděkovalo mu za to, čeho v Bosně dosáhl. A vyjádřilo přesvědčení, že sarajevský úřad bude naplno fungovat i v době, kdy se bude hledat Lajčákův nástupce.

"Předsednictví rovněž vyzývá představitele Bosny a Hercegoviny, aby pokračovali v plnění podmínek stanovených pro uzavření Úřadu vysokého představitele a pro posílenou roli Evropské unie a jejího zvláštního představitele," uvádí se také v dokumentu.

Miroslav Lajčák

Pětačtyřicetiletý Lajčák studoval na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a na moskevském Institutu mezinárodních vztahů. Kariéru diplomata zahájil na moskevském velvyslanectví, působil i v Japonsku a bývalé Jugoslávii. Do úřadu v Bosně nastoupil v červenci 2007.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video